QE3 je na dohled, i když Fed není jednotný. Měly by růst akcie a zlato

Americká centrální banka (Fed) na posledním zasedání svého měnového výboru zvažovala řadu možností, jak podpořit slábnoucí ekonomiku. Centrální bankéři zvažovali dokonce i navázání očekávaného vývoje úrokových sazeb na specifickou míru nezaměstnanosti. Pod palbou špatných makrodat je Fed stále blíže třetímu kolu kvantitativního uvolňování.
Zápis z posledního zasedání Fedu ukazuje, že někteří z centrálních bankéřů chtěli začít povolovat měnové šrouby již v srpnu. Nakonec ale zůstali s hlavním proudem, z kterého odpadli pouze tři jestřábi (Plosser, Fischer, Kocherlakota). Ti jsou dlouhodobě přesvědčeni, že současné problémy americké ekonomiky jsou strukturální povahy a měnová politika s nimi nic nezmůže.
Většina centrálních bankéřů si ovšem myslí, že i když měnová politika nedokáže dalším tištěním peněz vyřešit dnešní problémy americké ekonomiky, dokáže minimálně hodně zpříjemnit cestu při hledání jejich řešení.
Již v srpnu tak Fed relativně vážně zvažoval další možnosti měnové expanze. Od dalšího skupování vládního dluhu (málo pravděpodobné kvůli silné politické opozici), přes pravděpodobnější natahování splatnosti stávajících vládních dluhopisů v aktivech Fedu, snížení sazby na přebytečné rezervy bank, až po silnější závazek držet sazby na současných úrovních (například pevná vazba sazeb na míru nezaměstnanosti).
Uvolněnější měnové politice by hrála do karet i včerejší mizerná makročísla. Nálada mezi spotřebiteli v USA spadla na nejnižší úrovně od dubna 2009, kdy byl americký spotřebitel ještě v přetrvávajícím šoku po pádu Lehman Brothers. Navíc se významně zhoršilo hodnocení trhu práce - skoro 50 % Američanů si myslí, že je v tuto chvíli extrémně těžké sehnat práci.
Špatná čísla včera nahlodala jednoho z jestřábů (Kocherlakota), který by mohl na příštím zasedání opustit tábor rebelů stojící v opozici proti šéfovi Fedu Benu Bernankemu.
Co to všechno znamená pro trhy? Sázky na QE3 jsou v plném proudu a mohou hnát kupředu zlato, ulevit akciím, a naopak srážet americký dolar.
Vývoj amerických akcií sledujte zde