Sylvain Brouillard: Jak přelstít medvěda na burzách? Diverzifikujte!

V současném prostředí doporučujeme většině investorů konzervativní přístup, který se může naplnit v fondu absolutních výnosů s nízkým rizikem nebo v balancovaných investičních strategiích. Nejdůležitější však je, aby investoři v období zvýšené volatility stále investovali pravidelně do více typů investic a na více trzích, říká Sylvain Brouillard, šéf investic v IKS KB, který vidí dlouhodobé růstové příležitosti především na mladých trzích (dluhopisy a akcie) a v komoditách.
Trhy jsou v posledních týdnech velmi rozkolísané. Index volatility amerických akcií VIX je stabilně nad 30 body. Jak může z vysoké volatility profitovat drobný investor?
Sylvain Brouillard (SB): Na finanční trhy se musíte dívat v dlouhodobém časovém horizontu. Je velmi komplikované krátkodobě spekulovat, protože trhy ovlivňuje řada externích a neočekávaných faktorů, stačí si vzpomenout na Fukušimu v Japonsku nebo na nedávné snížení ratingu Spojeným státům.
Na druhé straně se panika na trzích v minulosti vždy ukázala jako dobrá investiční příležitost, a proto radíme drobným investorům, kteří chtějí investovat dlouhodobě, aby využili toto období zvýšené volatility a investovali na trzích pravidelně. To samozřejmě neznamená investovat v jeden určitý den, ale například každý měsíc pravidelnou menší částku.
Možná nastává nový medvědí trh, podle některých odborníků už v něm dokonce jsme. Jak se dají přečkat medvědí trhy ve fondových investicích?
SB: Nejlepší je diverzifikovat investice do více investičních témat, jako jsou akcie, dluhopisy nebo komodity. Portfoliomanažer fondu je vždy blíže trhu a má větší schopnost finančním trhům lépe rozumět a reagovat na jejich vývoj tím, že přesune investice tam, kde mají největší šanci na zhodnocení. Typickým příkladem jsou české státní dluhopisy, které se od začátku krize mohou pochlubit skvělou výkonností, což ukazuje, že ne každou investici musí nutně provázet medvědí trh.
je komplikované krátkodobě spekulovat, protože trhy ovlivňuje řada externích a neočekávaných faktorů
Kdybych to měl shrnout, klíčovým slovem v "turbulentním období" na trzích je DIVERZIFIKACE. Také je důležité nemít zainvestovány veškeré úspory na jednom trhu nebo v jednom typu investic.
Jaké možnosti mají investoři v současném rozpoložení na trzích ve vašich fondech?
portfoliomanažer je blíže trhu a má větší schopnost trhům lépe rozumět a reagovat na jejich vývoj přesunem investic tam, kde mají největší šanci na zhodnocení
SB: V současném prostředí doporučujeme většině investorů konzervativní přístup, který se může naplnit v nízkorizikovém fondu absolutních výnosů (KB Absolutních výnosů), zajímavé jsou také dluhopisové fondy rozvíjejících se zemí (KB Dluhopisový, IKS Dluhopisový PLUS).
Pro investory, kteří nevyhledávají riziko, doporučujeme postupně investovat do balancovaných strategií, jako jsou například fond IKS Balancovaný dynamický nebo KB Vyvážený profil, jehož akciová složka se může měnit v rozmezí od 0 do 40 % podle aktuální situace na trhu. Co si myslíte o komoditách, především o zlatu, které láme jeden rekord za druhým?
SB: Na komodity se díváme pozitivně, ale zlato je nyní z fundamentálního pohledu jasně předražené. Když si vezmeme hodnotu dolaru v roce 2011, tak je dlouhodobý průměr 660 USD za unci, což je hodně v kontrastu s aktuální cenou nad 1 800 USD za unci. Stále je však cena pod historickým vrcholem na úrovni, které bylo dosaženo v lednu 1980, tedy 1 960 USD za unci.
v současném prostředí doporučujeme většině investorů konzervativní přístup, který se může naplnit v nízkorizikovém fondu absolutních výnosů
na komodity se díváme pozitivně, ale zlato je nyní z fundamentálního pohledu jasně předražené
Světová poptávka ve 2. čtvrtletí 2011 činila 920 tun (44,5 mld. USD), což je druhá nejvyšší hodnota v historii. Meziroční růst byl patrný ve všech sektorech a regionech. Největšími přispěvateli byly Indie a Čína. Tyto země se podílely na polovině světové poptávky.
Za povšimnutí stojí také skok v poptávce centrálních bank, které ve stejném období nakoupily 69 tun zlata, což ukazuje na trend diverzifikace rezerv a odklon od amerického dolaru. Tento proces může pokračovat, protože převládající role dolaru v mezinárodním měnovém systému je v dlouhodobém horizontu ohrožena.
zajímavý je skok v poptávce centrálních bank, které ve 2Q2011 nakoupily 69 tun zlata, což ukazuje na trend diverzifikace rezerv a odklon od amerického dolaru
Vývoj komodit bude spojen s pokračováním silného růstu HDP na rozvíjejících se trzích, naopak velmi nízký ekonomický růst čekáme v hlavních vyspělých ekonomikách. Tento pokles na vyspělých trzích však bude vyvážen pravděpodobným růstem světové poptávky po komoditách. Kromě toho budou centrální banky udržovat vysoce uvolněnou monetární politiku a na světových trzích bude přebytek likvidity. Všechny zmíněné faktory by tak měly podržet ceny komodit. Jak se nyní díváte na mladé trhy? Zdají se vám levné?
hospodářství mladých ekonomik dokáže růst nezávisle na globálním ekonomickém vývoji
SB: Růstový výhled na většinu vyspělých ekonomik byl snížen, což je v jasném kontrastu s vývojem na rozvíjejících se trzích. Mladé ekonomiky mají řadu silných stránek. Jejich hospodářství dokáže růst nezávisle na globálním ekonomickém vývoji, dále mají nástroje, se kterými mohou růst dále podporovat, také jejich veřejný dluh je stále přijatelný.
Navíc již mají často kvalitnější politické a ekonomické prostředí než vyspělé trhy, nabízí silné domácí měny a jejich inflace dosáhla vrcholu před dvěma měsíci.
Mladé trhy (dluhopisy a akcie) tedy nabízejí atraktivnější výhled než trhy vyspělé. V rámci jednotlivých mladých trhů favorizujeme "konverzní země" se solidním ekonomickým růstem a velkými rozpočtovými přebytky.
Začíná podzim. Jaký bude pro investory?
zhoršující se podnikatelské klima znamená nižší růstový výhled, čímž se naplňují obavy z toho, že se světová ekonomika vrátí do recese; to však není náš hlavní scénář
SB: Léto bylo obdobím, kdy se investoři báli politických chyb při přijímaní potřebných rozpočtových reforem na obou stranách Atlantiku, což obnovilo napětí na finančních trzích. Zhoršující se podnikatelské klima znamená nižší růstový výhled, čímž se naplňují obavy z toho, že se světová ekonomika vrátí do recese.
To však není náš hlavní scénář, a to především díky finanční stabilitě firem na vyspělých trzích a růstovým příležitostem, které stále nabízí rozvíjejících se trhy.