Evropské akcie v úvodu týdne i přes kolísavé ceny ropy mírně posílily

Evropské akcie v pondělí zamířily nahoru i přes to, že ropa opět ztratila půdu pod nohama a těžaři spadli do červených čísel.
Francouzský CAC 40 připsal 0,5 % a německý DAX 1,12 %, naproti tomu britský FTSE 100 stáhli těžaři pod nulu – index ztratil 0,18 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,47 %. Všechny jeho sektory rostly, výjimku tvořily energetické firmy, těžaři a banky.
Evropské těžaře v pondělí vedla dolů čínská makrodata. Čína v neděli zveřejnila zprávu o obchodní bilanci, která investory příliš nepotěšila. Export v dubnu meziročně klesl o 1,8 % po březnovém růstu o 11,5 %, na což investoři v Číně zareagovali prodeji - čínský index Shanghai Composite v pondělí se ztrátou 2,5 % stahoval celý region. Menší čínský Shenzhen Composite odepsal přes 3 %.
Na tento vývoj navázali investoři i na evropských trzích, kde se pustili do výprodeje akcií v sektoru základních materiálů, který nakonec oslabil o více než 6 %. Anglo American se propadla o 8 % a Glencore přišla o 7 % poté, co analytici ze Citigroup snížili cílovou cenu titulu. ArcelorMittal odevzdala 6 % navzdory tomu, že její cílová cena byla analytiky z Deutsche Bank naopak navýšena.
Pod tlakem se v pondělí ocitly i italské banky. Banco Popolare se pohybovala u dna indexu STOXX Europe 600, ztratila téměř 9 % poté, co její akcionáři schválili navýšení kapitálu o miliardu eur. UniCredit odepsala přes 2 % poté, co list Financial Times citoval deset nejvýznamnějších akcionářů banky, kteří tvrdí, že ústav potřebuje větší kapitál, ale se současným vedením na něj nemůže dosáhnout. Akcie banky Banca Monte dei Paschi di Siena se propadly o 4,5 % v reakci na snížení cílové ceny ze strany JPMorgan.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Rakouský kancléř Werner Faymann v pondělí nečekaně odstoupil ze všech svých funkcí, včetně funkce šéfa Sociálnědemokratické strany Rakouska (SPÖ). Faymann se ocitl pod tlakem po debaklu kandidáta jeho strany v prvním kole prezidentských voleb. Dočasným šéfem rakouské vlády se stane dosavadní vicekancléř Reinhold Mitterlehner.
- Sentix: Index nálady investorů v eurozóně v květnu vzrostl na 6,2 bodu z dubnových 5,7 bodu (odhad: 6 bodů).
- Německo by mělo využít nynějších rekordně nízkých úvěrových nákladů a více se zadlužit, aby posílilo veřejné i soukromé investice do infrastruktury. Doporučil to Mezinárodní měnový fond (MMF) v pondělním pravidelném hodnocení největší evropské ekonomiky. Zvýšení investic by podle fondu rovněž snížilo vysoký německý přebytek vnější bilance.
- Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Angus Deaton, autor ekonomického bestselleru Thomas Piketty a dalších více než 300 ekonomů z více než 30 zemí vybídlo světové lídry, aby skoncovali s érou daňových rájů. Jejich existence podle nich nemá "žádné ekonomické opodstatnění". Napsali to v dopise, který byl zveřejněn jen pár dnů před mezinárodním protikorupčním summitem v Londýně.
- Amerického výrobce a prodejce koblih a provozovatele kaváren Krispy Kreme koupí německá investiční společnost JAB. Zaplatí za něho 1,35 miliardy dolarů a jeho akcie pak stáhne z veřejného trhu. Německá firma tím podniká svou druhou akvizici americké potravinářské společnosti během dvou měsíců, informovala v pondělí agentura Reuters.
- Průmyslová produkce v březnu meziročně vzrostla reálně o 0,6 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 3,6 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 1,4 %. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,4 %. Stavební produkce v březnu 2016 klesla meziročně reálně o 12,5 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 2,3 % stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení klesla o 21,6 %. Bylo zahájeno meziročně o 16,7 % bytů méně. Dokončeno bylo o 5,4 % bytů méně.
- V dubnu celkový počet uchazečů o zaměstnání v Česku poklesl o 6,4 % na 414 960, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 5,7 % na 124 280 a podíl nezaměstnaných osob poklesl na 5,7 %.
- Saúdská Arábie plánuje uvést akcie státní ropné společnosti Aramco na burzách v Londýně, Hongkongu a New Yorku. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom v pondělí informoval britský list The Telegraph. Záměr prodat menšinový podíl v ropném kolosu na burze oznámila Saúdská Arábie v dubnu spolu s plánem hlubokých reforem. Ty mají přeorientovat ekonomiku, která je nyní závislá na příjmech z prodeje ropy.
- Německo: Podnikové objednávky v březnu vzrostly meziměsíčně o 1,9 % (odhad: +0,7 %, únor revidován na -0,8 %), meziročně o 1,7 % (odhad: +0,2 %, únor revidován na +0,7 %).
- Francouzská ropná společnost Total se dohodla na převzetí výrobce baterií Saft, což je rovněž francouzský podnik. Obě firmy to uvedly v pondělním společném sdělení. Total tím pokračuje v expanzi do výroby elektřiny a nových technologií.
- Jaderná elektrárna Temelín navyšuje zásoby jaderného paliva, důvodem je energetická bezpečnost země. Momentálně tu mají zásoby pro dvouletý provoz prvního bloku. Během letoška chtějí rozšířit palivovou rezervu i pro druhý blok. Firma ČEZ zvyšuje zásoby paliva i v Dukovanech. Stojí to miliardy korun, řekl v pondělí mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.
- Dokončení slovenské jaderné elektrárny Mochovce se podle listu Hospodárske noviny prodraží více, než se čekalo. Nově by náklady na dostavbu třetího a čtvrtého bloku elektrárny měly stoupnout o půl miliardy eur, a dosáhnout tak 5,1 miliardy eur, napsal v pondělí deník s odvoláním na nejmenovaný zdroj.
Zdroj: CNBC
Aktuality
