Dluhopisový býk je ohrožen, shodují se tržní esa
|

Dluhopisový býk je ohrožen, shodují se tržní esa

Býčí trend na trhu s americkými vládními dluhopisy, který s drobnými výkyvy trvá přes třicet let, se možná chýlí ke konci. Shodují se na tom dva uznávaní investiční manažeři, jejichž hlasům je na dluhopisovém trhu dopřáváno sluchu měrou vrchovatou.

Americké státní dluhopisy Dluhopisový trh Státní dluhopisy Býčí trh Bill Gross Výnosy Investiční guru

Bill Gross a Jeffrey Gundlach tvrdí, že býčímu trendu na americkém dluhopisovém trhu může zvonit hrana. Růst cen dluhopisů pokračuje již čtvrtou dekádu, přičemž po roce 2009 se to děje lehce ve stínu růstu na akciovém trhu.

Informace o omezení nákupů dlouhodobých dluhopisů japonskou centrální bankou a zvěsti o tom, že by Čína mohla přestat skupovat americký vládní dluh, vyslaly výnosy dlouhodobých amerických bondů nejvýše za bezmála rok. Investoři si přitom zvykli, že centrální banky pohánějí poptávku po dluhopisech, Čína je pak dlouhodobě největším zahraničním investorem do dluhu USA.

Bill Gross upozorňuje na to, že dlouhodobý býčí trend již byl narušen, a to na grafech výnosů 5- a 10letých vládních dluhopisů USA. Jeffrey Gundlach pak vyzývá k opatrnosti a za klíčovou považuje hladinu výnosu 2,63 % u 10letých amerických státních bondů.

Konec býka ovšem nemusí znamenat, že medvědi budou třímat žezlo příliš dlouho. "Nemyslím si, že nás čeká dlouhodobý sestupný trend," říká Allan von Mehren, analytik z Danske Bank. "Když výnosy narostou příliš, Fed bude pomaleji zvyšovat sazby a akcie nebudou posilovat tak rychle. A to by mohlo zastavit výprodeje na trhu s dluhopisy."

Zdroj: Janus Henderson Investors, DoubleLine Capital, Bloomberg