Je oživení US ekonomiky udržitelné?

Otázka není, zda se ekonomická ekonomika uzdravuje. Otázka zní: budou fiskální stimuly stačit na to, aby se růst nezastavil a neobrátil opět směrem dolů?
Nedávno zveřejněná data jasně ukazují, že budoucnost americké ekonomiky je opět světlejší. Jde především o průmyslovou výrobu taženou automobilovým průmyslem. Ten je podle analytiků tím hlavním faktorem, který by ve druhém pololetí letošního roku měl táhnout HDP Spojených států směrem vzhůru.
Data zveřejněná před týdnem naznačují, že se průmyslový sektor pomalu odráží ode dna a dokazuje to i New York Empire Manufacturing Index, který v srpnu poskočil z -0,55 až na 12,08 bodu. Je to vůbec první návrat do kladných hodnot od začátku krize.
manufacturing index
Průzkum v průmyslu ohledně stavu obchodu, objednávek, zaměstnanosti a očekávání ohledně budoucí produkce mezi manažery průmyslových podniků.
Předstihový ukazatel. Naznačuje, jakým směrem se může US ekonomiky vyvíjet.
Další skok zaznamenal Philadelphia Fed Manufacturing Index,dosáhl několikaměsíčních maxim a v červenci stoupl z -7.5 na 4.2 bodu. A byla to nejvyšší dosažená hodnota od listopadu 2007 a první kladná bilance od minulého října Většina analytiků se tak shoduje - ekonomika Spojených států se pomalu, ale jistě odráží ode dna a někteří z nich souhlasí i s rychlostí a trvanlivostí postupného uzdravování.
Poslední zveřejněná čísla průmyslové produkce ve Spojených státech také podtrhují jemný náznak odrazu ode dna. Především automobilový průmysl, který je nedílnou součástí celkové průmyslové produkce, zaznamenal v červenci meziměsíční nárůst o 20,1%. A není divu, americké šrotovné totiž urychlilo poptávku po nových autech a výrobci tak prudce navýšili produkci.
Mimo automobilového průmyslu ale obecně průmyslová výroba poklesla, v červenci meziměsíčně o 0,1%. Udržitelnost vzestupu zůstává nejistá a očekává se, že by měla být při nejlepším mírná.
Diskuze, které se vedou ohledně trajektorie růstu, nemohou opomenout jednu zásadní věc, a tou je : od všech tvarů oživení se čeká, že budou bránit rychlosti uzdravení celé ekonomiky.
Částečná destrukce všech výrobních kapacit předpokládá, že trend růstu bude u všech ekonomik menší a menší.
Rychlost jakou lidé přichází o práci je větší, než se očekávala. Počet nezaměstnaných a vůbec čas, který strávili na úřadu práce je vysoko nad dlouhodobým průměrem. Ekonomové podle těchto ukazatelů soudí, že se průmyslový sektor a některé finanční instituce uchýlili k drastickým personálním opatřením.
Nemovitostní sektor zůstává stále silně přiškrcený.
Otázkou tedy není, kdy se v krátkodobém horizontu americká ekonomika vzpamatuje, ale budou vůbec fiskální stimuly stačit na to aby křivka růstu ekonomiky nezačala klesat. Z dlouhodobého hlediska není ekonomická předpověď bohužel tak pozitivní.