Další růst sazeb může zabít akciového býka a americkou ekonomiku poslat do recese
|

Další růst sazeb může zabít akciového býka a americkou ekonomiku poslat do recese

Od lednového zakopnutí americké akcie nepředvedly nic zásadního, indexy se celkově vyvíjejí do strany. Výsledková sezóna za první čtvrtletí sice vyzněla příznivě, investoři ale zůstávají opatrní. Na vině jsou mimo jiné dluhopisy a americká centrální banka.

Americké akcie Úrokové sazby Fed Americká ekonomika Recese Rizika

Výnos 10letých vládních dluhopisů USA se na konci dubna poprvé od ledna 2014 dostal nad psychologicky zajímavou úroveň 3 %. Vývoj na trhu pevně úročených aktiv pocítily i americké akcie, které v reakci na růst atraktivity dluhopisů oslabily.

Vývoj výnosů amerických bondů přitom není překvapivý. Ekonomika USA roste a nezaměstnanost je na nejnižší úrovni za zhruba 20 let. Centrální banka navíc pokračuje ve zpřísňování měnové politiky.

Výnos 10letých vládních dluhopisů USA, zdroj: Bloomberg

Růst výnosů dluhopisů by měl podle analytiků pokračovat, což vede řadu investorů k otázce, zda se neblíží konec nezvykle dlouhého býčího trendu na akciovém trhu.

Nejde ale jen o vyšší výnosy dluhopisů, které by měly motivovat investory k přesouvání části peněz z akcií do bezpečnějších instrumentů. Zvyšovat by se měly také mzdy a vlivem vyšší inflace i ceny vstupních materiálů, v důsledku čehož by měly klesat marže a zisky firem. Vyšší sazby Fedu by měly rovněž zvyšovat náklady podniků na půjčky a omezovat dostupnost úvěrů pro domácnosti.

Růst výnosů dluhopisů samozřejmě nebude působit na všechny akcie stejně. Pozitivní by tento vývoj měl být díky zdražování půjček pro banky, negativní naopak například pro developerské společnosti nebo výrobce cyklického spotřebního zboží, a to kvůli horší dostupnosti hypoték a jiných typů úvěrů.

Bank of America vs. Lennar

Opomíjet nelze ani vliv vývoje úrokových sazeb Fedu a výnosů dluhopisů na ekonomiku jako celek. "Fedu věnujeme zvýšenou pozornost. Pozitivní vlivy daňové reformy Donalda Trumpa budou postupně slábnout, zatímco vyšší sazby budou brzdit hospodářský růst," říká Harm Bandholz, hlavní ekonom UniCredit Bank pro USA.

Dec Mullarkey ze společnosti Sun Life Investment Management očekává, že se výnos 10letých vládních bondů USA vyšplhá k 3,5 %, v důsledku čehož dokonce v roce 2020 Spojené státy spadnou do recese.

Zdroj: Investors.com