Evropské akcie v pátek posílily o zhruba 3 %, za celý týden ale ztratily 4 %

Evropské akcie v pátek ráno zamířily vzhůru poté, co ve čtvrtek sestoupily na nejnižší úroveň za dva a půl roku. Náladu podpořily mimo jiné solidní hospodářské výsledky německé Commerzbank. Během dne své zisky navyšovaly a jinak velice náročný týden zakončily zelenou svíčkou.
Regionální index STOXX Europe 600 přidal 2,91 % na 312,41 bodu. Britský FTSE 100 uzavřel v plusu o 3,08 %, francouzský CAC 40 posílil o 2,52 % a německý DAX o 2,45 %.
Akcie největšího německého bankovního ústavu Deutsche Bank v pátek zpevnily o 11,8 %. Banka totiž oznámila, že odkoupí vlastní dluhopisy za více než 5 miliard USD. Firma se tak pokusila zmírnit obavy investorů ohledně své finanční situace. Za loňský rok totiž vykázala rekordní ztrátu. Cena akcií Deutsche Bank se tento týden propadla až na třicetileté minimum.
Akcie konkurenční Commerzbank v pátek vzrostly o 18 % díky tomu, že banka se ve čtvrtém čtvrtletí vrátila k zisku.
Německá ekonomika, která je největší v Evropě, podle pátečních údajů vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,3 %, tedy stejným tempem jako ve třetím kvartálu. Stejný vývoj vykázala podle statistického úřadu Eurostat i ekonomika celé eurozóny.
Páteční náladu podpořil další prudký obrat na trhu s ropou. Ta během dne posilovala až o 10 %. I tak ale za celý týden STOXX Europe 600 odepsal 4,14 %, když pod tlakem hlavně v první polovině týdne byly především finanční tituly a ropné společnosti. FTSE 100 od pondělí do pátku klesl o 2,42 %, CAC 40 o 5,09 % a DAX o 3,43 %.
Evropské akcie tento týden srážely obavy o zdraví světové ekonomiky a bankovního sektoru. Znepokojovaly je ale rovněž klesající ceny ropy. Index FTSEurofirst 300, který je hlavním indikátorem západoevropských akcií, sestoupil ve čtvrtek na nejnižší úroveň za dva a půl roku. Za celý týden odepsal čtyři procenta a od začátku roku ztrácí asi 14 %.
Na dlouhodobá minima se tento týden propadly také akcie evropských bank. Investoři měli obavy z negativního dopadu nízkých úroků na ziskovost komerčních bank v době, kdy se centrální banky se snižováním úrokových sazeb snaží podpořit hospodářský růst a inflaci.

Hlavní páteční události na evropských trzích
- Deutsche Bank plánuje odkup vlastního dluhu za 2 miliardy USD a 3 miliardy EUR. Banka bojuje o obnovení důvěry investorů. V pátek uvedla, že jí silná likviditní pozice umožňuje odkoupit vlastní dluhopisy za více než 5 miliard USD.
- Odbyt aut z německého koncernu Volkswagen se na začátku roku vrátil k růstu, podpořila ho zejména silná poptávka v Číně. Společnost, která se nyní potýká se skandálem kolem manipulace s měřením emisí, v lednu zvýšila prodej meziročně o 3,7 % na 847 000 vozů. V prosinci se přitom její prodej propadl o více než pět procent.
- Čistá ztráta největší ruské automobilky AvtoVAZ se v loňském roce kvůli propadu prodeje ztrojnásobila na rekordních 74 miliard rublů (více než 22 miliard Kč).
- Německá ekonomika vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,3 %, tedy stejným tempem jako ve třetím kvartálu. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil spolkový statistický úřad. V meziročním srovnání tempo růstu hrubého domácího produktu zrychlilo na 2,1 % z 1,7 %.
- Míra inflace v Německu v lednu meziročně dosáhla +0,5 % (v souladu s předběžnými daty). Hlavním důvodem růstu cen jsou ceny potravin a také domácí poptávkové tlaky, které se přelévají do vyšších cen. Proti tomu působí ceny energií a pohonných hmot.
- Hrubý domácí produkt Řecka se ve čtvrtém čtvrtletí 2015 snížil o 0,6 % proti předchozím třem měsícům. Tempo mezičtvrtletního poklesu nicméně zpomalilo z 1,4 % ve třetím kvartálu, oznámil statistický úřad Eurostat.
- Tempo meziměsíčního poklesu průmyslové výroby v eurozóně i v celé Evropské unii v prosinci zrychlilo na jedno procento z listopadových 0,5 %. Vyplývá to z pátečních údajů statistického úřadu Eurostat. Meziročně výkon průmyslu v eurozóně klesl o 1,3 %.
- Ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku podle předběžných dat vzrostla mezičtvrtletně o 0,3 %, tedy stejným tempem jako v předchozích třech měsících. Meziročně HDP zemí platících eurem narostl o 1,5 %.
- Slovenská ekonomika v posledním čtvrtletí 2015 po očištění o sezónní vlivy stoupla proti předešlému kvartálu o procento. Vyplývá to z odhadu, který v pátek zveřejnil slovenský statistický úřad.
Výsledková sezóna
- ThyssenKrupp vykázala za 1QFY2016 čistou ztrátu kvůli snížení cen oceli vlivem rekordního čínského dovozu do Německa.
- Commerzbank se ve 4Q2015 vrátila do zisku díky nižším opravným položkám k problémovým úvěrům. Čistý zisk banky dosáhl ve 4Q2015 187 milionů EUR, což bylo v souladu s odhady analytiků. Ve stejném období před rokem vykázala banka 280milionovou ztrátu. Pro rok 2016 Commerzbank očekává mírný růst zisku.
- Francouzské automobilce Renault stoupl loni čistý zisk o téměř 50 % na 2,82 miliardy eur. K růstu přispěla vysoká poptávka po nových modelech, která překonala i mimořádné náklady, které musel Renault zaúčtovat v souvislosti s problémy na ruském trhu.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Švédská centrální banka Riksbank ve čtvrtek snížila svou základní úrokovou sazbu na minus 0,50 procenta z minus 0,35 procenta. Snížení úroků bylo výraznější, než očekávali analytici, což vedlo k propadu švédské koruny na pětiměsíční minimum.
- Výrobce generických léků Mylan koupí švédskou farmaceutickou firmu Meda za 7,2 miliardy USD. Mylan díky dohodě získá nové léky a přístup na další trhy. Při započtení dluhu je hodnota dohody 9,9 miliardy USD. Vedení firmy Meda dohodu akcionářům doporučilo a Mylan má podporu dvou největších akcionářů, kteří vlastní zhruba 30 procent akcií firmy Meda. Transakce by měla být dokončena ve třetím čtvrtletí, napsala agentura Reuters.
- Šéf evropské pobočky Alphabetu Matt Brittin navrhuje, aby se mezinárodní daňová pravidla změnila takovým způsobem, aby firmy přesně věděly, kolik mají platit. Zároveň kritizuje evropské politiky, že nedělají dost pro to, aby byl daňový systém transparentní.
- Německá ministryně práce Andrea Nahlesová žádá zvýšení svého rozpočtu přinejmenším o půl miliardy eur ročně na vytvoření pracovních míst pro běžence. Situace, kdy uprchlíci více než rok po příchodu do Německa nemohou najít práci, podle ní vyvolává napětí ve společnosti a ohrožuje jejich možnost integrace.
- Jordan (Švýcarská národní banka): Frank je stále příliš nadhodnocený, jsme ochotní intervenovat na měnových trzích.
- Německý automobilový koncern Volkswagen svolá ve Spojených státech zhruba 680 000 aut stejnojmenné značky. Auta mají airbagy od japonského dodavatele Takata, u nichž se mohou potenciálně objevit problémy. Ze stejného důvodu se v USA rozhodl svolat zhruba 840 000 aut i německý rival Daimler. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.
- Společnost Hermès oznámila, že pravděpodobně nesplní střednědobý cíl pro růst tržeb v roce 2016.
- Francie: Průmyslová výroba v prosinci meziměsíčně klesla o 1,6 % (odhad: +0,3 %, listopad: -0,9 %), meziročně klesla o 0,7 % (odhad: +1,7 %, listopad revidován na +3,0 %).
- Itálie: Průmyslová výroba v prosinci meziměsíčně klesla o 0,7 % (odhad: +0,3 %, listopad: -0,5 %), meziročně o procento (odhad: +1,4 %, listopad: +1,1 %).
- Průmyslová produkce ve Spojeném království se v prosinci meziměsíčně propadla o 1,1 %, čekal se přitom jen 0,1% pokles po předchozím revidovaném 0,8% poklesu (revidováno z -0,7 %). Meziročně se produkce snížila o 0,4 %, očekával se 1,0% růst po předchozím revidovaném 0,7% růstu (revidováno z +0,9 %).
- Francouzský ministr zahraničí Fabius opouští funkci.
- Německá automobilka BMW v lednu zvýšila prodej o 7,5 procenta na rekordních 152 879 vozidel, a navázala tak na rekordní prodej v uplynulém roce. Největší světový výrobce luxusních aut těžil ze silné poptávky v Evropě a v Číně. Poptávku po autech ve Spojených státech ale zasáhly sněhové bouře.
- Skupina čínských firem učinila nabídku na převzetí norské softwarové firmy Opera Software, za kterou je konsorcium ochotno zaplatit 10,5 miliardy norských korun (29,5 miliardy Kč). Norská firma tím získá dodatečné finanční prostředky a napojení na nové zákazníky v Číně, informovala agentura Reuters.
- Atény chtějí, aby jednání s mezinárodními věřiteli o prvním hodnocení plnění podmínek záchranného programu pro Řecko byla dokončena co nejdříve. Řekla to v úterý mluvčí levicové vlády premiéra Alexise Tsiprase. V jednáních je od pátku přestávka. Řečtí zemědělci mezitím na protest proti požadovaným úsporným opatřením už čtvrtým týdnem pokračují v blokádě některých silničních tahů. V pátek protest plánují přesunout do Atén.
- Akcie z bankovního sektoru byly ještě celkem nedávno považovány za zajímavou investici. V poslední době na tom ale nejsou vůbec dobře. A není to ani zdaleka jen případ USA, spíše jde o globální fenomén.
- Mezinárodní energetická agentura (IEA) v úterý upravila svůj odhad zásob ropy. Převis nabídky bude podle ní v první polovině roku vyšší, než původně čekala, což může způsobit další pokles ceny černého zlata. Převis nabídky způsobuje především to, že členové OPEC, Írán a Irák, stála navyšují produkci, zatímco růst poptávky zpomaluje.
- Průmyslová výroba v Německu v prosinci klesla o 1,2 %, a prohloubila tak propad z předešlého měsíce. Vyplývá to úterních údajů německého ministerstva hospodářství. Jde o nejvýraznější propad od srpna 2014. Analytici přitom počítali s růstem výroby, v anketě agentury Reuters jej v průměru odhadli na 0,5 %.
- Na evropských burzách se loni uskutečnily primární emise akcií (IPO) za 57,4 miliardy eur, což je o 16 procent meziročně více. Průměrná nabídková hodnota IPO vzrostla o 27 procent na 248 milionů eur. Vyplývá to z aktuální studie IPO Watch společnosti PwC, která každého čtvrt roku situaci na trzích primárních emisí mapuje.
- Ve stínu nepolevující migrační krize a vrcholících snah britského premiéra Davida Camerona dojednat pro Británii lepší podmínky v EU se pro Evropskou unii ukrývá další, poněkud nečekaný problém. Na počátku dubna budou totiž občané Nizozemska moci dát v referendu najevo svůj názor na asociační dohodu, kterou Evropská unie uzavřela s Ukrajinou a jejíž podmínky obě strany už od ledna plní.
- Přebytek zahraničního obchodu Německa loni vystoupil na nový rekord a dosáhl 247,8 miliardy eur. Přispěl k tomu zejména růst vývozu. V posledním měsíci roku už ale vývoz nečekaně klesl a slabší byl i dovoz. Ukázala to úterní data německého statistického úřadu.
- Řecko: Průmyslová výroba v prosinci meziročně vzrostla o 5,2 % (odhad: 2,4 %, listopad: 1,8 %).
- Nezaměstnanost v Česku v lednu stoupla na 6,4 % z 6,2 % v prosinci 2015, kdy také rostla. Uchazečů o práci bylo celkem 467 403. Volných míst nabízeli zaměstnavatelé 107 779, což je nejvíce za leden od roku 2008. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR. V lednu je nárůst nezaměstnanosti podle úřadu běžný kvůli úbytku sezónních prací. Meziročně nezaměstnanost klesla, loni v lednu činila 7,7 %.
- Stavební výroba v České republice v posledním měsíci loňského roku stoupla meziročně reálně o 3,4 %. Za celý loňský rok se pak zvýšila o 5,5 %. V obou případech se na růstu podílely především inženýrské stavby. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s konjunkturním rokem 2008 byla loňská stavební produkce ale o 16,1 % nižší.
- Průmyslová výroba v Česku v prosinci vzrostla meziročně reálně o 0,7 %, po očištění o vliv počtu pracovních dní ale o 1,7 % klesla. Za celý loňský rok meziročně stoupla o 4,4 %, a navázala tak na růst z roku 2014. Tržby z průmyslové činnosti stouply loni o 2,5 % a hodnota nových zakázek o 5,9 %. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad.
- Bilance zahraničního obchodu skončila loni přebytkem 149,1 miliardy Kč, meziročně o 3,1 miliardy korun více. Uvedl to v pondělí Český statistický úřad. Vývoz v národním pojetí se loni meziročně zvýšil o 6,5 %, dovoz vzrostl o 6,7 %. Za prosinec vykázal zahraniční obchod přebytek půl miliardy korun, což je meziroční růst o 6,2 miliardy korun.
- Česká národní banka v prosinci na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně v objemu zhruba 42 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech ČNB ke konci prosince, které banka zveřejnila. V listopadu banka na devizovém trhu intervenovala za zhruba deset miliard korun. Režim devizových intervencí ČNB zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a její kurz držet poblíž hranice 27 EUR/CZK. Od té doby do konce prosince tak ČNB intervenovala za zhruba 440 miliard korun.
- Divize Volkswagenu pro nákladní automobily zkoumá možnosti růstu, které by mohly zahrnovat akvizice a případně i primární veřejnou nabídku akcií (IPO). V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekl šéf divize Andreas Renschler. Ke klíčovým oblastem, kde by divize mohla expandovat, podle něj patří USA a Čína. Samotný Volkswagen se ke zprávě zatím nevyjádřil. Spojené státy jsou jediným velkým trhem, kde tato divize zatím nemá výraznější zastoupení.
- Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny v únoru opět klesla, hodnocení hospodářských vyhlídek se dostalo na nejnižší úroveň za 15 měsíců. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Sentix. Index důvěry se snížil na rovných 6 bodů z lednových 9,6 bodu. Jeho pokles byl výraznější, než očekávali ekonomové dotazovaní agenturou Reuters. Ti únorovou hodnotu indexu odhadovali na 7,6 bodu.
- Světové ceny ropy zůstanou na nízkých úrovních až deset let. Jejich výraznějšímu zvýšení totiž brání zpomalování růstu čínské ekonomiky a těžba z břidlicových ložisek ve Spojených státech. Uvedla to podle agentury Bloomberg společnost Vitol Group, která je největším nezávislým obchodníkem s ropou na světě.
- Generální ředitel švýcarské banky Credit Suisse Tidjane Thiam požádal představenstvo banky o výrazné snížení své odměny. Informoval o tom v neděli na svém webu list The Wall Street Journal. Druhá největší švýcarská banka Credit Suisse loni vykázala první celoroční ztrátu od roku 2008. -Ruská centrální banka snížila odhad průměrné ceny ropy na letošní rok na 35 dolarů za barel, zatímco dosud počítala s cenou 50 dolarů. Uvedl to v pátek první viceguvernér banky Dmitrij Tulin. Cena severomořské ropy Brent, od které se odvíjí propočet exportu ropy z Ruska, se od začátku letošního roku většinou drží pod hranicí 35 dolarů za barel.
Výsledková sezóna v Evropě za uplynulý týden
- Výnosy společnosti se propadly o 51 % z 9,31 miliard USD na 4,54 miliard USD (očekávání 4,57 miliardy USD) kvůli klesajícím cenám železné rudy, hliníku a mědi. Za špatnými výsledky stojí také odpisy ve výši 1,8 miliardy USD, a ztráty na měnovém a derivátovém trhu ve výši 3,3 miliardy USD. Společnost vyplatí dividendu 2,15 USD na akcii, ale v budoucnu její výši omezí.
- Výsledky Zurich Insurance ve 4Q: Čistá ztráta 424 milionů USD (odhad: 261 milionů USD).
- Finskému výrobci telekomunikačních zařízení Nokia vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk o 46 % na 734 milionů eur. Výsledky podpořila platba od firmy Samsung za urovnání patentového sporu. Dařilo se však i divizi síťového zařízení díky zájmu o výstavbu nových sítí v zemích jako Čína.
- Francouzskému výrobci alkoholických nápojů Pernod Ricard vzrostl v prvním fiskálním pololetí zisk o devět procent na 909 milionů eur. K růstu přispěl vysoký prodej šampaňského a whisky a silná poptávka v USA a na některých rozvíjejících se trzích podpořená poklesem eura vůči dolaru. Pernod Ricard vlastní také českou likérku Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB) a je druhým největším výrobcem lihovin na světě za britskou firmou Diageo.
- Francouzské ropné firmě Total vzrostl v loňském roce čistý zisk o 20 % na 5,1 miliardy USD. Firmě pomohla divize rafinace, jejíž zisk se zvýšil o 96 %. Naopak divizi těžby zisk klesl o více než 50 %, uvedla na svých internetových stránkách BBC.
- Čistý zisk francouzské banky Société Générale ve čtvrtém čtvrtletí stoupl o 19,5 procenta na 656 milionů eur. Hospodaření podpořil prodej podílu ve firmě Amundi a oživení poptávky po půjčkách. Výsledky však zaostaly za očekáváním kvůli vytvoření dodatečných rezerv ve výši 400 milionů eur na pokrytí nákladů na soudní spory. Firma je v České republice většinovým vlastníkem Komerční banky.
- Dánský pivovar Carlsberg loni spadl do ztráty 1,73 miliardy dánských korun (DKK; 6,3 miliardy Kč) před zdaněním. Firma ve své výsledkové zprávě ve středu uvedla, že hospodaření zasáhly odpisy a náklady na restrukturalizaci ve výši zhruba deset miliard DKK, související zejména s podnikáním v Rusku. Většinu z nich podnik zaúčtoval už ve třetím čtvrtletí. Carlsberg je čtvrtým největším výrobcem piva na světě.
- Výsledky Heineken ve FY2015: Zisk očištěný o jednorázové položky 2,05 miliardy EUR (odhad: 2,05 miliardy EUR).
- Italské bankovní skupině UniCredit ve čtvrtém čtvrtletí klesl čistý zisk o desetinu na 153 milionů eur. Největší banka v Itálii podle objemu aktiv uvedla, že na hospodaření měly vliv mimořádné náklady, včetně například 244 milionů eur na restrukturalizaci.
Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC