Ranní postřeh: Zlotý uhýbá šrapnelům

Polský zlotý (PLN) si oddychl a posílil po zveřejnění návrhů zákona na konverzi půjček ve švýcarských francích. Ty nejsou zdaleka tak agresivní vůči polským bankám, jako byly původní návrhy po změně vlády. Holt to není tak horké, jako když se to vaří. Zlotý nemá zdaleka vyhráno, ale zatím úspěšně kličkuje mezi šrapnely, které létají z politiky (riziko druhého snížení ratingu, agresivního snižování sazeb po výměně bankovní rady NBP nebo právě nákladného řešení hypoték ve francích). Až tyto šrapnely přestanou létat, prostor pro posílení podhodnocené měny bude velký.
V minulosti oblíbené frankové půjčky dnes tvoří v Polsku stále ještě vysokých 36 % hypoték z asi 70 % v roce 2009. Nápad brát si půjčky s nižším úrokem za cenu měnového rizika se ukázal jako špatný a v Polsku stále rezonují názory svalit vinu na banky, ne na vlastní rozhodnutí, že carry trade může také sakra nevyjít. Frank od doby tvorby těchto hypoték posílil k zlotému o zhruba 70 %.
Jak to řešit? Původní nápad převést hypotéky z franků na zloté za původní kurz by stál raketu a srazil by polský bankovní systém na kolena. Pro vládu z toho plyne nejen dát sbohem daňovým příjmům, ale hlavně zadření tvorby úvěrů s ošklivými následky pro ekonomiku.
Po dohadech s centrální bankou jsou návrhy na řešení hypoték postupně mírněny. Návrhy, které dostal v úterý prezident Duda, hovoří o maximálních ztrátách 1 miliardy zlotých ročně v dalších 30 letech. To polské banky ustojí. Pochopitelně, ďábel je v detailu toho, jak bude ve finále zákon vypadat, jak na nabízené možnosti zareagují lidé s frankovými půjčkami a jak budou banky moci rozložit FX ztráty v čase.
Nicméně zdá se, že nová konzervativní vláda postupně zjišťuje, že ne všechny předvolební sliby se dají splnit. I do principiálně chybných rozhodnutí se vnoří racionalita nebo aspoň pud sebezáchovy.
Podhodnocený zlotý má potenciál na pěknou rally.