Co musíte ráno vědět (30. října)
|

Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se Británii (ne)daří připravit na brexit a proč je dobré chytat pokémony? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie po rozkolísané obchodní seanci zahájily týden další ztrátou

Akcie ve Spojených státech během pondělního obchodování prudce kolísaly, aby nakonec oslabily. Způsobil to pád velkých technologických a internetových firem typu Amazonu. Ke konci obchodování přispěla k nervozitě na trhu i zpráva agentury Bloomberg, že se Spojené státy chystají uvalit cla na veškerý zbývající dovoz z Číny, pokud listopadové rozhovory prezidentů obou zemí nezmírní napětí. Na devizovém trhu se dařilo dolaru. Index Dow odepsal 0,99 % na 24 442,92 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,66 % na 2 641,25 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 1,63 % na 7 050,29 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,24 % na 24,70 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA přidal jeden bazický bod na 3,08 %. Kryptoměny jako bitcoin nebo ethereum odepsaly okolo 3 %. 

Rudý říjen na trzích jako příležitost k levným předvánočním nákupům?
Říjen bývá pro akcie náročným měsícem a i letos se trhy vyvíjejí v souladu s burzovním almanachem. Globálně trhu dominovaly plošné výprodeje akcií, které ale mohou nabídnout zajímavé příležitosti k levným nákupům.
Obrat na akciových trzích, který byste neměli přehlédnout
Jedním ze signálů, že současné propady na akciových trzích mohou být vážnější, než se na první pohled může zdát, jsou výrazné ztráty akcií v cyklických sektorech. Trochu přehlížený faktor, který ale může mít o to větší vliv.
Investorský magazín: Akciové výprodeje jako začátek konce býka, nebo nákupní příležitost?
Pro úspěch v investování je potřeba sledovat, zda investoři zrovna mají, nebo naopak nemají chuť riskovat. V říjnu se po dlouhé odmlce začali zbavovat akcií. Jak dlouho může fáze RISK OFF na trzích trvat? Nejen o tom je aktuální Investorský magazín. Také se zaměřuje na české automobilky nebo probíhající změny ve světě financí. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

2. Evropské burzy v úvodu týdne stouply, akcie banky HSBC posílily o necelých 5 %

Evropské akciové trhy uzavřely pondělní seanci v pozitivním pásmu, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a také na oznámení německé kancléřky Angely Merkelové, že již v prosinci nebude obhajovat post šéfky německé CDU. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,97 % na 355,77 bodu, britský FTSE 100 posílil o 1,37 % na 7 034,89 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,44 % na 4 989,35 bodu a německý DAX se zvýšil o 1,2 % na 11 335,48 bodu. Pomyslným vítězem dne se stala bankovní skupina HSBC Holdings, jež oznámila, že jí ve třetím čtvrtletí stoupl zisk před zdaněním o 28 % na 5,9 miliardy USD. Akcie společnosti zareagovaly na zveřejnění hospodářských čísel růstem o 5,25 %.

Končí éra korporací?
Nástup takzvané gig economy oslabí pozici korporací, které přijdou o loajalitu zaměstnanců. Ti budou pracovat zároveň pro několik firem, a budou se tak primárně soustředit na vlastní zájmy, nikoli na zájmy zaměstnavatele, řekla v rámci projektu Alter Eko viceprezidentka společnosti SAP Andrea Hepnerová.

3. Pražská burza v pondělí stoupla o více než 2 %, akcie CME zdražily o 4 %

Pražská burza začala týden pozitivně, index PX vzrostl o 2,29 % na 1 055,25 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie ČEZ, Monety Money Bank a Komerční banky, v negativním pásmu obchodování zakončily pouze cenné papíry Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s necelými 435 miliony korun podprůměrný. Akcie ČEZ byly nejobchodovanější a zdražily o 3,05 %. Nejvyšší zisk zaznamenala CME, jejíž cenné papíry vyletěly vzhůru o 4,02 %.

Investiční fórum: Jak investovat v roce 2019?
Chcete se dozvědět, jak se budou vyvíjet kapitálové, měnové, realitní a komoditní trhy v roce 2019? A co čeká svět alternativních investic? Jedinečnou možnost máte ve čtvrtek 3. ledna 2019 na Investičním fóru.

4. Očekávané události

V noci na úterý Japonsko zveřejní míru nezaměstnanosti a Austrálie odtajní data o počtu stavebních povolení. V Evropě dopoledne vyjdou údaje o růstu ekonomik ve Francii, Itálii a eurozóně. Inflačními statistikami se pochlubí Španělsko a Německo. Druhá jmenovaná země na trh pošle také statistiku z trhu práce. Pro eurozónu vyjdou rovněž index spotřebitelské důvěry a indikátor příznivosti podnikatelského klimatu. Za řečnický pultík se v úterý postaví šéf kanadské centrální banky Stephen Poloz. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Allergan, General Electric, Mastercard, Aetna, Pfizer, Coca-Cola, Under Armour, Facebook, eBay, Fiat Chrysler Automobiles, BNP Paribas, Deutsche Lufthansa, Volkswagen či BP. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. FT: Británie zatím sjednala jen 14 z 236 mezinárodních smluv

Británii se zatím podařilo sjednat jen 14 z 236 mezinárodních smluv, které Evropská unie podepsala se státy na celém světě. Vyplývá to z údajů, které pět měsíců před obchodem země z unie obdrželi představitelé vlády. Informoval o nich list Financial Times.

6. ČR může podle Novákové odložit jaderné projekty

Česká vláda může odložit rozhodnutí, zda bude nutit společnost ČEZ do nevýnosné výstavby nových reaktorů v hodnotě několika miliard dolarů. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Možností je podle ní prodloužení životnosti jaderné elektrárny Dukovany.

7. Investor NXMH kupuje kryptoměnovou burzu Bitstamp

Internetovou burzu Bitstamp, jednu z nejvýznamnějších platforem pro obchodování s virtuálními měnami, převzala investiční společnost se sídlem v Belgii NXMH. Oznámil to v pondělí šéf burzy Nejc Kodrič, hodnotu obchodu, který byl uzavřen 25. října, však sdělit odmítl.

8. Z ruské Sberbank unikla data tisíců zaměstnanců

Z ruské státem kontrolované banky Sberbank unikla jména a elektronické adresy zhruba 421 000 zaměstnanců. Únik dat má pravděpodobně na svědomí někdo ze současných nebo minulých pracovníků. Banka, která působí i na českém trhu, tvrdí, že informace zveřejněné na internetu nepředstavují žádné ohrožení pro její automatizované systémy ani pro klienty. Informoval o tom list Kommersant.

9. Bloomberg: Čína by mohla podpořit automobilový trh snížením daně

Čínská vláda zvažuje, že v rámci podpory automobilového trhu sníží daň z nákupu aut na polovinu, respektive na pět z nynějších deseti procent. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací. Čínský automobilový sektor se nyní potýká s negativními dopady obchodního konfliktu mezi Pekingem a Washingtonem.

10. KLDR má zájem o ekonomický rozvoj ve stylu Švýcarska či Singapuru

Severní Korea zkoumá rozsáhlý plán, podle kterého by se stala regionálním přepravním centrem. Plán je částečně inspirován úspěchem Singapuru nebo Švýcarska. Země má rovněž zájem o připojení k velkým světovým finančním institucím, jako je Mezinárodní měnový fond, pokud se členské státy vzdají svých "nepřátelských" politik vůči KLDR. Agentuře AP to řekl ekonom severokorejské vlády a pracovník Hospodářského institutu severokorejské Akademie sociálních věd Ri Ki-song.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Chcete se bavit hraním her a zároveň dělat něco pro své zdraví? Zkuste chytat pokémony!

Mobilní hra Pokémon Go v nedávné době překonala hranici 800 milionů stažení, což z ní dělá jednu z nejúspěšnějších mobilních aplikací, které kdy byly vytvořeny. Pokémonové šílenství zachvátilo mobilní telefony již v roce 2016, v současnosti má však hra stále zhruba 5 milionů aktivních hráčů, jejichž životy navíc podle průzkumu amerického serveru Quartz výrazně proměnila.

Hra je totiž založena na principu rozšířené reality, reálný obraz světa tedy doplňuje o virtuální postavičky, které uživatel za pomoci GPS a kamery telefonu chytá. Pokémoni se přitom nacházejí na různých místech, a uživatel proto za nimi musí cestovat.

Průzkum, kterého se zúčastnilo zhruba 400 respondentů, ukázal, že hra donutila její hráče k vyšší fyzické aktivitě. Lovci animovaných postaviček díky hře stráví více času venku a část z nich při cestě do práce kvůli hraní upřednostňuje chůzi pěšky před dopravními prostředky. Tato rozhodnutí jsou navíc činěna spíše s vyhlídkou na prodloužení cesty namísto jejího zkrácení.

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že hraní Pokémon Go může utužovat vztahy mezi rodiči a jejich ratolestmi. Nezanedbatelný počet respondentů totiž uvedl, že aplikaci nainstalovali na žádost vlastních dětí, které ještě nevlastní smartphone. Populární hra tak funguje jako nové médium, které rodičům a dětem nabízí možnost hrát si a poznávat okolí společně.

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
včera v 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně
Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
včera v 19:06

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
včera v 17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
včera v 16:50

Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 procenta na 863,93 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
včera v 16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
včera v 15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
včera v 14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
včera v 14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
včera v 13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
včera v 12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně
Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva
včera v 12:34

Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva

V Jaderné elektrárně Dukovany v pátek energetici odstavují druhý výrobní blok kvůli výměně pětiny paliva za čerstvé,...
ČEZ Jaderná energetika
Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem
včera v 11:31

Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem

Zavedení kurzarbeitu podle trvalých pravidel bude pro firmy přínosné, protože nahradí sérii jednorázových pravidel a...
Pracovní trh Česká republika Koronavirus
AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
včera v 10:56

AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na internetovou společnost...
Spojené státy americké (USA) Alphabet (Google) Právo
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
včera v 10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Akcie v Asii a Tichomoří skončily v pátek smíšeně. Většina trhů posilovala v návaznosti na růst v USA díky naději na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů
včera v 09:46

Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů

Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo soud, aby vládě prozatímně umožnil nařídit odstranění čínské komunikační...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě
Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu
včera v 09:12

Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu

Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu....
Česká ekonomika Pracovní trh Koronavirus