Co musíte ráno vědět (30. června)

Jak se dařilo akciím v Americe, Evropě a Praze, jak se v červnu vyvíjela ekonomická nálada v EU, jaká je míra inflace v Německu a jaká značka se vrací na český trh? I to musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy ve středu uzavřely smíšeně. Powell je připraven zkrotit inflaci i na úkor růstu ekonomiky
Americké akcie uzavřely smíšeně, rostl pouze index Dow. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite mírně oslabily, když během seance kolísaly mezi kladnými a zápornými hodnotami. S&P 500 směřuje k nejhoršímu výkonu za pololetí od prvního funkčního období amerického prezidenta Richarda Nixona, konkrétně od roku 1970, kdy odepsal 21,01 %. Index Dow stoupl o 0,27 procenta na 31 029,31 bodu, širší index S&P 500 odepsal 0,07 % na 3 818,83 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,03 % na 11 177,89 bodu. Index volatility VIX se snížil o 0,71 % na 28,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o jedenáct bazických bodů na 3,097 %. Ceny ropy klesly o dvě procenta, na červené nule uzavřely zlato i stříbro a bitcoin na konci dne odepisoval zhruba půl procenta.
Pět podhodnocených dividendových aristokratů aneb Do čeho investovat, když trh nabral jižní kurz a vrabci na střeše si štěbetají o recesi
Americké akcie: Proč se (z)hroutí technologická bublina 2.0
2. Evropské akcie
Evropské akciové indexy ve středu ztrácely, investoři se obávají možné recese v období zpřísňování měnové politiky centrálních bank v USA i v Evropě. Nejvíce ze sledovaných indexů oslaboval německý DAX, odepsal přes 1,7 %. Nedařilo se především automobilovému průmyslu. Výrazný propad zaznamenaly akcie nizozemské rozvážkové společnosti Just Eat Takeaway, které klesly o 17 %. Dařilo se naopak švédské oděvní společnosti H&M poté, co prezentované výsledky překonaly odhady. Její akcie vzrostly o 2,2 %.
Po roce 2030 má být největší ekonomikou světa. Ale pozor, Houstone, Čína má problém!
3. Pražská burza oslabila, nedařilo se Erste a Komerční bance
Index PX odepsal 0,79 % na 1 282,82 bodu, a zredukoval tak úterní růst. Negativní sentiment, který se na evropské trhy přenesl ze zámoří, zasáhl hlavně banky. Nejvíce oslabovala Erste. Nedařilo se také Komerční bance. ČEZ pokračoval v redukování pondělní výrazné ztráty. Akcie Pilulky Lékárny posílily o více než 13 %.
Tohle jsou hlavní důvody, proč nemovitosti v Česku (hned tak) nezlevní
4. Očekávané události
Ve čtvrtek vyjde průmyslová výroba v Japonsku a Jižní Koreji, která zveřejní také údaje z maloobchodu. Čína odhalí indexy nákupních manažerů, Německo maloobchodní tržby a nezaměstnanost (ta vyjde také v Itálii a za celou měnovou unii), Británie HDP a Francie míry inflace (spotřebitelské i výrobní). V USA budou nejsledovanější informace o osobních příjmech a výdajích, týdenní statistiky z trhu práce a index nákupních manažerů v oblasti Chicaga. Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál představí Constellation Brands, Walgreens Boots Alliance nebo Micron Technology. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Hlavní ekonomka Světové banky pochybuje, že se lze vyhnout globální recesi
Hlavní ekonomka Světové banky Carmen Reinhartová pochybuje, že se americké a světové ekonomice podaří vyhnout recesi, a to vzhledem k prudkému růstu inflace a úrokových sazeb a také vzhledem ke zpomalení tempa růstu v Číně. Snížit inflaci a zároveň zajistit ekonomice takzvané hladké přistání je z historického hlediska těžký úkol a riziko recese je v současné době jednoznačně žhavým tématem. Reinhartová to řekla v rozhovoru s agenturou Reuters.
6. Ekonomická nálada v EU se zhoršila, spotřebitelé jsou pesimističtější
Ekonomická nálada v Evropské unii se v červnu zhoršila, zejména kvůli nárůstu pesimismu ve stavebnictví a mezi spotřebiteli. Očekávání domácností ohledně jejich budoucí finanční situace se dostalo na rekordní minimum, vyplývá ze středeční zprávy Evropské komise. Index ekonomické nálady v EU se meziměsíčně snížil o 1,7 bodu na 102,5 bodu, v České republice klesl o dva body na 94,6 bodu, plyne z podrobnějších údajů komise.
7. Inflace v Německu v červnu zpomalila na 7,6 % z květnových 7,9 %
Tempo meziročního růstu spotřebitelských cen v Německu v červnu zpomalilo na 7,6 % z květnové hodnoty 7,9 %. Ve středu o tom v předběžné zprávě informoval německý statistický úřad Destatis, podle kterého se proti květnu spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 %. Motorem inflačního růstu zůstávají podle statistiků především vysoké ceny energií a další dopady související s válkou na Ukrajině.
8. Rusko směřuje k deflaci, problémem je slabá poptávka i silný rubl
Rusko se v červnu patrně ocitne v deflaci, řekl ministr hospodářství Maxim Rešetnikov. Spotřebitelé mají tendenci šetřit a nechtějí utrácet, poptávka je teď velice nízká. Země také musí zvýšit dovoz, problém pro ni teď představuje zejména příliš silný rubl, dodal ministr.
9. Mercedes: Globální nedostatek polovodičů bude pokračovat i v příštím roce
Celosvětový nedostatek polovodičů, který narušuje výrobu v automobilovém sektoru, bude pokračovat i v příštím roce. Řekl to šéf německé automobilky Mercedes-Benz Ola Källenius.
10. Powell: Fed nenechá americkou ekonomiku sklouznout do režimu vyšší inflace
Americká centrální banka nenechá americkou ekonomiku sklouznout do "režimu vyšší inflace", i kdyby to mělo znamenat zvýšení úrokových sazeb na úroveň, která ohrožuje růst. Na Fóru ECB o centrálním bankovnictví to řekl předseda Fedu Jerome Powell.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Na český trh vstoupila čínská automobilová značka s britskými kořeny MG
Na český a slovenský trh dnes vstoupila čínská automobilová značka MG. Dva modely od MG v podobě malého a středně velkého SUV bude nabízet celkem 26 prodejců.
Podle generálního ředitele MG Motor pro ČR a SR Kamila Šilhavého se značka Morris Garages s britskými kořeny prodává na zhruba deseti trzích západní Evropy s tržním podílem kolem dvou procent. Vozy MG vznikají v návrhářských centrech v Šanghaji ve spolupráci se studiem pokročilého designu v Londýně. Vyrábějí se v Číně.
"Věříme, že nabídka kombinující velmi kvalitní produkt se skvělou výbavou bude to pravé pro české i slovenské zákazníky. Dobrá cena jen podtrhuje náš záměr prosadit se rychle na obou trzích. Očekávaný příchod dalších modelů včetně těch plně elektrických začátkem příštího roku je navíc příslibem dynamického rozvoje značky v našem regionu," dodal Šilhavý.
Malé SUV pod označením ZS je v současnosti obchodně nejúspěšnějším modelem firmy. Jeho cena začíná na 424 900 Kč. K pohonu slouží dva zážehové motory o objemu 1,1 a 1,5 litru a v nabídce je i elektrická verze s dojezdem až 440 km. Větší model EHS disponuje přeplňovaným čtyřválcem o výkonu 119 kW nebo hybridní hnací jednotkou, která nabízí systémový výkon 190 kW. Unikátní je použití desetistupňové převodovky. Cena začíná na 887 000 Kč.
Mateřskou společností MG je SAIC Motor (Shanghai Automobile Industry Corporation). SAIC je sedmou největší automobilkou světa a je prvním a současně největším automobilovým koncernem v Číně s ročními prodeji přes sedm milionů vozů. SAIC má například společný podnik s koncernem Volkswagen.