Evropské akcie v pondělí uzavřely silnější o 3 %, pomohlo jim vyjádření Maria Draghiho

Evropské akciové trhy v pondělí pokračovaly v prudkém růstu. Akcie bankovních společností se dále zotavovaly z dřívějších ztrát. Vzhůru zamířily rovněž akcie francouzských telekomunikačních firem, které těžily z vyhlídek na fúzi operátorů Orange a Bouygues. Panevropský index FTSEurofirst 300 uzavřel seanci s nárůstem o 2,9 % poté, co v pátek připsal přes tři procenta.
Celoevropský STOXX Europe 600 zakončil den 2,99 % v plusu, londýnský FTSE 100 stoupl o 2,04 %, francouzský CAC 40 uzavřel o 3,01 % výše a německý DAX nakonec získal 2,67 %.
Investoři v pondělí bedlivě sledovali projev šéfa ECB Maria Draghiho v Evropském parlamentu. Ten uvedl, že je banka připravena v březnu uvolnit svoji měnovou politiku, pokud výkyvy na finančních trzích nebo dopady nízkých cen energií dále sníží inflační očekávání. Vyzval rovněž vlády jednotlivých zemí, aby i ony pomohly zlepšit ekonomickou situaci podpůrnými rozpočtovými politikami.
Euro díky tomu výrazně oslabilo vůči americkému dolaru. Dolů zamířil rovněž kurz japonského jenu vůči dolaru. Japonský premiér Šinzó Abe uvedl, že Tokio je připraveno podniknout kroky proti nadměrným výkyvům na devizovém trhu. Podle agentury Reuters tak signalizoval možnou intervenci s cílem oslabit domácí měnu. Abe rovněž vyjádřil naději, že finanční představitelé skupiny G20 příští týden na setkání v Šanghaji přijmou opatření potřebná k řešení současných hospodářských problémů.
Vyhlídky na nové kroky na podporu hospodářského růstu zmírnily averzi investorů vůči riziku. Zvrátil se tak trend z minulého týdne, kdy investoři kvůli obavám ohledně vývoje světové ekonomiky nakupovali místo dolarů měny považované za bezpečné útočiště v období nejistoty, například japonské jeny.
Na akciových trzích ve Spojených státech se v pondělí kvůli státním svátku neobchoduje. V pátek si širší index amerických akcií S&P 500 připsal téměř dvě procenta, a ukončil tak pětidenní sérii ztrát.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Největší britská i evropská banka HSBC Holdings se po desetiměsíčním zvažování rozhodla, že své sídlo bude mít i nadále v Londýně. Vedení banky od loňského roku vážně řešilo možnost, že by se sídlo kvůli zpřísněné regulaci a zvýšeným daním v Evropské unii a Británii přestěhovalo do Hongkongu, kde tento finanční ústav před 150 lety vznikl. Správní rada ale v neděli jednomyslně rozhodla, že k tomuto kroku zatím nepřistoupí, uvedla agentura Reuters.
- Švédská oděvní společnost Hennes & Mauritz (H&M) oznámila za leden 7% meziroční růst tržeb včetně daně z přidané hodnoty v místní měně. Celkový počet obchodů se zvedl k 31. lednu 2016 na 3 958 z loňských 3 541.
- Mezinárodní ratingová agentura Moody's dala kreditní rating energetické společnosti ČEZ k nezajištěným seniorním instrumentům do revize pro potenciální snížení. Důvodem je expozice firmy na prostředí klesajících cen elektřiny. Moody's provede revizi během 90 dní a případné snížení ratingu nebude o více než jeden stupeň.
- Na trhu se objevily spekulace, že při březnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR, kdy se sejde se svým českým protějškem, dojde k jednání o možném vstupu čínských investorů do telekomunikační společnosti O2 Czech Republic. Nejmenované zdroje z PPF nicméně nepovažují vstup čínských investorů do O2 za hotovou věc.
- Výkonný ředitel petrochemické společnosti Unipetrol Marek Świtajewski věří, že společnost letos meziročně ještě zlepší finanční výsledky, ačkoli stále pozoruje dopady oprav etylénové jednotky. Ty zatím probíhají podle plánu, její spuštění na plný výkon Świtajewski očekává na konci letošního třetího čtvrtletí.
- Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, za loňský rok skončil podle předběžných údajů v rekordním přebytku 74,8 miliardy korun. Rok 2015 je teprve druhým rokem, kdy byl běžný účet od vzniku ČR v plusu, předloni činil přebytek 26,1 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka. Zpřesněné údaje za loňský rok zveřejní ČNB v polovině března.
- Deflace na Slovensku se na začátku roku opět prohloubila. Spotřebitelské ceny v lednu v meziročním srovnání klesly o 0,6 %. Informoval o tom v pondělí slovenský statistický úřad. Loni v prosinci byly proti předchozímu roku ceny nižší o 0,5 %.
- Německé a britské firmy považují možný odchod Británie z Evropské unie za hrozbu. Podle nich by přinesl německé i britské ekonomice velké ztráty, i kdyby se Londýn odloučil od Bruselu jen politicky a ponechal si přístup na vnitřní trh EU. Ukázal to průzkum německé Bertelsmannovy nadace, která oslovila 800 podniků z obou zemí.
- Nálada na finančních trzích střední a východní Evropy se v posledním čtvrtletí roku 2015 zlepšila. Vývoj je tak odlišný od zbytku světa, kde se důvěra v trhy výrazně propadá. Vyplývá to z nejnovějšího pravidelného globálního průzkumu mezi finančními profesionály, který uskutečnila ACCA (Asociace certifikovaných účetních) a Institut manažerských účetních.
- Přebytek Evropské unie v obchodování se zbytkem světa se v loňském roce téměř zpětinásobil, pomohl zejména prudký pokles cen dovážené energie. Statistický úřad Eurostat v pondělí oznámil, že se přebytek zvýšil na 64,2 miliardy eur z předloňských 13,3 miliardy eur.
- Evropská komise přezkoumá obvinění, podle kterého se švédský prodejce nábytku IKEA pomocí umělého snižování daňového základu vyhýbá placení daní. Firma tak údajně v uplynulých šesti letech připravila daňové úřady v Evropské unii o minimálně miliardu eur.
- Dalších deset milionů eur pošle Evropská unie Makedonii na pomoc se zvládáním migrační krize. Rozhodla o tom v pondělí Evropská komise. Prostředky jsou určeny na zlepšení ochrany hranic a registraci migrantů, nikoli na stavbu plotu, zdůraznila komise. Makedonský prezident se v pondělí účastní mimořádného summitu zemí Visegrádské čtyřky (V4) v Praze, který se týká mimo jiné právě řešení migrační krize.
- Německý maloobchodní řetězec Aldi plánuje přijmout v Británii v letošním roce 5 000 lidí a otevřít tam dalších 80 obchodů. Oznámila to v pondělí firma, která v Británii roste dvouciferným tempem. V této zemi tak bude mít 700 prodejen.
- Stavba berlínského Letiště Willyho Brandta je proti poslednímu harmonogramu o čtyři měsíce zpožděná, přesto se ale podaří nový vzdušný přístav na jižním okraji německé metropole otevřít v příštím roce, jak se plánuje. Novinářům to v pondělí po jednání dozorčí rady letiště řekl její předseda Karsten Mühlenfeld.
- Evropská centrální banka je připravena v březnu uvolnit svou měnovou politiku, pokud výkyvy na finančních trzích nebo dopady nízkých cen energií sníží inflační očekávání. Řekl to v pondělí v projevu před výborem pro hospodářské a měnové záležitosti Evropského parlamentu prezident Evropské centrální banky Mario Draghi.
- Evropská unie od března zruší naprostou většinu sankcí vůči Bělorusku. Rozhodli o tom v pondělí ministři zahraničí zemí osmadvacítky. Pro 170 lidí a tři firmy tak skončí zmrazení majetku a zákaz cest do EU. V platnosti dále zůstane zbrojní embargo a sankce vůči čtyřem konkrétním osobám, které se před lety podílely na zmizení aktivistů nepohodlných režimu. Nyní rušené sankce už unie loni v říjnu pozastavila.
- Ceny bytů v Řecku se v loňském roce snížily zhruba o pět procent, pokles tak vykazují již sedm let za sebou. Od roku 2008, kdy v Řecku začala vleklá hospodářská recese, se propadly o 41,5 %. Vyplývá to z pondělních údajů řecké centrální banky.
Zdroj: ČTK, CNBC