Další důsledek koronavirové krize: Největší přesun fyzického zlata v historii
|

Další důsledek koronavirové krize: Největší přesun fyzického zlata v historii

Na finančních trzích se každý den zobchoduje zlato v hodnotě miliard dolarů. Obchody s fyzickým kovem jsou proti tomu kapkou v moři. A platí to (i proto) také o pohybu fyzického zlata. Pandemie covidu-19 se ale i v tomto případě postarala o rozvíření stojatých vod.

Zlato Komodity Vzácné kovy Koronavirus Bezpečné investice Investiční alternativy

Poté, co v březnu švýcarské rafinérie Valcambi, Pamp a Argor-Heraeus kvůli protikoronavirovým opatřením nečekaně přerušily dodávky kovu na trh, došlo k rekordnímu rozevření nůžek mezi spotovou cenou zlata a cenou futures na dodávky žlutého kovu.

Důvod byl přitom prostý. Kvůli výpadku produkce rafinérií a omezení volného pohybu osob v řadě zemí a s tím spojeným výpadkům v letecké dopravě se začali obchodníci obávat, že nebudou schopni zajistit dopravu zlata k pokrytí futures do New Yorku, kde obchody probíhají na trhu COMEX. Prémie futures ke spotové ceně zlata se tak dostala až na 70 USD na unci.

Toho využili někteří agresivnější tradeři, kteří nakoupili zlato jinde ve světě za spotovou cenu, následně prodali futures na zlato a z rozdílu mezi cenami těžili tím, že fyzický kov k pokrytí futures poslali přes oceán na burzu COMEX.

Na zvýšený zájem o fyzický kov po odstávce výroby švýcarských rafinérií rychle zareagovaly vzdálenější provozy. Například ty v Austrálii navýšily produkci kilových slitků, které se obvykle používají k fyzickým dodávkám kovu burze COMEX.

Zvýšený zájem o dodávky fyzického kovu do New Yorku potvrzuje i sdružení mezinárodních bank, velkoobchodů se zlatem či licencovaných rafinérií London Bullion Market Association. "Poptávka byla enormní a podle všeho se téměř vyrovnala objemu zlata, které bylo za tuto dobu ve světě vytěženo," říká výkonný ředitel LBMA Mark Woolley. Agentura Bloomberg hovoří v této souvislosti o "jednom z největších transferů fyzického zlata v historii".

Zlato se dere k historickým maximům. Hrozí krach jeho ceny jako v roce 2013?
Silná poptávka po zlatě žene cenu kovu prudce vzhůru. Jedna trojská unce zlata se koncem května prodávala za více než 1 700 dolarů. Část investorů se snaží peníze ukrýt do pověstného bezpečného přístavu, část jich spekuluje na to, že masivní stimulační balíky vlád a centrálních bank vystřelí výše inflaci, a cena zlata coby uchovatele hodnoty tak dále poroste.
Zdroj: Zero Hedge