Americké akcie v pátek zpevnily čtvrtý den v řadě, za celý týden hlavní indexy přidaly přes dvě procenta

Americké akciové trhy zakončily týden dalšími mírnými přírůstky, a posílily tak již čtvrtý den v řadě. Náladu na Wall Street podpořily vesměs příznivé údaje z amerického trhu práce, které ale na druhou stranu nebyly natolik dobré, aby vyvolaly obavy z brzkého zvyšování úrokových sazeb. Index S&P 500 se zastavil těsně pod psychologicky důležitou úrovní 2 000 bodů, indexu Dow se ale podařilo vyšplhat nad 17 000 bodů.
Dow v pátek zpevnil o 0,37 % na 17 006,77 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,33 % na 1 999,99 bodu a Nasdaq Composite přidal 0,2 % na 4 717,02 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,96 % na 16,86 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 1,872 %.
V plusu v pátek skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo odvětví základních materiálů, energetickému sektoru a odvětví veřejných služeb. Nejslabší výkon naopak podaly odvětví telekomunikací a sektor zdravotní péče.
Americká ekonomika vytvořila v únoru 242 tisíc pracovních míst, což je mnohem více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti zůstala na osmiletém minimu 4,9 %. Průměrná hodinová mzda nicméně v únoru klesla proti lednu o tři centy.
"Je to dobrá zpráva pro ekonomiku USA, vývoj mezd ale naznačuje, že Fed by neměl se zvyšováním sazeb pospíchat," řekl agentuře Reuters analytik z BNP Paribas Vassili Serebriakov. Pokles mezd naznačuje, že inflace zůstává slabá.
Akcie poskytovatele daňových služeb pro spotřebitele H&R Block (-15,62 %) výrazně klesly poté, co společnost ve čtvrtek večer reportovala hlubší než očekávanou ztrátu. Firma oznámila, že v uplynulém kvartálu hospodařila s upravenou ztrátou na akcii 0,34 USD pod odhadem trhu 0,24 USD při tržbách 474,5 milionu USD pod odhadem trhu 502 milionů USD.
Vydařenou seanci za sebou naopak mají cenné papíry výrobce zbraní Smith & Wesson (+6,5 %). Titul výrazně zpevnil poté, co společnost zveřejnila velmi slušné hospodářské výsledky za své třetí finanční čtvrtletí. Zisk na akcii činil 0,59 USD, analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali v průměru zisk jen 0,41 USD na akcii. Tržby společnosti meziročně vyskočily o 61,4 % na 210,8 milionu USD, trh čekal jen 179 milionů USD. Společnost současně zlepšila celoroční výhled tržeb na 712 až 717 milionů USD z 650 až 660 milionů USD. Výsledky podniku podpořily zvýšený zájem o zbraně ze strany lidí, kteří se chtějí vyhnout nové regulaci v USA, a obavy z možných teroristických útoků po střelbě v Paříži a San Bernardinu. Společnost uvedla, že poptávka po jejích zbraních je tak vysoká, že musela zvýšit výrobu, a upozornila, že některým distributorům již docházejí nejprodávanější zbraně.
Akcie sociální sítě Facebook (-1,09 %) odepsaly procento poté, co společnost oznámila, že plánuje změnit svoji daňovou strukturu tak, aby s velkými britskými inzerenty dále neobchodovala přes mezinárodní ústředí v Irsku. Výsledkem podle analytiků pro Facebook budou vyšší odvody na daních v Británii.
V indexu Dow nejvíce zdražily akcie chemického obra DuPont (+2,05 %), výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+1,52 %) a technologické firmy Apple (+1,49 %). Nedařilo se naopak cenným papírům maloobchodního řětězce s potřebami pro kutily Home Depot (-0,98 %), softwarového vývojáře Microsoft (-0,61 %) či farmaceutické firmy Pfizer (-0,6 %).
Za celý týden Dow přidal 2,2 %, S&P 500 proti minulému pátku vzrostl o 2,7 % a Nasdaq Composite posílil o 2,8 %. Od začátku roku Dow ztrácí 2,4 %, S&P 500 2,2 % a Nasdaq Composite 5,8 %.
"Zaznamenali jsme další dobrý týden," řekl agentuře Reuters analytik Ole Hansen ze Saxo Bank. "Psychologie trhu se podle všeho změnila a příští týden by ceny mohly dále růst," dodal.
Dolar klesl k euru, posílil však k jenu
Americký dolar v pátek přišel o počáteční zisky vůči euru a velkou část zisků k japonskému jenu. Příznivé údaje o tvorbě nových pracovních míst v USA zastínila zpráva o poklesu mezd, která podpořila názor, že americká centrální banka (Fed) nebude spěchat s dalším zvyšováním úrokových sazeb.
Euro vůči dolaru posílilo o 0,53 % na 1,1,1007 EUR/USD a dolar k jenu zpevnil o 0,18 % na 113,92 USD/JPY.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru proti koši šesti hlavních světových měn, klesl o 0,3 % na 97,302 bodu.
Světové ceny ropy v týdnu výrazně ožily
Světové ceny ropy v závěru týdne dál výrazně rostly a vystoupily na maxima od počátku ledna. Ropný trh v pátek podpořily příznivé údaje z amerického trhu práce.
Cena severomořské ropy Brent stoupla o 4,7 % na 38,915 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI se zvýšila o 4,4 % na 36,23 USD za barel. Brent proti minulému pátku získal asi deset procent a ropa WTI zhruba devět procent.
Cena ropy Brent vzrostla z 12letého minima 27,10 USD za barel, kde byla 20. ledna, už asi o třetinu. Některé analytiky to vede k dohadům, že trend cenového poklesu, v němž ropa od poloviny roku 2014 ztratila dvě třetiny hodnoty, je u konce.
K oživení cen výrazně přispívá snaha některých velkých producentů o spolupráci na omezení těžby. V polovině února se Rusko, Saúdská Arábie, Venezuela a Katar předběžně dohodly na zmrazení těžby na lednových úrovních, podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů. Během března by se zástupci těchto zemí měli sejít k dalším jednáním.
Zlato v pátek zlevnilo zhruba o devět dolarů na 1 260,74 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra stoupla o 27 centů na 15,50 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Obchodní deficit Spojených států se v lednu prohloubil na 45,7 miliardy dolarů z prosincových 44,7 miliardy dolarů. Oznámilo to americké ministerstvo obchodu. Export čtvrtým měsícem za sebou klesl a dostal se na nejnižší úroveň za pět a půl roku. Dolů ho tlačí zejména slabá poptávka v zahraničí a silný dolar.
- Americká ekonomika v únoru vytvořila více pracovních míst, než se čekalo. Trh predikoval v průměru 195 tisíc nových pracovních míst, přibylo jich nicméně 242 tisíc po lednových 172 tisících (revidováno ze 151 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti zůstala na hladině 4,9 %, jak se očekávalo, nečekaně však klesla průměrná hodinová mzda.
- Společnost Facebook plánuje změnit způsob, jakým odvádí daně ve Velké Británii, a v důsledku toho prý zaplatí o "miliony liber" více. Informaci v pátek přinesla televizní stanice BBC. Podle BBC firma reaguje na vlnu kritiky kvůli svému systému placení daní.
- Podle údajů společnosti Lipper Funds v týdnu do 2. března do vysokovýnosových dluhopisů přiteklo 5 miliard USD, nejvíce od začátku sledování ukazatele v roce 1992. Odpovídajícím způsobem klesly i výnosy těchto bondů, a to podle jejich společného indexu pod 9 % z nedávných maxim nad 10 %.
- Další velké americké technologické firmy jako Facebook či Microsoft podpořily společnost Apple ve sporu s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) o právo odblokovat data v telefonu podezřelého zločince. V dopisech žádají příslušnou americkou soudkyni, aby Apple podpořila. K věci se v pátek vyjádřil i vysoký komisař OSN pro lidská práva, podle něhož by případ mohl usnadnit práci hackerům či autoritářským vůdcům a mohl by zasáhnout práva milionů lidí.
- Evercore zvyšuje doporučení na akcie J.C. Penney na "kupovat" z "držet".
- Macquarie začíná pokrývat akcie Salesforce.com s doporučením "outperform", stejné doporučení uděluje i akciím Oracle.
- BB&T snižuje doporučení na akcie Tyson Foods na "držet" z "kupovat".
- Maloobchodní prodejce oblečení Gap v únoru zaznamenal 2% pokles výnosů, tržby značky Banana Republic se propadly o 11 %.
- Počet aktivních ropných vrtů v USA v uplynulém týdnu klesl o 8 na 392. Jde o jedenáctý týden poklesu v řadě. Celkový počet vrtů pro těžbu ropy a plynu se snížil o 13 na 489. Historicky nejnižší počet vrtů byl v provozu 23. dubna 1999, a to 488.
Hlavní události minulého týdne na amerických trzích
- Společnost Herbalife oznámila, že kvůli chybám v databázi v loňském roce špatně odhadla dynamiku růstu nových zákazníků a distributorů. V konferenčním hovoru po zveřejnění výsledků za své druhé fiskální čtvrtletí například uváděla, že vyjma Číny činil růst nových zákazníků a distributorů v posledních třech měsících roku 16,7 % meziročně, ve skutečnosti to však bylo jen 3,2 %. Firma nicméně uvedla, že tyto chyby nemají vliv na její finanční výsledky.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb podle ISM v únoru klesl na 53,4 bodu z 53,5 bodu (odhad: 53,1 bodu).
- Růst podnikatelské aktivity v americkém sektoru služeb se v únoru zastavil a expanze přešla v kontrakci. Podle finálních dat agentury Markit index nákupních manažerů v sektoru služeb klesl na 49,7 bodu z 53,2 bodu v lednu. Předběžná data počítala s poklesem na 49,8 bodu. Pod 50 body, úrovní, která odděluje růst aktivity od jejího poklesu, se ukazatel nachází poprvé od roku 2013. Kompozitní index nákupních manažerů podle finálních dat klesl na 50 bodů, které značí stagnaci, z 53,2 bodu v lednu, předběžná data počítala s poklesem na 50,1 bodu.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 27. února vzrostl na 278 tisíc z 272 tisíc v předchozím týdnu. Čekalo se 270 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 20. února vzrostl na 2,257 milionu z 2,254 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,253 milionu), čekalo se 2,235 milionu.
- Piper Jaffray zvyšuje doporučení na akcie Walt Disney na "overweight" z "neutral".
- RW Baird zvyšuje doporučení na akcie Intelu na "outperform" z "neutral".
- Soukromý sektor v USA vytvořil v únoru podle dat agentury ADP více pracovních míst, než se čekalo. V sektoru přibylo 214 tisíc míst, čekalo se jen 190 tisíc po předchozích 193 tisících (revidováno z 205 tisíc). Zpráva je dalším signálem, že trh práce v USA zůstává silný navzdory hospodářskému oslabení v zahraničí a výkyvům na finančních trzích.
- Francie v loňském roce poprvé za posledních 40 let přišla o pozici největšího obchodního partnera Německa, vystřídaly ji Spojené státy. Vyplývá to ze středečních údajů spolkového statistického úřadu. Podle agentury AFP stojí za tímto vývojem růst americké ekonomiky a slabší kurz eura.
- Ekonomická aktivita ve Spojených státech se v lednu a únoru dále zvyšovala, v jednotlivých oblastech a sektorech se ale situace značně lišila. Uvádí se to v pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky USA zvané Béžová kniha, kterou zveřejnila americká centrální banka (Fed). Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne v polovině března, kdy se sejde k dalšímu rozhodování o měnové politice.
- Americký distributor léčiv McKesson koupí kanadskou síť lékáren Rexall Health, čímž si upevní postavení na kanadském trhu. Přední kanadské podnikatelské skupině Katz Group zaplatí McKesson v rámci transakce tři miliardy kanadských dolarů, sdělila ve středu americká firma.
- IBM plánuje prodat své akcie za 150 milionů dolarů čínské společnosti Lenovo Group.
- BMO Capital začíná pokrývat akcie Amazon.com s doporučením "outperform".
- Monsanto snižuje výhled celoročního upraveného zisku na akcii na 4,40-5,10 USD z 5,10-5,60 USD.
- Maloobchodní řetězec Sports Authority požádal o ochranu před věřiteli, plánuje prodat nebo zavřít 140 obchodů.
- Volební superúterý v USA ovládli za demokraty Hillary Clintonová a za republikány Donald Trump. Oba vítězství brali v sedmi z jedenácti států. Republikán Ted Cruz uspěl ve dvou státech, Marco Rubio v jediném. Demokratický kandidát Bernie Sanders bodoval ve 4 státech.
- Přední světová burzovní společnost Intercontinental Exchange (ICE), která je majitelem newyorské burzy NYSE, zvažuje, že podá nabídku na převzetí britské burzovní skupiny London Stock Exchange Group. Společnost to v úterý uvedla s tím, že definitivní rozhodnutí ještě nepadlo. Zpráva se objevila jen týden poté, co jednání s London Stock Exchange Group potvrdila německá Deutsche Börse. Po skončení obchodování ICE oznámila koupi dvou menších obchodních jednotek S&P. Akcie ICE v úterý -2,68 %
- Americký průmyslový konglomerát Honeywell International stáhl nabídku na převzetí konkurenční společnosti United Technologies, kterou chtěl získat za 90,7 miliardy dolarů. Své rozhodnutí společnost zdůvodnila neochotou vedení United Technologies jednat o spojení podniků. Akcie Honeywellu v úterý +4,46 %, akcie United Technologies -1,69 %.
- Společnost Zynga, známá jako výrobce her pro Facebook, oznámila změnu na postu ředitele. Přichází veterán oboru Frank Gibeau, dosavadní ředitel a zakladatel firmy Mark Pincus zůstává v pozici předsedy představenstva. Akcie v úterním after-marketu +8,3 %.
- Podmínky v americkém zpracovatelském sektoru se v únoru zlepšily. Index nákupních manažerů sestavovaný společností Markit se zvýšil na 51,3 bodu z 51 bodů v lednu. Čekala se stagnace ukazatele. Vzrostl také index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od institut ISM, a to na 49,5 bodu z 48,2 bodu při očekávání mírnějšího růstu na 48,5 bodu.
- Výdaje ve stavebnictví v lednu meziměsíčně stouply o 1,5 % (odhad: +0,4 %, prosinec: +0,1 %).
- RBC Capital Markets snižuje doporučení na akcie Valeant Pharmaceuticals na "sector perform" z "outperform" (cílovou cenu titulu snižuje na 85 ze 194 USD) a zvyšuje doporučení na akcie United Technologies na "outperform" ze "sector perform" (cílovou cenu titulu zvyšuje na 109 ze 100 USD). Akcie Valeant v úterý -0,50 %.
- Někteří největší těžaři ropy a zemního plynu z břidličných hornin ve Spojených státech začínají poprvé po letech růstu snižovat těžbu. Podřizují se tak realitě, kdy je na globálním trhu nadbytek ropy, který tlačí její cenu dolů. Například akcie Marathon Oil v úterý -2,92 %.
- Celkový počet prodaných aut v USA v únoru anualizovaně dosáhl 17,54 milionu, čekalo se 17,6 milionu po lednových 17,58 milionu. Zklamaly prodeje Volkswagenu, Toyoty nebo General Motors, dařilo se naopak Fordu nebo Nissanu.
- Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga klesl v únoru na 47,6 bodu z lednových 55,6 bodu. Čekal se pouze mírný sestup na 54 bodů.
- Index aktivity dallaského Fedu v únoru vzrostl na -31,8 bodu z -34,6 bodu v lednu, čekal se růst na -30 bodů.
- Počet probíhajících prodejů domů v lednu klesl meziměsíčně o 2,5 % (odhad: +0,5 %). Meziročně počet otevřených prodejů klesl o 0,9 %, čekal se naopak růst o 3,8 %. Důvodem horších dat byly podle analytiků špatné lednové počasí a rostoucí ceny nemovitostí.
- Za posledního půl roku se toho na amerických trzích mnoho nezměnilo. V rozhovoru pro americkou finanční televizi CNBC to v pondělí řekl miliardář a šéf konglomerátu Berkshire Hathaway Warren Buffett. "Když akcie zlevňují, je to dobrá zpráva, stejně jako když klesá cena hamburgerů," prohlásil dále v rozhovoru investor přezdívaný Věštec z Omahy. Dodal, že je sice těžké odhadnout, jak se budou v krátkodobém horizontu vyvíjet ceny akcií, avšak není obtížné odhadnout, že se americká ekonomika bude vyvíjet příznivě. "V roce 2016 Berkshire Hathaway nakupuje akcie. Po propadech agresivněji," uvedl také Buffett.
- American Express po více než desetileté exkluzivní spolupráci prodává bance Citigroup svou "pozici" vůči maloobchodnímu řetězci Costco Wholesales. V obchodech nešlo platit jinou kreditní kartou než tou od AmExu. Nyní budou všichni zákazníci American Express, kteří mají karty co-brandované s Costco, převedeni s těmito kartami do Citi. American Express by z obchodu měla vyjít zhruba s miliardou dolarů, uzavřen by měl být do června. Akcie AmExu v pondělí +0,40 %, akcie Citi -1,50 %, akcie Costco +0,23 %.
- V severoitalském Milánu zahájí příští rok provoz první kavárna amerického řetězce Starbucks v Itálii. Itálie je jedním z několika důležitých trhů, kam největší kavárenský řetězec na světě zatím nevstoupil a kde je káva tradiční součástí národní kultury. Milánskou kavárnu otevře italský podnikatel Antonio Percassi, který bude na základě licenční dohody kavárny vlastnit a provozovat, informovala v pondělí agentura Reuters.
- Icahnova společnost nabízí odkup zbývajících akcií firmy Federal-Mogul. Nabízená cena je 7 USD za akcii. Icahn Enterprises je již nyní majoritním akcionářem společnosti s podílem 82 %. Akcie Federal-Mogul v pátek zavřely na 4,98 USD. Firma je dodavatelem součástek do automobilů. Akcie Federal-Mogul +45,78 % na 7,26 USD.
- Americká finanční skupina Citigroup prodá svůj menšinový podíl v čínské regionální bance China Guangfa Bank (CGB) za zhruba 19,7 miliardy jüanů (75 miliard Kč). Novým majitelem podílu se stane čínská pojišťovna China Life Insurance Company. Dohoda má pomoci americké bance získat kapitál na expanzi dalších aktivit v Číně.
- Růst těžby ropy ve Spojených státech loni výrazně zpomalil a v posledních třech měsících roku těžba dokonce klesala. Produkce se celoročně zvýšila o 722 000 barelů na 9,43 milionu barelů denně (b/d) po vzestupu o 1,25 milionu barelů v roce 2014. Oznámil to v pondělí Úřad pro energetické informace (EIA), který působí při federálním ministerstvu energetiky.
- O tom, zda se USA jako celek dostanou do recese, se zatím ještě mezi pesimisty a optimisty vedou spory, několik států unie ale již pokles ekonomiky zažívá. Společným rysem těchto států je závislost na energetickém sektoru. Přestože se někteří ekonomové a investoři snaží veřejnost přesvědčit o tom, že je na tom americká ekonomika stále celkem dobře a má před sebou růžovou budoucnost, čtyři státy - Aljaška, Severní Dakota, Západní Virginie a Wyoming - jsou již v recesi. A dalším třem to podle společnosti Moody's Analytics hrozí. Konkrétně jde o Louisianu, Nové Mexiko a Oklahomu.
Výsledková sezóna
- Výsledky Hewlett Packard Enterprises v 1QFY2016: Upravený zisk na akcii 0,42 USD (odhad: 0,40 USD), tržby 12,72 miliardy USD (odhad: 12,65 miliardy USD). Akcie Hewlett Packard Enterprises ve čtvrtečním after-marketu +6,5 %.
- Výsledky H&R Block ve 3QFY2016: Ztráta na akcii 0,34 USD (odhad: -0,24 USD), tržby 474,5 milionu USD (odhad: 502 milionů USD). Akcie H&R Block ve čtvrtečním after-marketu -6 %.
- Výsledky Smith & Wesson ve 3QFY2016: Upravený zisk na akcii 0,59 USD (odhad: 0,41 USD), tržby 210,8 milionu USD (odhad: 179 milionů USD). Akcie Smith & Wesson ve čtvrtečním after-marketu +6 %.
- Výsledky Brown-Forman ve 3QFY2016: Zisk na akcii 0,94 USD (v souladu s odhady), tržby 1,08 miliardy USD (odhad: 1,1 miliardy USD).
- Výsledky Abercrombie & Fitch ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,08 USD (odhad: 0,99 USD), tržby 1,113 miliardy USD (odhad: 1,103 miliardy USD).
- Výsledky Dollar Tree ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,16 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 5,37 miliardy USD (odhad: 5,41 miliardy USD).
- Výsledky AutoZone ve 2QFY2016: Zisk na akcii 7,43 USD (odhad: 7,28 USD), tržby 2,26 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky AMC ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,40 USD), tržby 783,8 milionu USD (odhad: 802 milionů USD).
- Výsledky Federal-Mogul ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,22 USD (odhad: 0,12 USD), tržby 1,798 miliardy USD (odhad: 1,813 miliardy USD).
- Výsledky Tribune Media ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,63 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 547,6 milionu USD (odhad: 544 milionů USD).
- Výsledky Icahn Enterprises ve 4Q: Ztráta na akcii 8,56 USD (odhad: -0,90 USD, 4Q2014: -3,84 USD), tržby 2,6 miliardy USD (odhad: 3,66 miliardy USD, 4Q2014: 3,4 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK