Hospodářské noviny: Odstávky jaderných elektráren mohou ČEZ stát další miliardy

Odstávky výrobních bloků v jaderných elektrárnách energetické skupiny ČEZ by v příštím roce mohly trvat výrazně déle, než dosud společnost uvádí. Tvrdí to čtvrteční Hospodářské noviny s tím, že na vině by opět mohly být problémové svary potrubí, respektive jejich nekvalitní kontrolní dokumentace. Společnost zatím nechce plánované odstávky komentovat, podle jejího mluvčího Ladislava Kříže jí to neumožňuje evropská regulace Remit.
"Hrozby pro délku odstávek jsou vždy a ke zpožděním docházelo i v minulosti, kdy jsme neřešili problémy okolo svarů. V tuto chvíli ale máme jediné očekávané termíny, a sice ty, které jsme již zveřejnili," uvedl mluvčí ČEZ. Podle Hospodářských novin se ale společnost připravuje na možnost prodloužení odstávek.
V Jaderné elektrárně Dukovany jsou aktuálně v provozu bloky číslo jedna, dva a čtyři. Blok číslo tři je v plánované odstávce. V JE Temelín jsou v provozu oba výrobní bloky. Odstávka třetího dukovanského bloku má trvat do 19. října. V polovině září má začít odstávka druhého bloku, která má trvat až do příštího roku, a na dva měsíce se mají postupně zastavit i oba bloky v Temelíně, kde se zatím společnost se zásadními problémy kolem kontrol svarů nesetkala. V temelínské elektrárně se ke kontrole svarů využívají jiné technologie než v Dukovanech, mimo jiné ultrazvuk.
Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové jsou odstávky již nyní naplánované na delší dobu, než je obvyklé. "V těchto termínech je možné odstávky provést, ale je to optimistický předpoklad. Ze zkušeností z období září 2015 až duben 2016 lze spíše usuzovat, že odstávky budou ještě delší," uvedla Drábová ve vyjádření pro Hospodářské noviny.
Kontroly svarů v dukovanských blocích se od loňska dělají proto, že se ukázalo, že v dokumentaci elektrárny jsou založeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Tento měsíc ČEZ oznámil, že prověrky svarů u druhého a třetího bloku ještě rozšíří, což zdůvodnil přípravami elektrárny na další dlouhodobý provoz. Letošní plánované odstávky kvůli tomu budou delší o měsíce.
V důsledku odstávek se loni roční výroba elektřiny Jaderné elektrárny Dukovany snížila o 18 % na 12,6 terawatthodiny. Skupina ČEZ kvůli tomu přišla o 2,5 miliardy korun.
"Další prodlužování odstávek by mohlo potenciálně vést ke snížení výhledu firmy na rok 2016, zatímco trh po dobrém prvním čtvrtletí spíše očekává zvýšení výhledu," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny.
"ČEZ nemile překvapil již 10. května, kdy snížil letošní plánovanou nukleární produkci ze 30 TWh na 28,7 TWh. Další významné snížení plánu výroby by zřejmě mělo negativní dopad na cenu akcií. Zatím se jedná jen o spekulaci, i ta by se ale mohla v ceně akcií projevit," dodává Josef Němý, analytik z Komerční banky.
Zdroj: Hospodářské noviny, ČTK
Aktuality
