Co musíte ráno vědět (23. února)

Jak zahájily nový týden akcie v Evropě a Spojených státech, co si o trhu s ropou myslí IEA a kdo roztančil amerického prezidenta? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pondělí zpevnily, podpořila je dražší ropa
Akciové trhy ve Spojených státech na začátku nového týdne výrazně zpevnily. Vzhůru jim pomohla dražší ropa. Vzestup cen černého zlata pomáhal k růstu i americkému dolaru. V poklesu naopak pokračovala britská libra, která k dolaru sestoupila až na sedmileté minimum. Dow přidal 1,4 % na 16 620,66 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,45 % na 1 945,50 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 1,47 % na 4 570,61 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,6 % na 19,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,759 %. Všech deset hlavních sektorů skončilo v zelených číslech, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů a energetickému odvětví, naopak relativně nejhůře si vedly sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče. Ceny ropy na světových trzích v pondělí výrazně vzrostly a americká lehká ropa WTI se vrátila nad hranici 30 dolarů za barel. Trh podpořila předpověď dočasného poklesu těžby ve Spojených státech. To by mohlo zmírnit vysoké přebytky, kvůli nimž ceny ropy za poslední rok a půl klesly zhruba o 70 %.
Americké firmy podpořily Apple ve sporu s FBI, ministerstvo ne
2. Evropské akcie v úvodu týdne vystřelily vzhůru díky těžařům a ropnému sektoru
Evropské akcie v úvodu týdne výrazně posílily díky rally těžařů. Naproti tomu akcie britské banky HSBC ztratily procento v reakci na zveřejněné hospodářské výsledky. Britský FTSE 100 připsal 1,47 %, francouzský CAC 40 1,79 % a německý DAX 1,98 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 1,67 % na 331,82 bodu, nahoru ho vedli především těžaři. Akcie těžařských firem posílily v pondělí o více než 4 %, ropný sektor, který těžil z oživujících cen ropy, přidal 2 % a technologie posílily o 1,5 %. Akcie společností Anglo American, Rio Tinto, Glencore a BHP Billiton patřily k nejúspěšnějším emisím v indexu FTSE 100 a posílily mezi 8 a 12 %. Akcie HSBC naopak odepsaly procento poté, co banka nečekaně vykázala ztrátu za uplynulý kvartál.
Další vlna řecké krize bude horší než ty předchozí. Proč?
Jak na pomoc evropským bankám a ekonomice? ECB na to jde od špatného lesa
3. Akcie na pražské burze v úvodu týdne převážně posílily, cenné papíry CME po zveřejnění výsledků vyskočily o více než 8 %
Index PX v pondělí zpevnil o 1,77 % na 886,64 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie posílily o 0,53 %. Firma v pondělí oznámila, že vstupuje do nizozemského projektu Rockstart, který podporuje projekty zaměřené na efektivnější využívání energií. Akcie mediální firmy CME vyskočily o více než 8 % v reakci na zveřejnění hospodářských výsledků. Společnosti, která v České republice vlastní televizi Nova a další televizní stanice, v posledním loňském čtvrtletí vzrostly v meziročním srovnání tržby bez vlivu změn měnových kurzů o tři procenta na 195,6 milionu USD. Současně společnost oznámila refinancování části svého dluhu. Dařilo se také bankovním titulům - Komerční banka připsala 0,75 % a Erste Group Bank 3,77 %. Významnější objem zaznamenala také O2 Czech Republic, která zpevnila o 1,31 %. Firma oznámila, že v rámci programu zpětného odkupu v období od 15. do 19. února koupila 140 054 vlastních akcií za průměrnou cenu 244,09 Kč za kus. Nedařilo se naopak akciím společností Philip Morris ČR, Pivovary Lobkowicz a Fortuna.
4. Očekávané události
V úterý budou zveřejněna data o německém HDP, institut Ifo vydá zprávu o stavu německé ekonomiky, Český statistický úřad odhalí index výrobních cen a Spojené státy přidají odpoledne data o prodeji starších domů. Jinak bude úterý z pohledu makrodat poklidné. Hospodářské výsledky zveřejní v úterý v Evropě Swiss Re, Danone či Standard Chartered a v USA například Frontier Communications, Home Depot, Macy's nebo First Solar. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. USA chystají první vývoz břidlicového plynu po moři
Ve Spojených státech se chystá první zámořský vývoz plynu z břidlicových ložisek, jejichž využívání zcela transformovalo americkou energetiku a výrazně ovlivnilo světové trhy. Tanker s nákladem zkapalněného zemního plynu (LNG) by měl z nového terminálu Sabine Pass v Louisianě odplout v příštích dnech, uvedla v pondělí agentura Reuters.
6. IEA: Rovnováha se na ropný trh začne vracet až příští rok
Na světovém trhu s ropou se začne obnovovat rovnováha mezi nabídkou a poptávkou teprve ve chvíli, kdy se pod tlakem nejnižších cen suroviny za posledních 13 let začne snižovat těžba ve Spojených státech. Produkce ropy v USA ale začne po přechodném poklesu znovu růst a v roce 2021 dosáhne rekordního maxima více než 14 milionů barelů denně. Ve svém střednědobém výhledu situace na trhu s ropou to v pondělí uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
7. Odboráři Dolu Paskov zřejmě v úterý vyhlásí stávkovou pohotovost
Odboráři na Dole Paskov pravděpodobně v úterý vyhlásí stávkovou pohotovost. Žádají vyřešení sociálního programu pro propouštěné horníky. O vyhlášení stávkové pohotovosti bude v úterý rozhodovat závodní výbor odborů. Řekl to předseda odborů Dolu Paskov Rostislav Palička. Těžební společnost OKD oznámila, že chce důl zavřít ještě letos. Důl Paskov (nyní Důlní závod 3) má na Frýdecko-Místecku dvě činné šachty, Staříč a Chlebovice. Pracuje v nich necelých 1 700 kmenových zaměstnanců.
8. Trump a Cruz mají mezi republikány nejvíce financí na kampaň
Republikánští uchazeči o stranickou nominaci na prezidenta USA Donald Trump a Ted Cruz jsou v nynější klíčové fázi volebního klání očividně v nejlepší finanční kondici, a to navzdory tomu, že bohatí a vlivní sponzoři strany podpořili desítkami milionů dolarů jejich protikandidáty. Informoval o tom list The New York Times. Za týden se během takzvaného volebního superúterý utkají republikánští rivalové v jedenácti státech.
9. Růst aktivity ve zpracovatelském sektoru eurozóny v únoru podle předběžných dat zpomalil na dvanáctiměsíční minimum
Růst podnikatelské aktivity ve zpracovatelském sektoru eurozóny v únoru podle předběžných dat agentury Markit zpomalil na 12měsíční minimum. Index nákupních manažerů klesl na 51 bodů z předchozích 52,3 bodu, čekal se pokles jen na 52 bodů. V sektoru služeb se index snížil na 53 bodů, tedy třináctiměsíční dno, z předchozích 53,6 bodu, analytici počítali s poklesem na 53,4 bodu. Třináctiměsíční minimum vykázal i kompozitní index, který spadl na 52,7 bodu z předchozích 53,6 bodu.
10. Apple vybídl k vytvoření výboru pro otázky šifrování mobilů
Technologická společnost Apple v pondělí navrhla, aby americká vláda vytvořila výbor, který by se zabýval problematikou šifrování mobilních telefonů. Expertní skupina by prý mohla pomoci vyřešit spor mezi Applem a vyšetřovateli kvůli odblokování dat v telefonu podezřelého zločince. Americká FBI se chce dostat k informacím v telefonu jednoho z pachatelů prosincového útoku v kalifornském San Bernardinu, Apple však požadavek odmítá s odvoláním na ochranu osobních údajů.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
106letá Virginia McLaurinová roztančila amerického prezidenta