Evropské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, dolů je táhly ropa a suroviny

Závěr čtvrtečního obchodování zastihl evropské akciové indexy ve špatné formě. Všechny velké trhy skončily se zhruba procentní ztrátou.
Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,96 % na 341,25 bodu.
Investoři pokračovali v opatrném obchodování, jehož svědky byly předtím i asijské trhy. Slabší dolar a špatné výsledky japonských jádrových strojních objednávek patřily k nejdůležitějším faktorům poklesu tamních trhů.
K tomu se přidružily obavy z celkového růstu globální ekonomiky. Světová banka ve středu prudce zrevidovala svůj odhad letošního růstu světové ekonomiky na 2,4 % z lednových 2,9 %.
Kromě toho ve čtvrtek klesly i ceny ropy, jež ustoupily z nedávného osmiměsíčního maxima, když investoři uzavírali výnosné dlouhé pozice.
Nejhůře se ve čtvrtek vedlo surovinám, jejich sektor uzavřel se ztrátou 2,85 %. Glencore ztratila celých pět procent a cena akcií Antofagasty šla dolů o 6,3 %.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Britská energetická společnost BP a italská Eni objevily u pobřeží Egypta rozsáhlé ložisko zemního plynu. Ložisko se nachází v oblasti východní delty Nilu, zhruba deset kilometrů severně od pole Núrus, které bylo objeveno loni v červenci a jehož vydatnost je asi 65 000 barelů ropného ekvivalentu denně.
- Francouzský soud potrestal amerického provozovatele internetové taxislužby Uber Technologies pokutou 800 000 eur (21,6 milionu Kč) za nelegální provozování přepravy. Pokuty v rámci prvního trestního případu v Evropě proti této firmě dostali také dva francouzští manažeři Uberu.
- Bulharští a slovenští plynaři (EPH) uzavřeli memorandum o plynovodu. Slovenský přepravce zemního plynu Eustream ve čtvrtek podepsal s bulharským partnerem, společností Bulgartransgaz, memorandum o porozumění ohledně připravovaného plynovodu Eastring.
- Společnost Unipetrol RPA si pronajala od Správy státních hmotných rezerv (SSHR) její volný zásobník na 80 000 tun ropy v Nelahozevsi. Uskladní v něm ropu směřující do rafinerie v Kralupech nad Vltavou, jejíž dodávku už nešlo zastavit.
- Majetková nerovnost mezi zeměmi eurozóny po takřka dvou desetiletích fungování měnové unie loni dál narůstala. Severní Evropa v čele s Německem dál bohatla, zatímco jihoevropské státy zaostávaly nebo chudly.
- Eurozóna by kvůli dlouhému období slabého hospodářského růstu mohla utrpět trvalé škody na svém ekonomickém potenciálu. Řekl to šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. Samotná měnová politika ekonomickou stagnaci bloku napravit nemůže a k obnově musí přispět reformní kroky vlád.
- Koordinovaná hospodářská politika v eurozóně by mohla vést k rychlejšímu růstu ekonomiky a zároveň k výraznější tvorbě pracovních míst. Snahy o koordinaci v eurozóně však narážejí na nedostatek vzájemné důvěry mezi členskými zeměmi. Řekl to ve čtvrtek guvernér francouzské centrální banky a člen Rady guvernérů Evropské centrální banky François Villeroy de Galhau.
- Německá prokuratura vyšetřuje zaměstnance automobilky Volkswagen, který prý žádal své spolupracovníky, aby smazali či ukryli údaje spojené se skandálem kolem falšování testů emisí.
- Stavební firmy na Slovensku očekávají letos rychlejší růst odvětví, než předpokládaly doposud. Loňský boom sektoru, který podpořilo čerpání peněz z evropských fondů v rámci předchozího rozpočtového období, se ovšem nezopakuje.
- Akcie finančního domu MONETA Money Bank nebyly zařazeny do indexu CECE EUR. Komise, která o rebalancování indexu rozhoduje, zasedala ve středu. Jediná změna vztahující se k českým titulům zahrnuje zvýšení počtu akcií mediální firmy CME zahrnutých v indexu o zhruba 100 tisíc.
- Polský zlotý (PLN) si oddychl a posílil po zveřejnění návrhů zákona na konverzi půjček ve švýcarských francích. Ty nejsou zdaleka tak agresivní vůči polským bankám, jako byly původní návrhy po změně vlády. Holt, není to tak horké, jako když se to vaří.
Zdroj: CNBC