Americké akcie ve čtvrtek ožily a index S&P 500 se vrátil nad 1 900 bodů

Akciové trhy ve Spojených státech ve čtvrtek po středečním propadu výrazně ožily a jejich širší index S&P 500 se vrátil nad klíčovou hranici 1 900 bodů, pod kterou se ve středu propadl poprvé od konce září. Akciím pomohlo zejména zotavení cen ropy z 12letých minim. Vzestup akcií a cen ropy pak podpořil kurz amerického dolaru.
Index Dow vzrostl o 1,41 % na 16 379,05 bodu, S&P 500 přidal 1,67 % na 1 921,84 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,97 % na 4 615 bodů. Index volatility VIX klesl o 5,04 % na 23,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal na 2,093 %.
Všech deset hlavních sektorů S&P 500 ve čtvrtek skončilo v plusu. Nejvíce, přes čtyři procenta, vzrostl energetický sektor, který podpořily vyšší ceny ropy. Přes dvě procenta stouply sektory základních materiálů a zdravotní péče a technologické odvětví.
Akcie JPMorgan Chase (+1,5 %) přidaly procento a půl poté, co největší americká banka zveřejnila kvartální hospodářské výsledky. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku bance vzrostl čistý zisk meziročně o 10 % na 5,4 miliardy USD. V celém loňském roce se pak její zisk vyšplhal na rekordních 24,4 miliardy dolarů. "Rok 2015 byl pro podnik dalším rekordním rokem," uvedl předseda představenstva a generální ředitel banky Jamie Dimon. Upozornil rovněž na silný růst objemu úvěrů i jejich kvality.
Výrazně ve čtvrtek zdražily akcie těžařů, které podpořil růst cen ropy. Cenné papíry Williams Cos. (+34,39 %) přidaly více než 34 % a akcie Freeport-McMoRan (+12,3 %) zdražily o více než dvanáct procent.
Více než 14 % naopak odepsaly akcie výrobce minikamer GoPro (-14,58 %) poté, co společnost ve středu večer uvedla, že se kvůli slabým tržbám za poslední loňské čtvrtletí chystá propouštět. Zrušit chce zhruba 7 % z celkového počtu pracovních míst. Za posledních 12 měsíců cena akcií GoPro spadla již o 79 %. V poslední době musela firma mimo jiné zlevňovat své výrobky, aby tím podpořila jejich odbyt na trhu. GoPro čeká, že za čtvrté čtvrtletí 2015 vykáže tržby 435 milionů dolarů, trh čeká 512 milionů dolarů. Za celý rok 2015 pak GoPro čeká tržby 1,6 miliardy dolarů, trh 1,69 miliardy dolarů.
V indexu Dow ve čtvrtek zdražilo 28 z 30 titulů. Nejvíce stouply díky vyšším cenám ropy akcie energetické firmy Chevron (+5,09 %) a ropného podniku ExxonMobil (+4,59 %). Dařilo se i akciím průmyslového konglomerátu General Electric (+2,9 %) či softwarové společnosti Microsoft (+2,85 %). V červených číslech skončily cenné papíry maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-1,47 %) a výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,46 %).
Po konci obchodování zveřejnil výrobce počítačových čipů Intel (v řádném obchodování +2,6 %) kvartální hospodářské výsledky. Společnost oznámila, že v uplynulém čtvrtletí dosáhla stejně jako o rok dříve zisku na akcii 0,74 USD. Tržby se firmě meziročně zvýšily na 14,9 miliardy dolarů ze 14,7 miliardy dolarů. Akcie Intelu na výsledky v after-marketu reagovaly asi 5% zlevňováním.
Vyšší ceny ropy podpořily americký dolar
Dolar ve čtvrtek na devizových trzích zpevňoval zejména vůči euru a japonskému jenu. Americkou měnu podporovaly rostoucí akciové trhy v USA a zotavení cen ropy. Jednotná evropská měna kolem 17.30 SEČ ztrácela k dolaru 0,3 % na 1,0838 USD a dolar k japonskému jenu zpevňoval o 0,3 % na 117,99 JPY. Večer euro k dolaru oslabovalo o 0,15 % a dolar k jenu rostl o 0,33 %.
V první polovině seance euro k dolaru rostlo, když těžilo ze zprávy agentury Reuters, podle níž si mnoho členů bankovní rady Evropské centrální banky (ECB) není jisto, zda je v nejbližší době nutné činit v měnové politice další zásahy, přestože inflační očekávání se v eurozóně snižují a někteří investoři další uvolnění měnové politiky očekávají.
Ceny ropy na světových trzích po osmidenním poklesu ve čtvrtek ožily. Po propadu na 12letá minima pod 30 dolarů za barel začala řada investorů rušit sázky na pokles, třebaže trh zůstává pod tlakem rostoucí nabídky a slabé poptávky.
Severomořská ropa Brent krátce po 18.00 SEČ přidávala asi 1,9 % na zhruba 30,90 dolaru za barel a přechodně vystoupila až nad 31 dolarů za barel. Dopoledne přitom sestoupila až na 29,73 dolaru za barel, což byla její nejnižší úroveň od února 2004. Americká lehká ropa WTI, která v úterý spadla až na 29,93 USD za barel, přidávala 2,3 % na 31,20 USD za barel. Večer se barel Brentu prodával za 31,035 USD a barel ropy WTI za 32,10 USD.
Ropa zpočátku oslabovala kvůli obavám o další zvýšení dodávek suroviny na trh. V pátek pravděpodobně inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) potvrdí, že Teherán omezil svůj jaderný program v souladu s dohodou se světovými mocnostmi. To umožní zrušit obchodní sankce proti Íránu, který tak bude moci podstatně zvýšit export ropy.
Později začalo mnoho obchodníků rušit takzvané krátké pozice, v nichž se sází na pokles cen. Podle analytiků to souvisí s expirací únorového termínového kontraktu na ropu WTI.
"Trh podpořil přirozený zájem o krytí pozic, protože mnozí měli cenový cíl na 30 dolarech," řekl agentuře Reuters makléř Pete Donovan z newyorské společnosti Liquidity Energy.
Trh podpořila i zpráva, podle níž byly od roku 2014 odloženy či zrušeny projekty v sektoru ropy a plynu v hodnotě 380 miliard dolarů, včetně projektů za 170 miliard USD plánovaných mezi roky 2016 a 2020. Uvedla to energetická konzultační společnost Wood Mackenzie.
Od počátku roku ropa ztrácí asi 20 %. Trh sráží přetrvávající nadprodukce a rostoucí obavy o vývoj čínské ekonomiky. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) už přes rok odmítá podpořit ceny omezením těžby. Navíc se předpokládá růst vývozu ropy z Íránu. Teherán uvádí, že jeho vývoz ropy vzroste během šesti měsíců od zrušení sankcí o milion barelů denně.
Zlato ve čtvrtek zlevnilo o více než 18 dolarů na 1 077,31 USD za trojskou unci. Cena stříbra naopak stoupla o čtyři centy na 13,86 USD za trojskou unci.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 9. ledna stoupl na 284 tisíc z 277 tisíc v předchozím týdnu. Čekalo se 275 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 2. ledna vzrostl na 2,263 milionu z 2,234 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,23 milionu), čekalo se 2,215 milionu.
- Index dovozních cen ve Spojených státech v prosinci klesl meziročně o 8,2 % (listopad: -9,4 %) a meziměsíčně se snížil o 1,2 % (odhad: -1,4 %, listopad: -0,4 %). Index vývozních cen meziročně klesl o 6,5 % (listopad: -6,3 %) a meziměsíčně se snížil o 1,1 % (odhad: -0,5 %, listopad: -0,6 %).
- Pokračující pokles cen ropy může americkou inflaci na nízkých úrovních držet déle, než se dosud předpokládalo. Uvedl to ve čtvrtek prezident Fedu v St. Louis James Bullard. Fed meziroční tempo inflace cíluje na 2 % a v prosinci po zvýšení základní úrokové sazby na 0,25-0,5 % uvedl, že dosažení dvouprocentní úrovně čeká ve střednědobém horizontu.
- Americká televize Al Jazeera America, která patří arabskému provozovateli televizního zpravodajství Al Jazeera Media Network, po necelých třech letech končí. Společnost oznámila, že kvůli ekonomickým problémům na americkém mediálním trhu ukončí své operace 30. dubna.
- Farmaceutická společnost Pfizer uvažuje o prodeji své divize na výrobu infuzních pump Maker Hospira, jejíž cena je odhadována na dvě miliardy amerických dolarů. Mluvčí společnosti Pfizer to však odmítl komentovat. Uvedla to agentura Reuters.
- Průmyslový konglomerát General Electric se kvůli daním stěhuje do Bostonu. Společnost v současné době sídlí ve městě Fairfield ve státě Connecticut. Podle zástupců firmy však stát Connecticut není pro firmu přátelský z hlediska výše daní, které zvažuje ještě navíc zvýšit. "A to je skutečně odrazující," uvedla v tiskové zprávě General Electric.
- Obchodování s akciemi italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) na milánské burze bylo ve čtvrtek pozastaveno poté, co se jejich cena propadla o osm procent. Za poklesem stála zpráva serveru Automotive News, podle které firma čelí žalobě kvůli nadhodnocování údajů o prodejích ve Spojených státech. Automobilka obvinění popřela.
- Největší prodejce spotřební elektroniky na světě, společnost Best Buy, oznámil, že očekává pokles tržeb za čtvrté čtvrtletí loňského roku o 1,5 %. Důvodem je slabší poptávka po mobilních telefonech, skenerech a tiskárnách.
- Goldman Sachs se s úřady dohodla na urovnání sporu kolem cenných papírů krytých hypotékami, zaplatí 5 miliard USD.
- Od roku 2014 byly odloženy nebo zrušeny ropné a plynárenské projekty v hodnotě kolem 380 miliard dolarů. Týká se to i projektů za zhruba 170 miliard dolarů, které měly být realizovány v letech 2016 až 2020. Uvedla to konzultační společnosti Wood Mackenzie.
- Již na začátku ledna byly SHORT pozice institucionálních traderů v ropných futures na mnohaletých maximech. Takovéto situace v minulosti naznačovaly blížící se tržní dno. Přichází snad čas začít ropu nakupovat?
Výsledková sezóna
- Největší americká bankovní společnost JPMorgan Chase ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 10 % na 5,4 miliardy dolarů. V celém loňském roce se její zisk vyšplhal na rekordních 24,4 miliardy dolarů.
- Výsledky Intel ve 4Q: Zisk na akcii 0,74 USD (4Q2014: 0,74 USD), tržby 14,9 miliardy USD (4Q2014: 14,7 miliardy USD). Akcie Intelu ve čtvrtečním after-marketu -5 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
