Ranní postřeh: Sledujte ropu, i když ji neobchodujete. Je podstatná i pro kurz koruny

Cena ropy se sune výše, i když se Saúdové ani po změně "ropného" ministra nehrnou omezovat produkci. Výpadky těžby v Kanadě a Nigérii připomínají, že ke změně nerovnováhy na trhu s ropou může dojít rychleji, než řeknete borůvkový koláč. Že ropu neobchodujete? Vězte, že tato surovina má vliv i na ostatní trhy, hlavně na dluhopisy i kurz koruny v páru s eurem.
Hluboký propad cen ropy v posledních dvou letech znamenal jasný deflační impulz, který prodloužil rally na dluhopisovém trhu a vedl k několikerému oddálení takzvaného exitu, tedy ukončení kurzového závazku ze strany ČNB (aktuálně na 27 ER/CZK). Obrátí-li se trend na trhu s ropou, deflační efekt nízkých cen postupně vymizí.
Na úrokovém trhu vidíme rozpor v názorech na vliv cen komodit. Inflační swapy od konce zimy postupně rostou v Americe i Evropě, výnosy dluhopisů nikoli. "Bondaři" asi nevěří, že by inflace skutečně mohla narůst, případně předpokládají novou recesi. Podobný rozpor nastal loni na jaře, tehdy to skončilo skokovým růstem výnosů.
Je dražší ropa dobrá, nebo špatná pro korunu? Přímý vliv je jasně negativní, dražší ropa znamená dražší dovoz, a tedy horší obchodní bilanci, navíc lidé nechají více peněz u benzínových pump.
Přesto koruna většinou byla a asi i bude pozitivně korelována s cenami ropy, protože nepřímé vlivy přebily ty přímé. Dražší ropa znamená lepší výkonnost emerging markets a ta se projevuje v lepším exportu z Česka do rozvíjejících se zemí (přímém i oklikou přes Německo). Dražší ropa navíc znamená vyšší inflaci, a tedy větší ochotu ČNB pustit korunu z vodítka.