Evropské akcie v úterý oslabily, investory znervózňuje obnovený pokles cen ropy

Evropské akcie v úterý prohlubovaly ztráty kvůli obnovenému poklesu cen ropy, který v investorech opět vzbudil obavy.
Britský FTSE 100 ztratil 2,28 %, francouzský CAC 40 2,47 % a německý DAX 1,81 %. Regionální STOXX Europe 600 odepsal 2,05 %.
Kvůli obnovení poklesu cen ropy nejvíce trpěly akcie v ropném sektoru - společnosti Tullow Oil (-7,48 %), Shell (-4,0 %) a Total (-4,49 %) všechny ztratily přes 4 %. Celý ropný sektor ztratil přes 5 % a pod tlakem se ocitl také sektor základních materiálů - Anglo American oslabila o 8 %.
Ratingová agentura Standard & Poor's v úterý snížila úvěrové hodnocení společnosti BHP Billiton (-2,67 %) a zhoršila její výhled na "negativní". Negativní výhled udělila také Rio Tinto (-4,63 %) - u obou firem byly důvodem podmínky na trhu s komoditami.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně podle sezónně očištěných dat Eurostatu v prosinci klesla na nejnižší hladinu od září 2011, tedy na 10,4 % z předchozích 10,5 %, očekávala se přitom stagnace. V prosinci 20214 činila míra nezaměstnanosti 11,4 %. V celé Evropské unii podíl nezaměstnaných v prosinci stagnoval na listopadové hladině 9,0 %, tedy nejníže od června 2009, v prosinci 2014 dosahovala míra nezaměstnanosti 9,9 %.
- Počet lidí bez práce v Německu v lednu klesl o 20 tisíc, při očekávání mírnějšího poklesu o 8 tisíc po předchozím snížení o 16 tisíc (revidováno z -14 tisíc). Míra nezaměstnanosti tak klesla na rekordní minimum 6,2 % z předchozích 6,3 %, očekávala se stagnace.
- Těžba ropy v Rusku v lednu stoupla na nové postsovětské maximum 10,88 milionu barelů denně z 10,80 milionu barelů denně v předchozím měsíci. Vyplývá to z předběžných údajů, které v úterý zveřejnilo ruské ministerstvo energetiky.
- Evropská centrální banka (ECB) rozvíjí projekt, který by umožnil provádět převody peněz prostřednictvím elektronické pošty či telefonních čísel. V rozhovoru s nizozemskou zpravodajskou stanicí RTL Nieuws to uvedl člen Výkonné rady ECB Yves Mersch. Koncept prý naráží na překážky spíše právního než technického rázu. Systém by měl umožňovat propojit telefonní číslo s mezinárodním formátem bankovního účtu IBAN.
- Mario Draghi v pondělí na půdě Evropského parlamentu zdůraznil, že se vyhlídky ekonomického růstu ve vyspělých zemích mírně zlepšily, ale rizika pro eurozónu z budoucího vývoje v rozvojových zemích stále trvají. Nadále tak signalizuje možnost dalšího rozšíření kvantitativního uvolňování či snížení depozitní sazby na březnovém zasedání ECB.
- Evropští poslanci v úterý v prvním čtení podpořili vznik evropské platformy pro boj s prací na černo. Stínová ekonomika tvoří podle evropských statistik 18 procent hrubého domácího produktu (HDP) Evropské unie. Smyslem nového orgánu nebude zavádění nových pravidel nebo harmonizace stávajících, ale výměna informací mezi národními vládami, odbory a zaměstnavateli, díky níž by mělo být potírání nehlášené práce účinnější.
- Čínská státní společnost ChemChina je blízko dohody o převzetí švýcarského producenta pesticidů a osiv Syngenta, zaplatit se chystá zhruba 43 miliard švýcarských franků (přes jeden bilion Kč). Uvedla to v úterý agentura Reuters, která se odvolává na informované zdroje. Pokud se dohoda uskuteční, bude patřit mezi největší akvizice čínské firmy v zahraničí.
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v lednu klesl na 55 bodů z předchozích 57,8 bodu (odhad: 57,5 bodu).
Výsledková sezóna
- Britský ropný gigant BP se loni v důsledku nízkých cen ropy propadl do ztráty 6,5 miliardy dolarů po zisku 3,8 miliardy dolarů v předchozím roce. Podle agentury Reuters jde o nejhorší hospodářský výsledek podniku za minimálně 20 let.
- Čistý zisk největší švýcarské banky UBS loni stoupl o téměř 80 % na 6,2 miliardy švýcarských franků. To představuje nejlepší výsledek od roku 2010. Oznámila to v úterý firma. Zisk překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 5,75 miliardy švýcarských franků.
Zdroj: CNBC