US MARKETOtevírá za: 14 h 54 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Anketa: Jak americké prezidentské volby ovlivní trh s dluhopisy?

Americké prezidentské volby znamenají pro trh nejistotu. Trumpova prorůstová politika a daňové škrty by mohly vést k růstu výnosů amerických státních dluhopisů, zatímco Kamala Harrisová plánuje rozsáhlé veřejné investice a sociální výdaje, jež by mohly krátkodobě posílit poptávku po bezpečných dluhopisech a tlačit jejich výnosy níže. Jaké jsou hlavní scénáře možného povolebního vývoje na trhu s dluhopisy a jak se na ně investoři mohou připravit?

Tomáš Pfeiler (portfoliomanažer, CYRRUS)

Oba kandidáti prosazují mohutné rozpočtové výdaje. Pokračování v Trumpových daňových škrtech vyjde rozpočet v následující dekádě zhruba na čtyři biliony dolarů, zatímco pokud by Harrisová prosadila daňová zvýhodnění pro rodiny s dětmi a nízkopříjmové skupiny, zřejmě by to rozpočet vyšlo v následujících deseti letech až na pět bilionů dolarů.

Bezprostřední reakcí by byl nárůst dluhopisových výnosů (zhruba 30 bazických bodů u 10letého vládního bondu USA) v případě výhry Donalda Trumpa, jelikož republikánský kandidát prosazuje prorůstovou (a zároveň i proinflační) politiku, která by podnítila rotaci peněz z dluhopisů do akcií. Vítězství Harrisové by nejprve dluhopisové výnosy stlačilo níže (o zhruba 10 bazických bodů), jelikož její politika není prorůstová, a investoři by proto ve větší míře nechali peníze v defenzivních dluhopisech. V delším období by ovšem rozhazovačná fiskální politika obou kandidátů vedla k nárůstu výnosů na dluhopisovém trhu.

Tomáš Cverna (analytik, XTB)

Oba kandidáti de facto slibují další fiskální expanzi. Zatímco Kamala Harrisová by mohla přijít s podporou pro zdravotnictví nebo cíle v oblasti ochrany klimatu, Donald Trump nemá zdroje, jež by pokryly jeho daňové škrty. Věřím, že pokud kandidáti povedou úřad v duchu toho, co hlásají v kampani, dluhopisy s delší splatností by mohly vynášet více. Očekávám tedy, že by se americkým státním dluhopisům s delší splatností nemuselo dařit, a to bez ohledu na to, kdo vyhraje prezidentské volby.

Výnos 10letých vládních dluhopisů USA

Výnos 10letých vládních dluhopisů USA

Petr Lajsek (analytik, Purple Trading)

Donald Trump se opakovaně dožadoval možnosti zasahovat do rozhodování americké centrální banky. Ta za jeho vlády může být více jestřábí než v případě demokratické administrativy, což se může projevit růstem výnosů státních dluhopisů. Trump také kritizoval zářijové snížení sazeb Fedu o 50 bazických bodů, to bylo ale motivováno spíše politicky. Je dost možné, že by po svém zvolení naopak tlačit na nižší úrokové sazby, což by mohlo podpořit akciový trh, ale také opět rozvířit inflační tlaky a tlačit výše dolar a výnosy dluhopisů. Za Trumpa také může dojít ke změně předsedy Fedu. Jerome Powell by měl završit své druhé funkční období v roce 2026 a Trump dal mnohokrát najevo, že nepočítá s jeho znovuzvolením.

Politika demokratů je zaměřena na tvorbu pracovních míst ve veřejném sektoru a vyšší vládní výdaje. Podporuje výdaje na zdravotní péči, vzdělání a rozsáhlé veřejné projekty. Investoři jsou často pesimističtí, když se očekává vláda demokratů, a to kvůli vyšším korporátním daním a veřejným výdajům. Americký dolar by v takovém případě mohl oslabovat. Od Kamaly Harrisové také očekáváme pokračování současného přístupu americké vlády ke geopolitickým konfliktům. Dolar je bezpečný přístav, který má tendenci posilovat kvůli nejistotě. Kamala Harrisová je ale každopádně čitelnější, a tedy jako případná prezidentka vzbuzuje menší nejistotu než Trump.

Populárním tématem je síla amerického dolaru, tu řeší oba prezidentští kandidáti. Vyvstávají témata jako tvorba pracovních míst, snižování zadlužení, vytváření silné ekonomiky a tak dále. Obě hlavní strany v USA k nim přitom přistupují různě. Politika republikánů je většinou založena na zvyšování počtu pracovních míst v soukromém sektoru, republikánský kandidát většinou podporuje legislativu podporující podnikání, nižší daně a snižování vládních výdajů. Když vítězí republikáni, bývá to většinou býčí signál pro dolar. Od Donalda Trumpa navíc očekáváme protekcionismus a vyšší cla na dovážené zboží. To může americkému dolaru také pomoci, stejně jako geopolitické napětí, které může Trump svými (ne)politickými kroky dále rozvířit.

Index amerického dolaru

Index amerického dolaru

Americká ekonomikaAmerické státní dluhopisyAmerický dolarAnketaDluhopisový trhSpojené státy americké (USA)Státní dluhopisyVolby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa