Další mírná zima negtaivně ovlivnila spotřebu tepla v Česku

Úspory pro odběratele, ale menší příjmy pro teplárny přinesla končící topná sezóna na mnoha místech České republiky. Spotřebu tepla poznamenala především mírná zima. Svoji roli sehrála ale i úsporná opatření, která snížila energetickou náročnost domů a bytů.
"Letošní zima byla opět velmi teplá, ale přece jen o něco chladnější než ta předcházející. Studenější byl leden a březen, naopak v prosinci bylo tepleji, a v únoru dokonce teplota překročila pětiletý průměr o pět stupňů Celsia," zhodnotila končící topnou sezonu mluvčí Teplárny Otrokovice Jana Burešová. V období od října do konce března této firmě vzrostly dodávky v meziročním srovnání o čtyři procenta.
Podle Pavla Koláře, náměstka obchodního ředitele společnosti Veolia Energie, jsou tři po sobě jdoucí teplejší zimy naprostou výjimkou. "Tato zima byla na východě republiky srovnatelná s předchozí zimou, v Praze a na západě bylo o něco tepleji. Z toho vyplývá, že prodeje tepla byly obdobné jako v minulé sezoně," řekl Kolář ČTK.
Společnost Pražská teplárenská loni dodala zákazníkům meziročně o dvě procenta tepla více. "Předpokládáme, že lidé budou v rámci vyúčtování tepla dostávat spíše přeplatky," dodal bez bližších podrobností mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík.
Podobně na tom byly i teplárny společnosti ČEZ v Poříčí u Trutnova a ve Dvoře Králové nad Labem. Za období září 2015 až březen 2016 zvýšily dodávku tepla v meziročním porovnání o šest, respektive sedm procent. Oproti poslední průměrné zimě 2012/2013 však byly nynější dodávky nižší o více než desetinu. "Na prodej tepla má vliv ve výši asi dvou procent i zateplování objektů a výměna oken," řekla ČTK regionální mluvčí ČEZ Šárka Beránková.
Centrální kotelny na Vysočině prodaly v posledních dvou mírných zimách i o pětinu méně tepla než v předcházejících obdobích, kdy mrzlo. I za poslední zimu musely teplárny vracet část peněz vybraných od spotřebitelů na zálohách. Propadu se podniky snaží čelit rozšiřováním odběratelské sítě. Třebíčská společnost TTS energo díky tomu v minulém kalendářním roce meziročně zvýšila produkci o čtyři procenta.
Ne všude se budou domácnosti díky mírné zimě těšit z úspor. Například v některých středočeských městech ceny tepla stouply. Připlatí si třeba obyvatelé Kladna, kteří žijí v domácnostech připojených na městské zásobování. Cena tam vzrostla zhruba o dvacet korun, lidé tak zaplatí 570,55 koruny za jeden gigajoule. Důvodem je i malý odběr oproti předchozím letům a také vyšší ceny uhlí a emisních povolenek.
Mírná zima se promítla nejenom do hospodaření tepláren. "V uplynulé zimě klesl odbyt dřeva na topení meziročně o deset procent," řekl ČTK ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán. Stále větší zájem však podle něj lidé mají o již vyrobené sortimenty, například suchá polena délky 30 centimetrů. Lidé totiž nemají prostory pro skladování a sušení dřeva a chtějí s ním hned topit.
Zdroj: ČTK
Aktuality
