Co musíte ráno vědět (3. srpna)

Image
Sklo - ilustrační foto
Obrázek: flickr.com

Daly světové akcie v pondělí za pravdu býkům, nebo medvědům? Co brzdí růst aktivity průmyslu v Americe i střední Evropě? Jaké nové fúze plánují americké firmy? Utrácejí němečtí spotřebitelé hodně, nebo málo? A kam se s tím hrabou na americké zákonodárce? A jak se v průběhu dne mění teplota ve sklářské peci? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie vstoupily do nového týdne převážně mírným poklesem. Obavy z mutace delta převážily nad optimismem ohledně podpory ekonomiky

Americké akcie po počátečním růstu oslabily. Obavy ze šíření koronavirové mutace delta a ze zpomalování hospodářského růstu ve Spojených státech totiž převážily nad optimismem ohledně nových opatření na podporu ekonomiky a dobrými firemními výsledky. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,28 % na 34 838,16 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,18 % na 4 387,16 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,06 % na 14 681,07 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,69 % na 19,46 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o šest bazických bodů na 1,179 %. Ceny ropy se snížily o tři procenta, na červené nule uzavřely den také zlato a stříbro. Poklesy se v pondělí týkaly také bitcoinu (-5 %) a etheru (-2 %).

Americké akcie jsou z historického hlediska extrémně překoupené. Zajímat by to mělo i zatvrzelé býky

2. Evropské akcie povzbuzeny růstem průmyslu i tržbami maloobchodu v pondělí posílily o půl procenta

Makrodata, která dorazila na burzy v pondělí, ukázala, že aktivita v evropském průmyslu navzdory problémům v dodavatelských řetězcích dále robustně roste, podobně jako maloobchodní tržby v Německu, které překonaly odhady analytiků. Největším, 1,8% růstem reagoval právě sektor maloobchodu, 0,6 % naopak ztratily pojišťovny. Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel výše o 0,59 % na historickém maximu 464,45 bodu, německý DAX přidal 0,16 % na 15 568,73 bodu, britský FTSE 100 narostl o 0,70 % na 7 081,72 bodu a francouzský CAC 40 nabyl 0,95 % na 6 675,90 bodu.

Evropská energetika se (z)mění. Těchto šest akcií z toho může v nejbližším roce hodně těžit

3. Pro české akcie začal týden skvěle, více než procentní zisk táhly především banky

Investoři na pražské burze se v pondělí nejvíce přetahovali o akcie Komerční banky, které zdražily o více než dvě procenta a se zobchodovaným objemem bezmála 200 milionů Kč těsně předčily i konkurenční Erste. Zájem byl také o akcie ČEZ, které se po připsání jednoho procenta opět podívaly nad hranici 600 Kč. Index PX zpevnil o 1,14 % na 1 223,26 bodu.

MONETA Money Bank, Erste Group Bank, Komerční banka, Vienna Insurance Group: Kompletní přehled investičních doporučení

4. Očekávané události

V noci na úterý bude o nastavení měnové politiky jednat australská centrální banka. Dopoledne se investoři zaměří na index výrobních cen v eurozóně a odpoledne v USA na tovární objednávky a ISM index aktivity pro oblast New Yorku. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
30. 7. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. srpna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. srpna a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst aktivity zpracovatelského sektoru USA v červenci zpomalil

Růst aktivity zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v červenci zpomalil. Továrny se nadále potýkají s nedostatkem surovin, spotřebitelské výdaje se navíc v důsledku uvolňování koronavirových restrikcí přesunují od výrobků ke službám. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů, které v pondělí zveřejnil Institut řízení dodávek (ISM). Index aktivity zpracovatelského průmyslu klesl na 59,5 bodu z červnových 60,6 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od ledna. Zůstal ale nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali nepatrný nárůst indexu na 60,9 bodu.

6. Průmyslová aktivita ve střední Evropě rostla i přes problémy s dodávkami

Průmyslová aktivita ve střední a východní Evropě v červenci rostla i přes nedostatek surovin. Růst v Česku, Polsku, ale také v celé eurozóně nicméně proti rekordnímu červnu kvůli nedostatečným dodávkám zpomalil, zjistila společnost IHS Markit. Největší evropská ekonomika - německá - naopak v červenci růst i přes podobné problémy zrychlila.

7. Square koupí za 29 miliard USD australskou platební společnost Afterpay

Americká technologická společnost Square koupí za 29 miliard USD australskou firmu Afterpay, která nabízí odložené platby za nákupy. Transakce vytvoří významného hráče na trhu s internetovými platbami a pomůže urychlit růst Afterpay na důležitém trhu v USA i celosvětově.

8. Německé maloobchodní tržby v červnu předčily odhady, těží z uvolňování restrikcí

Maloobchodní tržby v Německu se v červnu meziměsíčně zvýšily o 4,2 %, tedy mnohem výrazněji, než se očekávalo. Podpořilo je postupné uvolňování koronavirových restrikcí. Zpráva posiluje naděje, že spotřebitelské výdaje v létě výrazně podpoří oživení německé ekonomiky z koronavirové krize.

9. Americký strojírenský podnik Parker-Hannifin koupí britskou Meggitt

Americká průmyslová společnost Parker-Hannifin koupí z 6,3 miliardy liber britskou zbrojní a leteckou firmu Meggitt. Akvizice umožní americké firmě získat větší podíl na britském trhu a zlepší její konkurenceschopnost na leteckém trhu v době, kdy se toto odvětví začíná zotavovat z krize způsobené pandemií nemoci covid-19. Akcionáři Meggitt za jednu akcii dostanou osm liber, což ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií představuje prémii 70,5 %.

10. Senátoři v USA představili dlouho chystaný návrh zákona o podpoře infrastruktury

Po týdnech složitého vyjednávání a po netradičním víkendovém zasedání představili zástupci republikánů a demokratů v Senátu amerického Kongresu návrh zákona ukotvující masivní investice do infrastruktury v USA. Zhruba bilionový balíček počítá pro příštích pět let s 550 miliardami dolarů v nových výdajích určených na obnovu silnic, železnic, vodovodní a internetové sítě nebo letišť a přístavů. Legislativní proces v Senátu pokračuje, zastánci plánu doufají v jeho schválení do konce týdne.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sklárna Moser opět spustila druhou pec, kterou dočasně vyřadila pandemie

Sklárna Moser v pondělí spustila druhou tavící pec. Světoznámá sklárna ji odstavila v prosinci 2019 kvůli nepříznivé situaci na trhu. Po roce a půl má Moser, který se specializuje na luxusní skleněné sety a kusové výrobky z bezolovnatého skla, opět dostatek zakázek na to, aby mohl zapálit další pec. Poslední ze tří pecí by mohla být uvedena do provozu, pokud to situace dovolí, do dvou let, řekl ČTK generální ředitel firmy Moser Pavel Mencl.

"Jestliže bude situace jak personální, protože to znamená mít skláře na další pec, tak ekonomická v pořádku, tak počítáme, že bychom se za dva roky připravili, rekonstruovali bychom i třetí pec, která je stará 70 let. Dosáhli bychom tím maximální kapacity," uvedl Mencl. "Dobrali jsme některé pracovníky a doplnili party, protože práce je týmová věc. A intenzivně hledáme a vychováváme nové mistry."

Sklárna Moser musela loni v době pandemie koronaviru kvůli poklesu zakázek propustit asi třetinu zaměstnanců, zejména těch, u kterých byla šance na náhradu. Celkem odešlo 136 lidí a počet zaměstnanců klesl na 218. Růst zakázek v poslední době už dvakrát překročil kapacitu jedné pece, proto byla spuštěna druhá. Na jedné peci je sklárna schopna denně vyrobit asi 300 kusů skleněných výrobků, podle náročnosti. Rekonstruovaná pec je nově osazena pánvemi o rozměrech 65 x 90 cm. Nejvyšší teplota v peci během tavby je 1 480 °C. Poté se teplota snižuje tak, aby se v sedm hodin ráno pohybovala zhruba kolem 1 340 °C . Od té chvíle se vyrábí menší výrobky, například sklenky a odlivky. Výroba pokračuje až do 15.00, kdy teplota klesne na 1 180 °C. Poklesem teploty stoupá viskozita skloviny. Při nižší teplotě již sklo tolik "neteče" a skláři mohou začít vyrábět větší díla.

Podle spolumajitelky firmy Moser Kateřiny Zapletalové je zapálení pece symbolickým znovunadechnutím, které dává šanci na další rozvoj a oživení. To naznačují i rostoucí objednávky, a to jak z USA, tak například z Tchaj-wanu a Číny nebo z Ruska. Moser se také snažit rozšiřovat své zastoupení ve světě, otevřel zastoupení v Jižní Koreji a chystá se vstoupit na jihoafrický trh. Firma pokračuje v tradici exkluzivní manufaktury Moser, kterou v roce 1857 založil v Karlových Varech rytec a obchodník Ludwig Moser. Patří mezi přední české exportéry.

Musíte vědět
Přestat sledovat
16. 9. 2021 12:02
Čínská regulace technologických firem je příležitost, říká expert
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Regulace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
15. 9. 2021 17:06
Daně, covid-19, inflace a další faktory, které (za)hýbou ekonomikami zemí střední a východní Evropy
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
15. 9. 2021 9:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Růst sazeb by měl vyhovovat bankám, po propadu se mi líbí akcie…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
14. 9. 2021 12:15
Globalizace dnes a zítra aneb Proč (ne)rozhodnou tržní principy
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat