Co (ne)čekat od amerického dolaru?
|

Co (ne)čekat od amerického dolaru?

Index amerického dolaru by mohl po proražení nad dlouhodobý průměr pokračovat na vyšší úrovně, historie ale varuje před množstvím nepotvrzených náznaků podobných dlouhodobějších růstů. Vzhledem k váze eura v dolarovém indexu bude zásadní vývoj měnového páru EUR/USD.

Forex (FX) Americký dolar EUR/USD Technická analýza

Případné další posilování amerického dolaru má (jako vždy) potenciál ovlivnit dění na globálních trzích (zlato, emerging markets, ale i americké akcie a další). Dlouhodobý graf dolarového indexu si mohou k ruce vzít jak býci (opakuje se rok 1998?), tak medvědi (tentokrát je to jiné).

Dolarový index prorazil nad svůj 10letý průměr. Ne vždy ale tento moment předznamenává další dlouhodobé posilování americké měny. A podobná falešná proražení jsou podporou pro dolarové medvědy. Vzhledem k nízké volatilitě na trhu s dolarem je ovšem naopak pro býky zajímavý obrat křivky dlouhodobého průměru směrem k růstu.

Pro další vývoj bude vzhledem k velké váze eura v dolarovém indexu podstatný vývoj evropské ekonomiky, na který je úzce navázána také politika Evropské centrální banky. A ačkoli nálada v eurozóně, například v průmyslu, je stále spíše špatná, data z ekonomiky začala překonávat pesimistické odhady analytiků. Index ekonomických překvapení tak v Evropě již zamířil vzhůru.

Potenciál posílení eura je i v tom, že sázky na pokles měnového páru EUR/USD se v předchozích týdnech a měsících staly jedním z nejpřeplněnějších obchodů. V takové situaci stačí i menší zakolísání kurzu, aby nahromaděné SHORT sázky byly nuceně prodávány, což povede k dalšímu posilování evropské měny.

Pokud jde o samotné Spojené státy, kurz dolaru nepochybně byl a bude ovlivňován měnovou politikou Fedu. Slábnoucí růst a volatilita na trzích vedly centrální banku k opatrnějšímu přístupu ke zpřísňování finančních podmínek, část trhu dokonce letos očekává obrat a první snížení sazeb po mnoha letech. To by pro americkou měnu bylo (při zachování základní logiky, na což ale nelze vždy spoléhat) negativní, jakkoli by ji drželo nad vodou to, že je velkou částí investorů vnímána jako bezpečné útočiště.

"Vzhledem k podhodnocení EUR/USD, velkému množství spekulací na další pokles hodnoty evropské měny, mírnému odrazu evropského PMI výše nebo většímu prostoru pro příjemná překvapení v Evropě oproti USA nepovažuji euro za jasnou SHORT sázku. A vzhledem k jeho významu pro dolarový index je to podle mě dostatečný argument pro zpochybnění jinak technicky zajímavého proražení dolaru nad dlouhodobý průměr," uzavírá Callum Thomas z webu TOPDOWN CHARTS.

Zdroj: Topdown Charts