Patrik Hudec: Současné nízké ceny komodit jsou ideální příležitostí k nákupu

Na trhu panuje velká nervozita, se kterou je spojena i vysoká volatilita. Pokud nás ale nečeká návrat do recese, jsou současné nízké ceny ideální příležitostí k nákupu. I ti konzervativnější investoři by měli mít určité zastoupení komodit ve svém portfoliu, říká Patrik Hudec, portfolio manažer ČP INVEST.
Květen s sebou přinesl korekci, při které komodity oslabily o 9 procent. Jaký je Váš výhled do konce roku a pro dlouhodobý horizont?
Květnový propad na stříbře a nečekaně silné korekce na ropě byly velice atypické. Co se krátkodobého výhledu týče, ten je snad nejméně jasný od počátku oživení. Na trhu panuje velká nervozita, a tedy i volatilita. Scénáře vývoje globální ekonomiky se velice rozchází. Na jedné straně můžeme být nyní svědky pouze dočasného výpadku hospodářského růstu a současné ceny považovat za dobrou příležitost k nákupu. Alternativní scénář pak hovoří o návratu do recese – "trajektorie W". V tom případě by výprodeje v horizontu měsíců dále pokračovaly. Centrální banky a nejvyšší představitelé vlád však mají samozřejmě zájem na stabilizaci trhů a v nejbližších dnech a týdnech můžeme očekávat oznámení důležitých kroků a opatření, která by měla vést k uklidnění situace. Z dlouhodobého pohledu jsem na komodity optimista.
pokles cen komodit během kontrakce hospodářství pomáhá ekonomikám najít cestu ven z recese, naopak jejich přílišné zdražení obecně vede k navýšení produkce a tlačí na snížení poptávky
Jak reálné je podle Vás riziko, že komodity doplatí na vlastní úspěch, tj. jejich vysoké ceny povedou k inflaci, která poté omezí hospodářský růst?
Komodity se vyznačují jistou "autoregulační" schopností. Jinými slovy, pokles cen komodit (a jejich produktů) během kontrakce hospodářství pomáhá ekonomikám najít cestu ven z recese a stimuluje poptávku po surovinách. Naopak jejich přílišné zdražení obecně vede k navýšení produkce a tlačí na snížení poptávky. Ovšem přes to všechno, strategicky významné suroviny jako ropa při rychlém nárůstu reálně ohrožují hospodářský růst. Ostatně v březnu a dubnu se drahá ropa řadila mezi jedno z největších nebezpečí oživení v USA. Prudký růst cen základních potravin pak v méně vyspělých ekonomikách zase vede k sociálním nepokojům, někdy i ke změnám celých vládnoucích režimů.
Do jaké míry by podle Vás utrpěly komodity při případném hospodářském zpomalení Číny? Přeci jenom se hovoří o tom, že tempo růstu této ekonomiky zpomalí.
Tempo hospodářského růstu v Číně zpomalí bezesporu. Samotná Čína poměrně razantně utahuje měnovou politiku, neboť bojuje s inflací, a výhled pro největší světové ekonomiky doznal v posledních měsících značných revizí směrem dolů. Přestože je postavení Číny pro komoditní trhy důležité, jsou zde i další rychle se rozvíjející země, jejichž podíl na globální poptávce po surovinách raketově roste. Nechci tím sice nikterak snižovat vliv Číny, stále je to však jen jeden z mnoha cenotvorných faktorů.
Minulý rok zvítězila bavlna. Obhájí své vítězství i letos, nebo bude první místo tentokrát patřit jiné komoditě?
Aby jedna komodita dva roky za sebou porážela všechny ostatní, se stává opravdu velice zřídka. Obzvláště u zemědělské komodity, která má krátký "obnovovací" cyklus, je to velice málo pravděpodobné. Většinou to bývá spíše naopak. Důvodů je několik a jeden z nich jsme zmínili už výše. Dojít k tomu ale samozřejmě může, ovšem pouze při splnění několika podmínek. Nedomnívám se, že by zrovna na bavlně taková situace nastala.
Jak se díváte na současnou cenu ropy?
Ač je nejlikvidnější obchodovanou surovinou, trh s ní podléhá mnoha specifikům. Ropa je totiž strategicky významnou surovinou a vždy se najdou státy, kterým zrovna současná cena nevyhovuje. Pro některé je příliš nízká, pro jiné vysoká a snaží se ji uměle ovlivnit. Před několika týdny IEA a USA uvolnily ropu ze svých rezerv, aby zmírnily cenové napětí. Členské země OPECu kontrolují více než 40 % světové produkce a společnou koordinací zasahují do volného trhu. Žádná jiná komodita není v podobné situaci.
umělé dodávání likvidity, obecně rozšířená snaha o oslabení měn ve snaze podpořit domácí export a trh práce budou dál tlačit cenu zlata vzhůru
Další v poslední době hodně populární komoditou je zlato, jehož cena se vyšplhala do historicky rekordních výšin. Bude nadále pokračovat v růstovém trendu?
Pro zlato stále ze střednědobého hlediska hovoří monetární kroky centrálních bank, ať již ty klasické, nebo kvantitativní. Umělé dodávání likvidity, obecně rozšířená snaha o oslabení měn ve snaze podpořit domácí export a trh práce budou dál tlačit cenu zlata vzhůru. Problémů, se kterými se budou trhy potýkat, je mnoho. A samozřejmě již v minulosti byla inflace prostředek, kterak efektivně odmazat část dluhu a přitom nesáhnout k vyhlášení platební neschopnosti. Nejinak tomu bude i v budoucnu. Navíc dolar jednoznačně ztrácí svou neotřesitelnou pozici jedinečné rezervní měny ve prospěch dalších alternativ. Jsou to především rozvíjející se země, které generují velké devizové přebytky a potřebují je někam alokovat. Přitom podíl jejich zlatých rezerv patří mezi vůbec nejmenší na světě. A konečně i z pohledu nabídky, navzdory prudkému růstu ceny v posledních letech se těžbu zlata nedaří navyšovat. Životnost snadno dostupných ložisek s velkou výtěžností se chýlí ke konci a nová naleziště jsou vesměs rentabilní až od 1 500 USD za trojskou unci. Rozhodujícím faktorem ale bude nakonec poptávka ze strany centrálních bank a velkých investorů.
A vůbec, jaký máte výhled na drahé kovy jako takové?
Tady bych drahé kovy rozdělil na dvě skupiny: zlato na straně jedné a průmyslově orientovaná platina s paládiem na straně druhé, které si navíc jsou do značné míry vzájemnými substituty. Stříbro je pak někde uprostřed. Někdy ho investoři berou spíše za bezpečný přístav a dávají do jedné skupiny se zlatem, jindy převáží jeho průmyslová spotřeba a zvítězí data z ekonomiky. Vývoj během finanční krize a v letech následujících tyto vlastnosti jasně vyprofiloval a ukázal, kdy je vazba na zlato nejsilnější a kdy naopak nejslabší. Každý z této čtveřice kovů má své vlastní fundamenty, celkově ale zůstávám na drahé kovy pozitivní.
Rozhodne-li se investor investovat do zlata, jaké má možnosti?
Formy investice do zlata jsou v zásadě dvě: přímý nákup fyzického zlata a zprostředkovaně do produktů kopírujících cenu zlata a fondů, jejichž výkonnost se od zlata odvíjí. Například akciím těžařů zlata se daří v dobách ekonomické konjuktury a mohou investorovo portfolio velice dobře doplnit. Ostatně takovou skladbu nabízí právě Zlatý fond ČP Invest.
Pod fyzickou investicí do zlata je ale potřeba rozumět opravdu investiční zlato v podobě především slitků, cihel a případně mincí, které jsou na rozdíl od zlatých šperků a medailí osvobozeny od DPH. Pouze v takovém případě kupující neplatí za přidanou uměleckou či sběratelskou hodnotu.
V čem je podle Vás investice do fondů výhodou oproti fyzické investici do zlata?
Fondy poskytují hned několik výhod. I v případě investičního zlata musí být zprostředkovatel prodeje z něčeho živ. Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou fyzického zlata proto není zanedbatelný. Do ceny zlata se navíc promítá měnový kurz. Zatímco v dolarech vzrostla cena zlata za posledních 10 let více než 6×, vyjádřeno v české koruně, nebyl nárůst ani poloviční. A fond umí toto měnové riziko zajistit. A konečně, pokud nechce mít investor zlatou cihličku někde doma a riskovat její případnou ztrátu, musí za její bezpečné uskladnění například v trezoru banky platit.
investice do zlata a "zlatých" fondů má silný diverzifikační efekt, pro konzervativnější investory se uvádí optimální zastoupení komodit v portfoliu až 15 %
Kromě výhod, které jste uvedl, proč by vlastně podle Vás měl investor držet zlato ve svém portfoliu?
Investice do zlata a "zlatých" fondů plní především úlohu uchovatele hodnoty. Mají silný diverzifikační efekt a slouží jako investorova kotva v turbulentních dobách.
Kolik je podle Vás optimální procentní zastoupení komodit v diverzifikovaném portfoliu?
Konečné číslo závisí především na profilu investora, ale i pro ty konzervativnější se uvádí optimální zastoupení komoditních investic v rozmezí až 15 %.