Evropské akcie v závěru středeční seance prohloubily ztráty, libra spadla na nové 31leté minimum

Evropské akcie ve středeční seanci klesaly a v závěru obchodování ztráty prohloubily. Investory zneklidňují předpokládané dopady brexitu kvůli kterým se britská libra propadla na nové 31leté minimum vůči dolaru.
Britský FTSE 100 odepsal 1,25 %, francouzský CAC 40 klesl o 1,88 %, německý DAX přišel o 1,67 % a regionální index STOXX Europe 600 klesl o 1,6 % na 318,76 bodu.
Na poklesu se velkou měrou podílely bankovní tituly, jejichž index se propadl o 2,6 % a skončil nejníže od listopadu 2011. Ceny akcií největší německé banky Deutsche Bank a jejího švýcarského konkurenta Credit Suisse klesly na rekordní minima.
Index automobilového sektoru během obchodování sestoupil na 3leté minimum. "Obavy z brexitu zvrátily optimismus investorů ohledně hospodářského růstu v Evropě, což podtrhlo hrozbu prudšího zpomalení evropského prodeje automobilů," uvedl analytik Emanuele Rigamonti ze společnosti JCI Capital.
Na burze v Londýně se nedařilo především stavebním firmám, dolů však zamířil i maloobchod. Akcie řetězce Tesco se propadly o více než 8 % poté, co na ně analytici HSBC snížili doporučení na "držet" z "kupovat" a snížili jejich cílovou cenu. Banka snížila také cílové ceny akcií WM Morrison a J Sainsbury.
Akcie britských nízkonákladových aerolinek easyJet se ocitly pod tlakem navzdory zprávě o červnovém nárůstu počtu cestujících. Vyšší počet pasažérů v červnu zaznamenal také vlastník dopravce British Airways, společnost IAG, počet cestujících v prémiové třídě ale podle všeho zůstává nízký. Akcie IAG ztratily přibližně 7 %. Oslabily také cenné papíry aerolinek Ryanair, a to v reakci na snížení cílové ceny ze strany analytiků banky Barclays.
Dobře si naopak vedli těžaři drahých kovů. Akcie Fresnillo ve středu přidaly 6 % a Rangold Resources 3,5 % díky tomu, že se cena zlata vyšplhala na téměř dvouleté maximum.
Analytik Valentijn van Nieuwenhuijzen z NN Investment Partners předpovídá, že burzy v eurozóně budou po určitou dobu zaostávat za akciovými trhy ve Spojených státech. "Je nepravděpodobné, že by evropské akcie podávaly lepší výkon než americké, dokud bude přetrvávat politická nejistota a dokud nebude možné posoudit skutečné ekonomické dopady. Může to trvat dlouhá doba," uvedl.
Britská libra ve středu na devizových trzích pokračovala v propadu, vůči americkému dolaru prolomila hranici 1,3 GBP/USD a sestoupila až na 1,2798 USD, tedy nové minimum za téměř 31 let. Mezi investory rostou obavy z obecnějších důsledků britského referenda, ve kterém se Britové rozhodli opustit Evropskou unii. Japonský jen kvůli nechuti investorů pouštět se do rizikových obchodů naopak posiloval
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Německo si nepřeje soutěž ve snižování daní v Evropě. Prohlásil to ve středu německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který tak reagoval na britské plány snížit po hlasování o brexitu daně firmám. Proti soupeření v daňových otázkách Schäuble v zásadě není. Veřejné rozpočty evropských zemí je však nutné řádně a adekvátně financovat, citovala jej agentura DPA.
- Cena zlata ve středu vystoupila na nejvyšší úroveň za více než dva roky a dostala se až na 1 371,40 dolarů za trojskou unci (oz; 31,1 gramu). Na trzích se znovu rozhořely obavy kvůli rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Investoři za této situace vyhledávali bezpečnější aktiva.
- Komerční banky na Slovensku patrně odvedou státu na zvláštní dani více peněz. Tamní ministerstvo financí navrhlo zrušit plánovaný pokles bankovní daně a stávající sazbu daně chce udržet do konce roku 2020. Vyplývá to z návrhu novely zákona o zvláštním odvodu finančních institucí, který ministerstvo zveřejnilo. Bankovní asociace předlohu kritizovala.
- Evropská komise v úterý dospěla k závěru, že Španělsko a Portugalsko nepodnikly efektivní kroky ke splnění unijních pravidel o rozpočtových schodcích. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom informoval list Financial Times. Španělsko a Portugalsko se tak podle něj zřejmě stanou prvními zeměmi eurozóny, kterým za to bude hrozit postih.
- Francie usnadní situaci zahraničním společnostem přicházejícím do země podnikat. Zaměstnancům, kteří do Francie přijdou ze zahraničí, nabídne nejpříznivější daňové podmínky v Evropě. Opatření, která ve středu oznámil premiér Manuel Valls, mají zvýšit atraktivitu Paříže a po rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii mají přilákat finanční místa z Londýna, napsaly agentury AFP a Reuters.
- RBC Capital snižuje doporučení na akcie Anheuser-Busch InBev na "underperform" ze "sector perform".
- Jihokorejský výrobce elektroniky LG Electronics a německá automobilka Volkswagen budou spolupracovat na vývoji platformy, která vozidlům umožní komunikovat s externími přístroji. Jihokorejská firma to uvedla ve středečním prohlášení.
Zdroj: ČTK, CNBC