Co musíte ráno vědět (17. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a Spojených státech, jaký "útok" o víkendu přežila Hillary Clintonová a jaký přehmat se podařilo udělat BBC? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie páteční obchodování zahájily výrazným růstem, nakonec si však připsaly jen kosmetické zisky a za celý týden klesly
Americké akcie v pátečním rozkolísaném obchodování nakonec mírně stouply, přišly však o většinu výrazných počátečních zisků dosažených díky příznivým hospodářským výsledkům velkých finančních domů. Investoři vyhodnocovali slova šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, která navečer vyjádřila rostoucí obavy z poklesu růstového potenciálu americké ekonomiky. Index Dow v pátek stoupl o 0,22 % na 18 138,38 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,02 % na 2 132,98 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel rovněž se ziskem 0,02 % na 5 214,16 bodu. Během dne přitom indexy získávaly až jedno procento. Index volatility VIX se snížil o 3,42 % na 16,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o šest bazických bodů na 1,801 %. Dařilo se telekomunikačnímu odvětví nebo sektoru necyklického spotřebního zboží a finančnímu sektoru. Výrazně naopak klesly sektor zdravotní péče a odvětví veřejných služeb. Za celý týden Dow klesl o 0,56 %, S&P 500 ztratil 0,96 % a Nasdaq Composite oslabil o 1,48 %.
2. Evropské akcie v pátek uzavřely výrazně v plusu, mírně ziskový pro ně byl i celý týden
Evropské akciové trhy v pátek skončily v pozitivním pásmu. Nahoru je táhl zejména bankovní sektor, sentiment ale pozitivně ovlivnila také lepší než očekávaná zářijová data z Číny a pozitivní začátek obchodování na Wall Street. V Číně vyšla v pátek zpráva o zářijové inflaci. Ta meziročně zrychlila na 1,9 % (odhad: 1,6 %, srpen: 1,3 %) a meziměsíčně se zvýšila na 0,7 % ze srpnové úrovně 0,1 % (odhad: 0,3 %). Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 1,29 % na 339,95 bodu (za celý týden +0,09 %), když slušné zisky zaznamenaly všechny jeho sektory. Britský FTSE 100 připsal 0,51 % na 7 013,55 bodu (za celý týden však 0,47 % odepsal), francouzský CAC 40 si polepšil o 1,49 % na 4 470,92 bodu (za celý týden +0,5 %) a německý index DAX vzrostl o 1,6 % na 10 580,38 bodu (za celý týden +0,85 %). Solidní zisky kromě finančních domů v pátek zaznamenaly také těžařské společnosti. Rio Tinto zdražila o 2,28 %, Anglo American zpevnila o 2,49 % a BHP Billiton připsala 2,68 %. Zejména zisky anglických těžařských firem pomohly dostat londýnský benchmark FTSE 100 zpět nad hranici 7 000 bodů.
Co čeká evropskou ekonomiku? Stín brexitu vyvolá další akci ECB
Erste: Ekonomický a tržní výhled na čtvrtý kvartál 2016
3. Pražská burza v pátek vzrostla o 1,41 %, podobný zisk si připsala i za celý týden
Pražská burza se v závěru týdne vrátila do pozitivního pásma, když index PX vzrostl o 1,41 % na 899,16 bodu. Nahoru ji táhly MONETA Money Bank a skupina ČEZ, nedařilo se Komerční bance a O2 Czech Republic. S více než 900 miliony Kč byl páteční zobchodovaný objem výrazně nadprůměrný. Skoro polovinu si z něj ukrojila MONETA Money Bank, jež vyskočila o 3,88 % na 82,95 Kč. S výjimkou Komerční banky se dařilo i dalším finančním titulům. Erste Group Bank zpevnila o 2,78 % na 736 Kč a pojišťovna VIG zdražila o 1,18 % na 489 Kč. Komerční banka naopak klesla o 0,78 % na 887 Kč. Páteční seance byla úspěšná i pro energetickou skupinu ČEZ, jež si polepšila o 2,46 % na 461,70 Kč, mediální CME, která vzrostla o 1,46 % na 55,50 Kč, a likérku Stock Spirits, jejíž akcie připsaly 1,55 % na 45,90 Kč. V červených číslech kromě Komerční banky uzavřeli také operátor O2 Czech Republic (-1,18 % na 218,50 Kč) a nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko (-0,25 % na 398 Kč). Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze posílily o 1,5 %. Nejvíce klesající akcií týdne byla Stock Spirits s poklesem o 3,3 %. Firma oznámila, že uskutečnila akvizici tří značek od společnosti Bohemia Sekt za 135 milionů Kč. V minulosti byla managementu společnosti vyčítána příliš agresivní akviziční politika, což se podle Milana Vaníčka, analytika z J&T Banky, zřejmě projevuje i za současné situace. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla MONETA Money Bank, která přidala 4,5 %. Akcie se vyvíjela v souladu s náladou a ostatními evropskými finančními tituly a byla podpořena taktéž pozitivním komentářem ze strany investiční banky HSBC.
3 důvody, proč Kofola ČeskoSlovensko ztrácí na burze lesk
O2 Czech Republic: Titulu schází růstový impulz, dividenda ale zůstane zajímavá i v příštích letech
4. Očekávané události
V noci na pondělí bude investory Japonsko informovat a vývoji své průmyslové výroby a společnost Rightmove zveřejní index cen domů v Británii. Na starém kontinentu budou investoři sledovat také italskou obchodní bilanci a český index výrobních cen. Eurostat přidá zprávu o vývoji inflace v eurozóně a německá centrální banka odtajní pravidelnou měsíční zprávu o stavu ekonomiky. Údaji o průmyslové výrobě se odpoledne pochlubí také Spojené státy, které přidají ještě index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index). Hospodářské výsledky v pondělí zveřejní Hasbro, Bank of America, Charles Schwab, United Continental Holdings, IBM či Netflix a na pražské burze se začne obchodovat s akciemi společnosti Photon Energy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Server Wikileaks zveřejnil dokumenty, které měly poškodit Hillary Clintonovou, žádné šokující informace v nich ale nejsou
Server Wikileaks v sobotu zveřejnil další materiály, jež měly poukázat na pochybení demokratické kandidátky na post prezidentky USA Hillary Clintonové. Dokumenty uniklé z e-mailové komunikace Johna Podesty, šéfa prezidentské kampaně Clintonové, ale žádná šokující odhalení neobsahují. Pouze z nich vyplývá, že se Clintonová při analyzování finanční krize z let 2008 a 2009 během projevů placených bankou Goldman Sachs vyhnula přímé kritice Wall Street.
6. Deutsche Bank prý uvažuje o změně své strategie v USA
Největší německá banka Deutsche Bank uvažuje o změně své strategie ve Spojených státech, kde jí hrozí vysoká pokuta. Agentuře Reuters to v sobotu řekly zdroje blízké firmě. Odchod Deutsche Bank z USA podle těchto zdrojů s nejvyšší pravděpodobností nepřichází v úvahu, firma by nicméně mohla tamní aktivity omezit.
7. Tisk: Volkswagen plánuje další omezování výdajů
Německý automobilový koncern Volkswagen, který se potýká s dopady emisního skandálu, plánuje další omezování výdajů. Informoval o tom v sobotu německý list Automobilwoche. Generální ředitel Volkswagenu Matthias Müller podle listu na interním setkání vedoucích pracovníků vyzval ke snížení materiálových a režijních nákladů o deset procent.
8. Niedermayer: ČNB bude po ukončení intervencí čelit spekulantům
Česká národní banka bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů. V pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli uvedl europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.
9. Yellenová: Slabý průběh oživení mohl poškodit potenciál růstu USA, Fed možná bude muset ekonomiku podporovat déle
Pomalé ožívání po recesi na konci minulého desetiletí mohlo poškodit růstový potenciál americké ekonomiky, a centrální banka USA tak možná bude muset udržovat ekonomiku "pod vysokým tlakem" své expanzivní měnové politiky delší dobu, aby tyto škody zvrátila. Řekla to v pátek guvernérka Fedu Janet Yellenová v projevu k politickým činitelům a akademikům v Bostonu.
10. Nahradily freony v ledničkách a klimatizacích, nyní se smráká i nad nimi
V druhé polovině 80. let 20. století se drtivá většina států světa zavázala k postupnému utlumování výroby a užívání chemických látek, které mají na svědomí poškozování ozonové vrstvy, mimo jiné freonů, jež se využívaly v chladicích systémech ledniček nebo v klimatizacích. Místo freonů se začaly používat částečně fluorované uhlovodíky (HFC). Nyní se ale svět dohodl, že skončit musí i ty. Nepoškozují sice ozonovou vrstvu, podle vědců však přispívají ke globálnímu oteplování.
BONUS
I mistr režisér se někdy utne