US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie v úterý napravily úvodní ztráty, v závěru dne se ale vrátily k nule

Americké akcie se dokázaly vymanit z úvodních ztrát způsobených obavami z bezpečnostní situace v Evropě ve světle bombových útoků v Bruselu. V poslední hodině ale hlavní indexy mírné zisky převážně vrátily a zakončily smíšeně.

Redakce IW
Redakce IW
22. 3. 2016 | 21:00
Americké akcie

Index Dow nakonec ztratil 0,23 % na 17 582,71 bodu a přerušil sedmidenní sérii růstů, S&P 500 klesl o 0,09 % na 2 049,80 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,27 % na 4 821,66 bodu. V plusu se udržela pouze odvětví zdravotní péče a technologií, zbývajících osm sektorů ztrácelo do půl procenta. Index volatility VIX stoupl nakonec jen o 2,76 % na 14,17 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA po výletu pod 1,9 % zakončil den o necelé tři bazické body výše na 1,9421 %.

"Vzepětí akcií bylo vzhledem ke zprávám z Bruselu impozantní, o to více, že americký trh má za sebou velice solidní růst," uvedl Jeremy Klein, hlavní tržní stratég FBN Securities. "Akciový trh možná přestává být tak citlivý na události podobného typu," uvedl na adresu bruselských útoků, ke kterým se přihlásil Islámský stát, Scott Brown ze společnosti Raymond James.

Technologickému sektoru významně pomáhaly akcie Applu (+0,76 %), který v pondělí představil několik "menších" produktových novinek včetně iPhonu SE. Dílčí index biotechnologických společností navíc přidal přes 2 %. Vedle Applu byly v indexu Dow nejvýkonnější akcie společnosti UnitedHealth (+1,06 %), do mínusu benchmark největší měrou stahovaly finanční tituly.

Objem obchodů byl v úterý podprůměrný. Podle analytiků za to nemohly pouze blížící se Velikonoce. "Ti, kdo potřebují alokovat kapitál do akcií, to dělají bez ohledu na to, jaké chodí zprávy. A ti, kdo do akcií alokovat nepotřebují, si zkrátka sedí na rukou," uvedl Ilya Feygin, stratég z WallachBeth Capital. "Na dění v Bruselu reagují investoři selektivně."

To v úterý platilo především o sektoru přepravy, který byl pod tlakem právě kvůli obavám o menší poptávku po cestování (American Airlines -1,63 %, Delta Air Lines -1,42 %).

Dolar těžil z obav o bezpečnost Evropy

Evropské měny po teroristických útocích v Bruselu oslabovaly, vzhůru se naopak vydal americký dolar. Například britská libra se k dolaru propadla na týdenní minimum. Útoky tak zvýšily averzi investorů vůči riziku a současně podpořily názor, že se zvyšuje pravděpodobnost odchodu Británie z Evropské unie.

"Útoky v Bruselu jsou špatnou zprávou pro Británii, protože hrají do karet těm, kteří chtějí odejít z EU v domnění, že tak budou ve větším bezpečí," řekl agentuře Reuters analytik Marc Chandler ze společnosti Brown Brothers Harriman.

V důsledku útoků zamířil vzhůru japonský jen, který je považován za bezpečné útočiště v období nejistoty. "Ta zpráva má dopad na náladu investorů," uvedl analytik Judžiro Goto ze společnosti Nomura. "Podporuje měny, které jsou považované za bezpečné útočiště," dodal. Euro se vůči jenu propadlo až na dvanáctidenní minimum.

"Po listopadových útocích v Paříži mohou mít obavy z dalších podobných událostí v Evropě dlouhodobější dopad na sektor cestovního ruchu i na náladu spotřebitelů," uvedl analytik Charalambos Pissouros ze společnosti IronFX Global.

Ropa na houpačce

Světové ceny ropy po útocích v Bruselu klesaly, později ale většinu ztrát smazaly. Události v belgické metropoli přiměly investory, aby přešli od rizikových investic k bezpečným aktivům, odpoledne ale začaly akcie a kurz eura z počátečního poklesu oživovat.

Při atentátech islamistů na letišti Zaventem a v bruselském metru zemřelo nejméně 34 lidí. Útoky vyvolaly bezpečnostní opatření po celé Evropě a ochromily část letecké dopravy. "Ceny tlačí dolů pocit zvýšeného rizika," řekl agentuře Reuters analytik z Commerzbank Eugen Weinberg.

Libye oznámila, že se nezúčastní schůzky, kterou přední producenti z kartelu OPEC i mimo něj chystají příští měsíc v Kataru. Zástupci zhruba 15 zemí se sejdou 17. dubna v Dauhá, aby projednali plán na zmrazení produkce. Na zmrazení těžby na lednové úrovni se v únoru předběžně dohodly Saúdská Arábie, Rusko, Venezuela a Katar, podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů.

Globální přebytek nabídky nad poptávkou spolu s růstem zásob suroviny srazil ceny ropy od poloviny roku 2014 do začátku roku letošního o zhruba 70 %, v lednu ceny sestoupily na dvanáctileté minimum kolem 26 dolarů za barel. Od té doby se však ceny začaly zvyšovat a přidaly již více než 50 %.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Nike ve 3QFY2016: Zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,48 USD, meziročně +22 %), tržby 8,03 miliardy USD (odhad: 8,2 miliardy USD, meziročně +8 %). Akcie Nike v úterním after-marketu -4,2 %.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie