US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,16 %
KB+0,19 %
Erste-0,56 %

5 současných rizik pro vaše portfolio

Všechno se zdá být růžové. Americký akciový index S&P 500 si od 9. března do konce srpna připsal přes 50 procent. Nezaškodí si ale trochu provětrat hlavu a podívat se na rizika, která mohou trhy zchladit.

Nikdo totiž neví jistě, jak se akciové trhy budou chovat dál. Ale s některými riziky před sebou je možná na místě sáhnout do akciového portfolia a aspoň část peněz strčit zpátky do slamníku.

Ekonomika

Není pochyb, že se reálná ekonomika postupně dostává z hluboké recese. Jak dlouho to ale bude trvat, a jak moc se jí podaří zotavit? Trh jako by čekal, že se bude dařit docela dobře.

Bob Doll ze společnosti BlackRock se domnívá, že vleklé problémy se zadlužením zpomalí současné zotavení zhruba o polovinu oproti normálnímu průběhu takto silné recese. Růst je totiž podmíněn vládními stimuly, jejichž efekt příští rok vyprchá. Goldman Sachs sice očekává v letošním druhém pololetí růst o 3 procenta, ale v druhém pololetí roku 2010 pouze 1,5 procenta. To není dobrá zpráva pro býky, kteří čekají na pastvu korporátních výsledků.

Spotřebitelé

Není silné ekonomiky bez dobře naložených spotřebitelů. Ve Spojených státech tvoří spotřebitelé až 70 procent poptávky a HDP. Hodně Američanů teď však šetří, splácí dluhy, zvyšuje úspory a snaží se dát dohromady své domácí rozpočty.

Bude to trvat léta. Podle Merrill Lynch bude domácnostem trvat dlouho dostat se na úrovně zadlužení z konce 90. let minulého století, tj. před kreditní bublinu. 4,35 bilionu dolarů dluhu je pořádná porce. A menší spotřeba bude mít pořádný dopad na tržby firem, které znamenají fundament pro vývoj ceny akcií.

Realitní trh

Prodeje domů a výstavba nových se odrazily ode dna. Ale to dno bylo hodně hluboké a blátivé. Navíc některé věci se dál zhoršují. Například na konci června každý osmý majitel domu s hypotékou splácel pozdě nebo dokonce nemovitost nechal propadnout. Rychle roste počet hypoték nesplácených kvůli ztrátě zaměstnání.

A nezapomínejme na komerční nemovitosti, které se dostaly na své dno mnohem později než obytné domy. Úroky u komerčních hypoték prudce rostou. Bylo už zkrátka moc hypermarketů, kancelářských budov a hotelů. Pokles komerčního nemovitostního trhu zasáhne banky, které se stále lížou rány z propadu trhu rezidenčních hypoték.

Úrokové sazby

Zlepšující se ekonomika by měla znamenat růst sazeb. Chyba lávky. Je tady totiž hrozivý rozpočtový deficit v USA. Obamova administrativa očekává roční schodek 1,84 bilionu ke konci září. Byl by to čtyřnásobek loňské hodnoty, navíc zhruba 13 procent amerického HDP.

Čína

Alan Greenspan, kterému zlý jazykové přezdívají „Mistr bublin“, si myslí, že bublinu poznáte, až když je pozdě. Bývalý šéf Fedu má na svoje názor právo, ale zdá se, že Číňany už trápí bublina, která se tvoří na ceně jejich aktiv.

Tato cena byla nafukována snadno dostupným kapitálem a díky obrovským vládní podpoře čínského exportu. Index Shanghai Composite zdvojnásobil svoji hodnotu od loňského listopadu do začátku srpna, pak ale rychle ztratil 20 procent. Objem obchodů na burze v Šanghaji byl v některých dnech větší, než v New Yorku, Tokiu a Londýně dohromady. Zásoba peněz rapidně roste.

Dá se snadno předpokládat, že čínské úřady zasáhnou a pokusí se bublinu ufouknout tím, že omezí půjčky a zvýší úrokové sazby. Světové trhy se v posledních dnech vyvíjejí všude podobně, takže se ani Spojené státy nevyhnou dopadu těchto opatření.

Zdroj: Kiplinger

Investiční portfolioKorekce na trzíchRizika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár