Dočkáme se na trhu s bitcoinem do konce roku nových rekordů?
|

Dočkáme se na trhu s bitcoinem do konce roku nových rekordů?

Nejznámější kryptoměna bitcoin zaznamenala za poslední měsíc nárůst hodnoty o zhruba 40 % a opět se dostává do hledáčku investorů. K dalšímu růstu jí může pomoci souhra několika faktorů, stejně tak se ale může stát, že přijde další výrazný pokles.

Kryptoměny Bitcoin Regulace ETF

Koncem června se bitcoin obchodoval pod 6 000 USD, ke konci července se ale jeho cena vyhoupla výrazně nad 8 300 USD. K maximu z prosince 2017 okolo 20 000 USD má sice trh daleko, ale analytici očekávají, že v nejbližší době může cena zaznamenat další výraznější výkyvy, a to oběma směry.

Spencer Bogart ze společnosti Blockchain Capital mezi možné katalyzátory prudkých výkyvů ceny bitcoinu řadí rostoucí napětí související s obchodními válkami, růst úrokových sazeb, ale také třeba nový patent firmy Mastercard, který umožní karetní transakce s bitcoinem.

"Bitcoin jen čeká na důvod ke zdražení," doplňuje Bogart. Podle něj je bitcoin jednou z mála kryptoměn, které se vyplatí kupovat, protože se o jeho využívání zajímají i velké banky a instituce a má potenciál se masivněji rozšířit mezi běžné uživatele. Ostatní měny slibovaly příliš mnoho a většinu příslibů nedokázaly naplnit. "Zatím existuje jen pár měn, které prokázaly svou využitelnost, a bitcoin je jednou z nich," míní Bogart.

Již na konci května, kdy cena bitcoinu začínala svůj pád ke dnu, říkal, že cena měny bude muset výrazně klesnout, ale vzpamatuje se a do konce roku se dostane na 10 000 USD. Kurz podle Bogarta mohl v červenci dosednout na své dno a investoři by podle něj měli očekávat růst, který bude podpořen kroky regulátorů.

Právě postoj regulátorů ale nakonec může být pro bitcoin i ostatní kryptoměny největším problémem. Americká komise pro cenné papíry a burzy (SEC) v červenci již podruhé odmítla udělit povolení k založení bitcoinového ETF, který již několik let plánují uvést na trh bratři Winklevossovi. Podobně dopadla kryptoměnová burza Coinbase, která nedostala povolení od SEC a úřadu pro regulaci finančního sektoru (FINRA) působit jako broker a nabízet digitální měny jako cenné papíry.

Zdroj: CNBC