Americké akcie v pátek obnovily růst a zpevnily i za celý týden

Americké akcie v pátek zdražily. Náladu na Wall Street podpořily příznivé údaje o vývoji situace na trhu práce a oživení zpracovatelského průmyslu.
Index Dow v pátek zpevnil 0,61 % na 17 792,75 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,63 % na 2 072,78 bodu a technologický Nasdaq Composite přidal 0,92 % na 4 914,54 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,09 % na 13,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 1,771 %.
V plusu v pátek skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru zdravotní péče a odvětví necyklického spotřebního zboží, pod nulou zůstaly energetický sektor a telekomunikační odvětví.
Americká ekonomika vytvořila v březnu zhruba 215 000 nových pracovních míst, mírně více, než se čekalo. Solidně rostly také průměrné mzdy. Náladu investorů zlepšila rovněž zpráva o obnovení růstu aktivity ve zpracovatelském sektoru. Údaje ale nebyly tak silné, aby vyvolaly obavy z brzkého zvýšení sazeb Fedu.
Za celý týden Dow získal 1,58 %, S&P přidal 1,81 % a index Nasdaq Composite stoupl o 2,95 %. Za březen všechny tři indexy vzrostly o 6 až 7 %.
Wall Street tento týden získala vzpruhu ve vystoupení šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, která se v úterý vyslovila pro opatrné zvyšování úroků. Pro trh to byl signál pomalejšího tempa růstu úvěrových nákladů.
Akcie automobilky Tesla Motors (+3,4 %) v pátek zpevnily v reakci na čtvrteční odhalení nového vozu s označením Model 3 a spuštění jeho předobjednávek. Model 3, jehož cena bude začínat na 35 000 USD, si již objednalo více než 130 000 lidí, ačkoli firma hodlá zahájit jeho dodávky zákazníkům teprve koncem příštího roku. Generální ředitel společnosti Elon Musk uvedl, že nový automobil ujede na jedno nabití minimálně 215 mil (346 kilometrů), a dodal, že Tesla hodlá v rámci podpory prodeje vozu do konce příštího roku zhruba zdvojnásobit počet svých obchodů po celém světě na 441. Rezervační záloha na Model 3 činí tisíc dolarů a firma ji plánuje využít při financování jeho výroby. Ne všichni ale akciím Tesly věří, 25 % cenných papírů podniku mají aktuálně investoři "vypůjčeno" ke spekulaci na pokles jejich ceny, vyplývá z dat společnosti Markit.
Výrazně naopak zlevnily akcie hotelového řetězce Starwood Hotels & Resorts Worldwide (-4,85 %) poté, co ve čtvrtek po konci obchodování konsorcium firem vedené čínskou společností Anbang Insurance Group vzalo zpět svoji nabídku na jeho převzetí. Poslední nabídka Anbang Insurance Group činila 14 miliard USD, poslední konkurenční nabídka hotelového řetězce Marriott International je 13,6 miliardy USD.
Nedařilo se ani akciím kanadského výrobce mobilních telefonů BlackBerry (-7,54 %), který před začátkem obchodování oznámil, že ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí hospodařil s čistou ztrátou 238 milionů USD, zatímco o rok dříve vykázal za stejné období zisk 28 milionů USD. Ztráta na akcii činila 45 centů, bez mimořádných položek ale byla jen tři centy. Analytici v anketě agentury Thomson Reuters očekávali v průměru ztrátu deset centů na akcii. Kvůli propadu zájmu o své chytré telefony se firma rozhodla změnit svůj podnikatelský model a místo na hardware a služby vsadila na software pro zabezpečení a správu zařízení na firemních sítích. Software a služby teď na celkových příjmech mají téměř třetinový podíl.
Dolar v pátek k euru posiloval, ropa zlevňovala
Americký dolar v pátek posiloval vůči koši předních světových měn, ke kterému se ve čtvrtek naopak propadl nejníže za pět měsíců. K pátečnímu růstu přispěla nejnovější statistika z trhu práce, která poukázala na solidní stav americké ekonomiky.
Ke konci obchodování euro vůči dolaru zpevňovalo o 0,1 % na 1,139 USD a dolar vůči japonskému jenu oslaboval o 0,7 % na 111,73 JPY.
V uplynulém čtvrtletí vykázal dolar vůči koši předních světových měn nejvyšší procentní pokles za více než pět let. Důvodem byl částečně komentář šéfky Fedu Janet Yellenové. Ta uvedla, že by Fed měl být při zvyšování úrokových sazeb obezřetný.
Ceny ropy zahájily nový měsíc výrazným poklesem, severomořská ropa Brent sestoupila až pod 39 USD za barel. Na trhu po vyjádření Saúdské Arábie vzrostla skepse vůči dohodě předních světových producentů na zmrazení těžby. Černé zlato podkopal rovněž růst dolaru vůči euru po zprávě z amerického trhu práce.
Cena ropy Brent se před koncem obchodování pohybovala kolem 39 USD za barel a cena ropy WTI se pohybovala kolem 36,72 USD za barel.
Ceny ropy klesly poté, co místopředseda saúdskoarabské vlády Muhammad bin Salmán řekl že Rijád přistoupí ke zmrazení produkce ropy na lednové úrovni pouze v případě, že stejný krok učiní také další těžařské země včetně Íránu. Teherán však zmrazení těžby vyloučil, protože po zrušení mezinárodních sankcí hodlá zvýšit produkci ropy zpět na dřívější úrovně.
Těžařské země budou o návrhu na zmrazení těžby na lednových úrovních jednat 17. dubna v katarském Dauhá. Saúdská Arábie, která je největším exportérem ropy na světě, se na zmrazení těžby předběžně dohodla na únorové schůzce s Ruskem, Katarem a Venezuelou.
Zlato v pátek zlevnilo zhruba o deset dolarů na 1 222,73 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 16 centů na 15,055 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v březnu vytvořila 215 tisíc nových pracovních míst, trh vyhlížel přírůstek 205 tisíc míst. Únor byl navíc revidován výše na 245 tisíc z 242 tisíc (leden byl naopak revidován níže na 168 tisíc ze 172 tisíc). Míra nezaměstnanosti však poprvé od května 2015 vzrostla, a to na 5 % z předchozích 4,9 %, přestože se očekávala stagnace ukazatele.
- Tempo růstu aktivity ve zpracovatelském sektoru USA se v březnu zvýšilo. Finální index nákupních manažerů sestavovaný společností Markit se zvýšil na 51,5 bodu z 51,3 bodu v únoru, předběžná data počítala s růstem ukazatele na 51,4 bodu.
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v březnu podle finálních dat klesl na 91 bodů (flash: 90 bodů, únor: 91,7 bodu).
- Zpracovatelský průmysl ve Spojených státech v březnu obnovil růst a ukončil pětiměsíční pokles. Vzestup aktivity v odvětví podpořily hlavně nové zakázky, které naznačují rovněž příznivý vývoj do budoucna. Vyplývá to z páteční zprávy organizace ISM, která sleduje ekonomickou aktivitu v zemi na základě průzkumů u firemních nákupních manažerů.
- Americké akcie v průběhu uplynulého čtvrtletí vykazovaly pokles o více než 10 %, přesto nakonec kvartál zakončily v plusu. Takový obrat se jim naposledy povedl ve čtvrtém čtvrtletí roku 1933, upozorňuje Ryan Detrick z LPL Financial.
- Americká automobilka Tesla Motors představila nový elektromobil Model 3, jehož cena bude začínat na 35 000 USD. Automobil si již objednalo více než 130 000 lidí, ačkoli firma hodlá zahájit jeho dodávky zákazníkům teprve koncem příštího roku.
- Tempo růstu prodeje chytrých telefonů se bude v letošním roce poprvé v historii pohybovat v pásmu jednociferných čísel. Předpověděla to podle agentury Reuters výzkumná společnost Gartner.
- Německý automobilový koncern Volkswagen svolává ve Spojených státech do servisů 91 000 osobních vozů Passat s naftovými motory. Důvodem je možnost vadného elektrického vedení na podvozku těchto aut, sdělila v pátek automobilka podle agentury AP.
- Saúdská Arábie přistoupí ke zmrazení produkce ropy na lednové úrovni pouze v případě, že stejný krok učiní také další těžařské země včetně Íránu. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to v pátek řekl místopředseda saúdskoarabské vlády Muhammad bin Salmán Saúd. Írán přitom zmrazení těžby vyloučil, protože po zrušení mezinárodních sankcí hodlá zvýšit produkci ropy zpět na dřívější úrovně.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu klesl o 10 na 362 a celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se snížil o 14 na nové rekordní minimum 450. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes, která údaje sleduje.
Výsledková sezóna
- Kanadský výrobce chytrých telefonů BlackBerry hospodařil ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí s čistou ztrátou 238 milionů USD, zatímco o rok dříve vykázal za stejné období zisk 28 milionů USD. Za ztrátou stojí hlavně náklady na restrukturalizaci a akvizice, oznámil v pátek podnik.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 26. března vzrostl na 276 tisíc z 265 tisíc v předchozím týdnu. Čekala se stagnace. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 19. března klesl na 2,173 milionu z 2,179 milionu v předchozím týdnu, čekalo se 2,194 milionu.
- Argentinský Senát ve čtvrtek schválil dohodu o řešení sporu s americkými držiteli nesplacených dluhopisů, která zemi umožní návrat na zahraniční kapitálové trhy. Dohodu již v polovině března přijala dolní sněmovna. Věřitelé, kteří odmítli restrukturalizaci dluhů po bankrotu Argentiny z roku 2002, přijali na konci února návrh argentinské vlády na uhrazení 75 procent pohledávek. Argentina jim tak vyplatí 4,65 miliardy dolarů.
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's hodlá během příštích pěti let otevřít 1 500 nových restaurací v Číně, Hongkongu a Jižní Koreji. Ta již na těchto trzích provozuje přes 2 800 restaurací. V samotné Číně by měl počet restaurací McDonald's do roku 2020 stoupnout na 3 500 za současných 2 200, uvedl ve čtvrtek ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ).
- Společnost GE Capital ve čtvrtek požádala vládu Spojených států, aby ji přestala označovat jako "systémově důležitou" finanční instituci. Její finanční operace jsou prý už jenom zlomkem úrovně, na které se nacházely, když je americká centrální banka (Fed) po vypuknutí světové ekonomické krize zařadila do režimu přísnějšího dohledu.
- Americká softwarová společnost Microsoft plánuje instalovat do příští verze svého nového internetového prohlížeče Edge nástroj pro blokování reklamy. Napsal to technologický web ZDNet s odkazem na prezentaci na středeční vývojářské konferenci firmy. Edge v nejnovějším operačním systému Windows 10 nahradil v základním nastavení tradiční prohlížeč Internet Explorer.
- Americký výrobce letadel Boeing zruší do poloviny letošního roku zhruba 4 000 pracovních míst v divizi komerčních letadel, tedy přibližně 2,5 % své celkové pracovní síly. S odvoláním na mluvčího firmy o tom ve středu informovala agentura Reuters. Podnik tak chce omezit náklady.
- Soukromý sektor v USA vytvořil v březnu podle dat agentury ADP více pracovních míst, než se čekalo. V sektoru přibylo 200 tisíc míst, čekalo se 194 tisíc po předchozích 205 tisících (revidováno z 214 tisíc). Za březnovým růstem zaměstnanosti stála především silná tvorba pracovních míst ve stavebním, maloobchodním a dopravním sektoru. Údaje naznačují, že situace na americkém trhu práce zůstává příznivá navzdory obavám ze zpomalování hospodářského růstu.
- Pokud data z trhu práce USA ukáží na další pokles míry nezaměstnanosti a navracení lidí do zaměstnání, měl by to být dostatečný argument pro další zvýšení úrokových sazeb. V rozhovoru pro televizi CNBC to ve středu řekl šéf chicagské pobočky Fedu Charles Evans, který ale letos není hlasujícím členem měnového výboru Fedu. Série dat z trhu práce za březen vyjde již tento pátek.
- Osm měsíců od uvedení na trh aktivně používá nejnovější operační systém Windows 10 společnosti Microsoft zhruba 270 milionů uživatelů. Firma to oznámila při středečním zahájení výročního shromáždění svých vývojářů v San Francisku. Windows 10 jsou od svého debutu na konci loňského července nejrychleji přijímanou verzí operačního systému Windows.
- Americký soud ve středu vyhověl největší americké životní pojišťovně MetLife a zbavil ji vládní nálepky systémově důležité finanční instituce. Takové organizace podléhají přísnějšímu dohledu a regulaci. Proti rozhodnutí soudu ve Washingtonu se může vláda odvolat. Verdikt je prvním krokem k odpovědi na otázku, zda vláda může za systémově důležité pro finanční systém označovat i nebankovní instituce.
- Americká banka State Street koupí za zhruba 485 milionů dolarů divizi správy aktiv konglomerátu General Electric. Transakce by měla být dokončena ve druhém nebo třetím čtvrtletí. Divize GE Asset Management spravovala k polovině loňského roku aktiva v hodnotě 115 miliard dolarů. State Street nyní obhospodařuje aktiva v hodnotě dvou bilionů dolarů.
- Cowen & Co. zvyšuje doporučení na akcie Applu na "outperform" z "market perform", cílovou cenu titulu zvyšuje na 135 ze 125 USD.
- Wunderlich Securities zvyšuje cílovou cenu akcií Harley-Davidson z 44 na 52 USD.
- Americká centrální banka (Fed) bude kvůli přetrvávajícím rizikům v globální ekonomice postupovat v dalším zvyšování úrokových sazeb opatrně. Řekla to v úterý šéfka Fedu Janet Yellenová, která vystoupila v Ekonomickém klubu v New Yorku.
- Ceny domů ve Spojených státech v lednu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 5,7 %. Čekal se růst o 5,8 % po zvýšení o 5,7 % v prosinci. Meziměsíčně ceny domů ve dvaceti největších městech USA stouply o 0,8 %, čekalo se +0,7 % po +0,8 % v prosinci.
- Index spotřebitelské důvěry od společnosti Conference Board v březnu vzrostl na 96,2 bodu z lednových 92,2 bodu. Čekal se mírnější růst na 94 bodů.
- Inflace ve Spojených státech je pravděpodobně vyšší a americký trh práce silnější, než ukazují oficiální ekonomická data. V úterý to řekl šéf pobočky Fedu v San Franciscu John Williams.
- Americká technologická společnost Apple by příští měsíc mohla oznámit navýšení objemu programu zpětného odkupu akcií o 40 miliard USD na 50 miliard USD a současně navýšení dividendy o 10 až 15 %. Podle analytika Amita Daryanana ze společnosti RBC Capital Markets by tak Apple mohl učinit v rámci představení nového plánu vracení peněz investorům, jehož zveřejnění se čeká spolu s výsledky za druhé finanční čtvrtletí.
- Americká internetová společnost Yahoo! vyzvala potenciální zájemce k předložení předběžných nabídek na její základní internetové aktivity i na asijská aktiva. Listu The Wall Street Journal to řekly zdroje obeznámené se situací. Mezi potenciální kupce, které firma Yahoo! oslovila, údajně patří například telekomunikační společnost Verizon či vydavatelství Time, spekuluje se ale rovněž o zájmu společnosti Microsoft ve spolupráci s private equity fondy.
- Konglomerát 3M potvrdil výhled zisku na akcii pro rok 2016 na úrovni 8,10-8,45 USD na akcii.
- Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vyšetřuje společnost SunEdison, která je největším světovým dodavatelem zařízení pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Zkoumá, zda firma měla hotovost, kterou v době propadu ceny svých akcií uklidňovala investory.
- Warren Buffett dokupoval akcie Wells Fargo, drží ve firmě desetinový podíl. Berkshire Hathaway se s podílem 10 % v bance Wells Fargo může dostat více pod drobnohled regulátorů. Fed dříve uvedl, že akcionáře s více než 10% podílem v bankovních společnostech bude posuzovat a sledovat případ od případu, ministerstvo financí pak takový podíl za určitých podmínek nebude považovat za "kontrolně významný".
- Eddie Lampert, ředitel Sears Holdings, nakoupil část 750milionové emise dluhopisů samotné firmy, jejímž účelem je splacení starších dluhů. Podle Reuters nakoupil bondy za "několik set milionů dolarů", a to skrze vlastní hedgeový fond ESL Investments.
- Credit Suisse zvyšuje cílovou cenu akcií McDonald's na 135 ze 130 USD.
- Barclays snížila doporučení na akcie eBay na "underweight" z "equal weight" a upravila doporučení na akcie LinkedInu na "equal weight" z "overweight". V případě akcií eBay odkazuje Barclays ke slabým fundamentům. LinkedIn podle analytiků čeká na burze delší období konsolidace, během kterého budou investoři zvažovat další možný vývoj hospodářských výsledků provozovatelů sociálních sítí.
- Americké letecké společnosti JetBlue a Alaska Air se údajně chystají předložit konkurenční společnosti Virgin America nabídky na převzetí. Podle zpravodajské agentury Reuters má zájem o převzetí Virgin America také několik asijských dopravců.
- Aerolinky z regionu Latinské Ameriky budou během příštích dvou desetiletí potřebovat 3 050 nových dopravních letadel v souhrnné hodnotě kolem 350 miliard dolarů. V úterý to odhadl americký výrobce letadel Boeing. Poptávku po letadlech podle Boeingu bude podporovat hospodářský růst regionu.
- Americká Federální komise pro obchod (FTC) v úterý zažalovala německý automobilový koncern Volkswagen kvůli klamavé reklamě. Firma podle žaloby propagovala šetrnost svých naftových aut k životnímu prostředí, ačkoli tyto vozy ve skutečnosti vypouštěly do ovzduší nadměrné emise. Komise požaduje, aby soud nařídil Volkswagenu vyplatit americkým spotřebitelům odškodné.
- Osobní výdaje amerických spotřebitelů se v únoru proti lednu zvýšily v souladu s odhady a stejně jako v lednu o 0,1 %. Údaj za leden byl ale revidován výrazně níže z 0,5 %. Osobní příjmy v USA v únoru stouply o 0,2 %, čekal se růst rovněž o 0,1 % po lednovém zvýšení o 0,5 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu, preferovaný inflační ukazatel americké centrální banky, meziročně vzrostly stejně jako v lednu o 1,7 % a meziměsíčně se zvýšily o 0,1 % při očekávání 0,2% růstu po +0,3 % v lednu.
- Obchodní bilance USA v únoru skončila s deficitem 63 miliard USD (odhad: -62,3 miliardy USD, leden: -62 miliard USD).
- Rozjednaných prodejů domů v únoru meziměsíčně přibylo 3,5 % (odhad: +1,2 %, leden: -3 %) a meziročně 0,7 % (leden: +1,4 %).
- Index aktivity dallaského Fedu v březnu vzrostl na -13,6 bodu z -31,8 bodu.
- Největší japonská telekomunikační skupina Nippon Telegraph & Telephone (NTT) od firmy Dell odkoupí její divizi poskytující konzultace v oblasti informačních technologií Perot Systems. Hodnota transakce je 3,1 miliardy dolarů, a akvizice je tak jednou z největších investic NTT v zahraničí za posledních několik let.
- UBS zahajuje pokrývání akcií třídy A konglomerátu Berkshire Hathaway s doporučením "buy" a cílovou cenou 244 500 USD. Akie Berkshore v pondělí +0,76 %.
- Softwarová společnost Microsoft ve spolupráci s nejmenovanými private equity fondy údajně vede rozhovory s internetovou společností Yahoo! o možnosti jejího převzetí. Informovala o tom agentura Reuters. Jednání je ale podle ní teprve předběžné a jeho výsledek lze nyní těžko odhadovat. Akcie Yahoo! v pondělí +1,06 %.
- Americká technologická firma Apple zahajuje tvorbu vlastního obsahu pro službu Apple TV. První pořad se má týkat aplikací pro operační systém iOS. Bližší podrobnosti společnost neuvedla. Akcie Applu v pondělí -0,46 %.
- Oracle bude ve sporu se společností Google ohledně autorských práv týkajících se operačního systému Android požadovat kompenzaci ve výši 9,3 miliardy USD. Další kolo sporu se začne rozplétat 9. května. Akcie Oraclu v pondělí -0,85 %, akcie Alphabetu -0,21 %.
- Americká kosmetická společnost Avon Products uzavřela s aktivistickými investičními firmami Barington Capital Group a NuOrion Partners dohodu, která jim umožní jmenovat nového nezávislého předsedu představenstva Avonu. Společnost se dohodou snaží zabránit rozpoutání proxy válek. Avon současně v pondělí oznámil, že jako dalšího člena představenstva jmenoval Cathy Rossovou, která dříve působila v přepravní společnosti FedEx.
- Americký hotelový řetězec Starwood Hotels & Resorts obdržel vylepšenou nabídku na převzetí od čínské skupiny Anbang Insurance. Čínská skupina nyní nabízí společnosti Starwood Hotels & Resorts převzetí za 14 miliard dolarů. Minulý týden obdržela americká společnost vylepšenou nabídku v hodnotě 13,6 miliardy USD od hotelového řetězce Marriott International.
- Z návštěvnického centra Kapitolu, sídla amerického Kongresu ve Washingtonu, byla podle agentury Reuters slyšet v pondělí střelba. Pracovníky komplexu, přítomné novináře i lidi před budovou policie vyzvala, aby se uchýlili do bezpečí. Vzápětí střelce dopadla. Jeden policista byl při akci postřelen a jeho stav není vážný, uvedla agentura Reuters s odvoláním na senátní bezpečnostní zdroje. Kapitol i Bílý dům byly po ohlášení střelby uzavřeny. Střelec je nyní ve vazbě, oznámila policie. Většina členů Sněmovny reprezentantů i Senátu v budově podle agentury AFP nebyla kvůli velikonočním prázdninám.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Micron Technology ve 2QFY2016: Upravená ztráta na akcii 0,05 USD (odhad: ztráta 0,09 USD), tržby 2,93 miliardy USD (odhad: 3,05 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +0,2 %.
- Stavební společnosti Lennar v prvním čtvrtletí jejího fiskálního roku vzrostly tržby o 19,8 % na 1,99 miliardy USD. Zisk na akcii činil 0,63 USD, analytici očekávali jen 0,52 USD. Společnost dále oznámila nárůst celkového počtu dostavěných a prodaných domů o 12 % na 4 832 a nárůst nových objednávek o 10 % na 5 794 domů.
- Výsledky GameStop ve 4QFY2015: Zisk na akcii 2,40 USD (odhad: 2,25 USD), tržby 3,53 miliardy USD (odhad: 3,57 miliardy USD). Akcie GameStop v pondělí -0,59 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
