Americké akcie páteční obchodování zahájily výrazným růstem, nakonec si však připsaly jen kosmetické zisky a za celý týden klesly

Americké akcie v pátečním rozkolísaném obchodování nakonec mírně stouply, přišly však o většinu výrazných počátečních zisků dosažených díky příznivým hospodářským výsledkům velkých finančních domů. Investoři vyhodnocovali slova šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, která navečer vyjádřila rostoucí obavy z poklesu růstového potenciálu americké ekonomiky.
Index Dow v pátek stoupl o 0,22 % na 18 138,38 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,02 % na 2 132,98 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel rovněž se ziskem 0,02 % na 5 214,16 bodu. Během dne přitom indexy získávaly až jedno procento. Index volatility VIX se snížil o 3,42 % na 16,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o šest bazických bodů na 1,801 %.
Dařilo se telekomunikačnímu odvětví nebo sektoru necyklického spotřebního zboží a finančnímu sektoru. Výrazně naopak klesly sektor zdravotní péče a odvětví veřejných služeb.
Za celý týden Dow klesl o 0,56 %, S&P 500 ztratil 0,96 % a Nasdaq Composite oslabil o 1,48 %.
Trh v pátek zpočátku táhly vzhůru vesměs dobré výsledky bank JPMorgan Chase (-0,32 %) a Wells Fargo (-0,09 %) a finanční skupiny Citigroup (+0,43 %), později se však investoři zaměřili na vystoupení šéfky Fedu a přešli do defenzivy.
Yellenová naznačila, že Fed by vzhledem k velmi dlouhému útlumu ekonomiky po finanční krizi z let 2008 a 2009 mohl perspektivně uvažovat o delším udržování uvolněné měnové politiky i o možnosti dalších kroků na podporu hospodářského růstu.
V indexu Dow nakonec v pátek nejvýrazněji stouply akcie banky Goldman Sachs (+1,85 %), chemického obra DuPont (+1,31 %) a výrobce počítačových čipů Intel (+1,3 %). Na opačném konci indexu skončily akcie provozovatele řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-1,14 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,79 %) a farmaceutické firmy Johnson & Johnson (-0,59 %).
Provozovatel řetězce fast-foodových restaurací McDonald's po konci čtvrteční seance upozornil, že si stranou odloží zhruba 130 milionů dolarů na restrukturalizační náklady. Firma odhaduje, že opatření v rámci hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí sníží zisk na akcii po zdanění o 12 centů.
Akcie technologického podniku Salesforce (+5,15 %) poskočily po zprávě, že společnost ztratila zájem o převzetí provozovatele mikroblogovací sociální sítě Twitter (-5,12 %).
Nevydařený den za sebou mají akcie výrobce počítačů a tiskáren HP (-4,42 %), který již po konci čtvrtečního obchodování oznámil, že má v plánu během příštích tří let zrušit přibližně tři až čtyři tisíce pracovních míst, a upozornil, že v příštím finančním roce bude pravděpodobně schopen generovat méně hotovosti, než očekávají analytici. Společnost ale ujistila, že k akcionářům bude nadále štědrá, přislíbila, že ve finančním roce 2017 zvýší čtvrtletně vyplácenou dividendu o sedm procent.
Dolar podpořila solidní americká makrodata
Na devizovém trhu americký dolar v pátek dále zpevňoval a zaznamenal nejvyšší týdenní přírůstek za více než sedm měsíců. Podpořily jej silné vzestupy maloobchodních tržeb a výrobních cen v USA, které posílily vyhlídky na zvýšení úrokových sazeb Fedu ještě v tomto roce. Projev Janet Yellenové zisky dolaru zmírnil jen dočasně.
Maloobchodní tržby v USA v září obnovily růst a zvýšily se o 0,6 %. Výrobní ceny vzrostly nejvíce od konce roku 2014 a naznačily budoucí nárůst inflace spotřebitelských cen, který potřebuje americká centrální banka, aby mohla odůvodnit zvyšování úroků.
Index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti měn, v závěru dne stoupal o 0,4 % na 97,035 bodu a za týden získal 1,4 %. Dolar k euru posílil o 0,7 % na 1,098 EUR/USD a přiblížil se zpět čtvrtečnímu tříměsíčnímu maximu.
Evropská měna za týden oslabila o 1,6 %, a ztratila tak nejvíce od konce února. Proti japonskému jenu americká měna posílila o 0,3 % na 104,04 JPY a za týden přidala 1,2 %.
Světové ceny ropy ke konci týdne znovu klesly a za poslední týden ztratily přírůstky, díky nimž se v pondělí vyhouply na maxima za poslední rok. Ropu v pátek oslaboval silnější kurz dolaru a trh zůstával stále ještě pod vlivem čtvrtečních údajů o výrazném růstu zásob ropy na americkém trhu.
Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve čtvrtek oznámil, že zásoby ropy na americkém trhu minulý měsíc vzrostly o 4,9 milionu barelů. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali zvýšení jen o 650 000 barelů.
Zlato v pátek zlevnilo téměř o 16 dolarů na 1 252 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o sedm a půl centu na 17,42 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Pomalé ožívání po recesi na konci minulého desetiletí mohlo poškodit růstový potenciál americké ekonomiky, a centrální banka USA tak možná bude muset udržovat ekonomiku "pod vysokým tlakem" své expanzivní měnové politiky delší dobu, aby tyto škody zvrátila. Řekla to v pátek guvernérka Fedu Janet Yellenová v projevu k politickým činitelům a akademikům v Bostonu.
- Maloobchodní tržby v USA v září meziměsíčně vzrostly o 0,6 %, jak se očekávalo. Srpen byl revidován z -0,3 % na -0,2 %. Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců zvýšily o 0,5 %, čekal růst o 0,4 % po předchozím 0,2% poklesu (revidováno z -0,1 %).
- Index cen výrobců ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostl o 0,3 %, očekával se přitom růst o 0,6 %. Meziročně se výrobní ceny zvýšily o 0,7 % po nule v srpnu (odhad: +0,2 %). Po očištění o ceny potravin a energií se index meziměsíčně v souladu s očekáváním zvýšil o 0,2 % po 0,1% růstu v srpnu. Meziročně index vzrostl o 1,2 % po procentním růstu v srpnu. Analytici toto číslo očekávali.
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v říjnu podle předběžných údajů klesl na 87,9 bodu (odhad: 91,9 bodu, září: 91,2 bodu).
- Rozpočtový deficit Spojených států v minulém fiskálním roce do konce září poprvé za šest let vzrostl. Schodek se proti předešlému roku zvýšil o 34 % na 587 miliard dolarů, sdělilo v pátek ministerstvo financí USA. Za fiskální rok 2015 do loňského září deficit klesl na 439 miliard dolarů a byl nejnižší za léta vlády Baracka Obamy.
- Rozsáhlý únik dat o uživatelských účtech internetové firmy Yahoo! by mohl ovlivnit dohodnuté převzetí podniku, k němuž se chystá telekomunikační operátor Verizon. Řekl to hlavní advokát Verizonu Craig Silliman. Verizon by tak mohl žádat snížení ceny, nebo od dohody úplně odstoupit, uvedl zpravodajský server BBC.
- Česká vláda ve čtvrtek 20. října podepíše podle informací ČTK investiční smlouvu se společností General Electric. Americká firma zamýšlí v Česku postavit závod pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů. Hodnota investice má podle dřívějších informací dosáhnout více než 9,5 miliardy korun (350 milionů eur). Česko by se díky investici dostalo mezi pět států, ve kterých jsou vyvíjeny a vyráběny letecké motory.
- Americký softwarový obr Microsoft požádal Evropskou komisi o schválení jeho záměru převzít internetovou sociální síť LinkedIn za 26 miliard dolarů. Sdělil to v pátek mluvčí Microsoftu Robert Koch. Jde o zdaleka největší akvizici Microsoftu. Plán již schválily antimonopolní úřady v USA, Kanadě a Brazílii.
- Německá automobilka Volkswagen zaplatí 175 milionů dolarů právníkům zastupujícím americké majitele jeho naftových vozů, které manipulovaly s emisními testy. Agentuře Reuters to v pátek řekli dva lidé obeznámení s touto dohodou.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu vzrostl o čtyři na 432. Počet aktivních ropných vrtů tak roste bez přerušení již sedm týdnů a pokles nezaznamenal již 16 týdnů, což je nejdelší taková série od roku 1987, uvedla agentura Reuters. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se v uplynulém týdnu zvýšil o 15 na 539. Oznámila to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské podniky.
Výsledková sezóna
- Čistý zisk největší americké banky JPMorgan Chase & Co ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 7,6 % na 6,29 miliardy dolarů. Hlavním důvodem jsou daňové výdaje, oznámila v pátek firma. Výsledky ale překonaly očekávání analytiků.
- Čistý zisk americké banky Citigroup ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o více než desetinu na 3,84 miliardy dolarů. Výsledek byl ale lepší, než čekali analytici.
- Výsledky Wells Fargo ve 3Q: Zisk na akcii 1,03 USD (odhad: 1,01 USD, loni: 1,05 USD), tržby 22,3 miliardy USD (odhad: 22,2 miliardy USD, loni: 22,2 miliardy USD).
- Výsledky PNC Financial Services ve 3Q: Zisk na akcii 1,84 USD (odhad: 1,78 USD), tržby 3,83 miliardy USD (odhad: 3,82 miliardy USD).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Ceny ropy v pondělí pokračovaly v růstu a dostaly se až na nejvyšší úroveň za poslední rok. Podpořila je slova ruského prezidenta Vladimira Putina, podle něhož je Rusko připraveno připojit se k návrhu na omezení těžby ropy. Cílem je přispět k zastavení poklesu cen, který začal před více než dvěma lety.
- Americká elektrárenská společnost Duke Energy prodala svou brazilskou divizi čínské firmě China Three Gorges. Cena včetně převzatého dluhu činí zhruba 1,2 miliardy dolarů. Duke Energy v pondělí oznámila, že prodej je součástí plánu, v jehož rámci se hodlá zaměřit na trh s regulovanou elektřinou v USA.
- Americký farmaceutický výrobce Mylan v pondělí oznámil dosažení dohody s americkými regulátory na zaplacení pokuty ve výši 465 milionů dolarů za předražování léku EpiPen v rámci zdravotnického programu Medicaid. Akcie v reakci na zprávu v pondělí zdražily o více než osm procent.
- Prosincové zasedání Fedu může být pro zvýšení úrokových sazeb vhodné, není ale důvod s utahováním měnové politiky spěchat. V pondělí to řekl v rozhovoru pro televizi CNBC prezident chicagského Fedu Charles Evans. Páteční data z amerického trhu práce označil Evans za slušná, ačkoli byla slabší, než čekali analytici. Evans upozornil, že inflace se nadále pohybuje pod cílem Fedu.
- Americká internetová společnost Facebook v pondělí oficiálně uvedla na trh platformu Workplace, která umožní podnikům vytvořit si vnitřní internetovou sociální síť. Podniky, které se rozhodnou tuto platformu využívat, budou platit měsíční poplatek závisející na počtu uživatelů sítě.
- Mediální společnosti Viacom a CBS, které ještě před dvanácti lety byly součástí jediné firmy, jsou blízko opětovné fúze. Podle deníku The Wall Street Journal si již oba podniky najaly poradce, kteří možnosti sloučení zkoumají.
- Energetická společnost Calpine kupuje za 1,05 miliardy USD severoamerickou distribuční divizi singapurského obchodníka s komoditami Noble Group.
- Tesla Motors nebude ve čtvrtém čtvrtletí muset žádat investory o peníze v dalším kole financování kvůli převzetí energetické společnosti SolarCity, řekl Elon Musk, jenž stojí v čele obou firem. V dokumentech, které firma odevzdala minulý týden regulátorům, se však praví opak.
- Čínský internetový obchodník Alibaba spojil síly s firmou Amblin Partners amerického filmového režiséra Stevena Spielberga. Čínská firma bude mít na starosti distribuci filmů Spielbergovy společnosti v říši středu.
- Farmaceutická firma Merck oznámila, že její lék Keytruda, jenž podporuje imunitní systém pacientů, je lepším prostředkem pro boj proti rakovině plic než konvenční chemoterapie.
- Citigroup snížila doporučení na akcie technologické firmy United Technologies na "neutral" z "buy", protože očekává, že její tržby budou z několika stran pod silným tlakem.
- Investiční firma Telsey Advisory Group obnovila pokrývání řetězce restaurací rychlého občerstvení McDonald's s hodnocením "outperform". Chválí proměnu, kterou firma za poslední dva roky dosáhla pod novým generálním ředitelem.
- Druhý televizní střet mezi demokratickou kandidátkou na post šéfky Bílého domu Hillary Clintonovou a jejím republikánským protivníkem Donaldem Trumpem byl pravděpodobně nejnechutnější televizní debatou amerických prezidentských kandidátů v historii, shodují se političní komentátoři. Trump mimo jiné Clintonové pohrozil vězením kvůli využívání soukromého e-mailu pro pracovní účely.
- Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali britsko-americký ekonom Oliver Hart a Fin působící rovněž v Americe Bengt Holmström. Ocenění dostali za svůj příspěvek k teorii kontraktu, oznámila v pondělí Královská švédská akademie věd.
- Globální investice do takzvané čisté energie byly ve třetím čtvrtletí nejnižší od roku 2013. Přispěly k tomu nižší investice do větrných farem na moři v Evropě a také pokles investic v Číně a v Japonsku. Celkové investice do obnovitelných zdrojů energie a chytrých energetických technologií dosáhly 42,2 miliardy USD, což je o 31 % méně než v předchozím čtvrtletí a o 43 % méně než ve stejném období loňského roku. Ukázala to data, která zveřejnila společnost Bloomberg New Energy Finance.
- Americká automobilka Ford Motor (-1,07 %) registruje v Číně prudký nárůst poptávky po svých luxusních vozech Lincoln. Firma oznámila, že odbyt této značky na čínském trhu se v prvních třech čtvrtletích letošního roku téměř ztrojnásobil na zhruba 21 000 vozů.
- Zásoby ropy a poptávka se v příštím roce vrátí do rovnováhy dříve, než se předpokládalo, pokud dohoda kartelu OPEC o omezení těžby bude uvedena do praxe. Pokud by k tomu nedošlo, trh by byl přebytkem ropy ohrožován i v prvním pololetí roku 2017, napsala Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své pravidelné měsíční zprávě. Agentura současně snížila odhad růstu poptávky po ropě na letošní rok, výhled na příští rok nechala beze změny.
- USA: NFIB index optimismu malých firem v září klesl na 94,1 bodu z 94,4 bodu v srpnu (odhad: 95 bodů).
- Jihokorejský Samsung končí s výrobou svého chytrého telefonu Galaxy Note 7 kvůli přetrvávajícím problémům se vznícením baterie. Předtím již firma pozastavila celosvětový prodej svého vlajkového přístroje, který měl být hlavním konkurentem nového iPhonu od poslečnosti Apple (+0,22 %) v předvánoční nákupní sezoně. Firma v prohlášení pro burzu uvedla, že učinila závěrečné rozhodnutí o zastavení výroby v zájmu bezpečnosti spotřebitelů, uvedla agentura AP.
- Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý vyzvala vlády jednotlivých zemí, aby v zájmu boje proti obezitě, cukrovce a zubnímu kazu uvalily zvláštní daň na slazené nápoje. Učinila tak u příležitosti úterního Světového dne obezity. Akcie Coca-Coly -0,46 %, akcie PepsiCo -0,61 %.
- Miliardář a hedgeový manažer Leon Cooperman, který byl v září obviněn z insider tradingu, tedy využití neveřejných informací k zisku při obchodování, v úterý popřel jakoukoli vinu a ohradil se proti tomu, že by při nákupu akcií společnosti Atlas Pipeline Partners měl jednat jakkoli nezákonně.
- Miliardář Warren Buffett platí americké federální daně každoročně od roku 1944. Třetí nejbohatší muž světa to uvedl v prohlášení, v němž popřel slova republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa při nedělní televizní debatě s Hillary Clintonovou. Trump řekl, že Buffett stejně jako on sám a další bohatí podnikatelé využívá daňové odpočty, aby se placení daní vyhnul.
- Zahájená výstavba v Kanadě v září vzrostla na 221 tisíc jednotek (srpen: 184 tisíc jednotek, odhad: 190 tisíc jednotek).
- JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Seagate Technology (-7,56 %) na "neutral" z "underweight". Evercore zvýšila doporučení na akcie Twitteru (+2,51 %) na "hold" ze "sell" a Raymond James snížila cílovou cenu akcií Wal-Martu (-0,8 %) na 80 z 83 USD.
- Americká společnost General Electric (+0,21 %) kupuje dánského výrobce lopatek pro turbíny větrných elektráren LM Wind Power za 1,65 miliardy USD (40,2 miliardy Kč). Akvizice má podpořit divizi obnovitelných zdrojů energie GE, uvádí se v úterním prohlášení.
- Polsko nakoupí vrtulníky od americké společnosti Lockheed Martin (-0,62 %), oznámila v úterý vláda premiérky Beaty Szydlové. Kabinet minulý týden nečekaně zrušil kontrakt, který podepsala minulá vláda a který počítal s nákupem vrtulníků od francouzského Airbusu. Ten v úterý podle agentury PAP označil oznámený krok za bezprecedentní a hodlá požadovat odškodné. Polská opozice kvůli rozhodnutí, po němž odložil návštěvu Polska francouzský prezident, iniciovala vytvoření parlamentní vyšetřovací komise.
- Index podmínek na pracovním trhu v USA v září klesl o 2,2 bodu ze srpnových revidovaných -1,3 bodu. Analytici očekávali růst na 2,3 bodu. Údaj, který sleduje i předsedkyně Fedu Janet Yellenová, tak nepotěší ty, kteří vyhlížejí brzké zvyšování základního úroku americké centrální banky.
- Evropa by se měla postavit sílící americké praxi využívat takzvané extrateritoriální působnosti svých zákonů k vymáhání obrovských plateb od evropských firem, zejména bank. Uvádí se to ve zprávě francouzského parlamentu. Tato praxe je zneužíváním zákonů a velmi se podobá vydírání, řekla v úterý agentuře Reuters socialistická poslankyně Karin Bergerová.
- Několik členů měnového výboru americké centrální banky na zářijovém zasedání soudilo, že důvod ke zvýšení úrokových sazeb by mohl nastat "poměrně brzy", jestliže se bude stav americké ekonomiky dále zlepšovat. Vyplývá to ze zápisu ze zasedání výboru, který ve středu zveřejnil Fedu.
- Inflační očekávání podle všeho stojí na pevných základech. Ve středu to uvedl šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley. Řekl také, že důvodem pokračování uvolněné měnové politiky Fedu je stále zcela nezacelená mezera na trhu práce. Inflace sice podle něj může ve Spojených státech zůstat mírně pod cílem Fedu, USA ale nečelí problémům, s nimiž se potýkají Evropa nebo Japonsko. "Nejlepším scénářem by bylo pokračování růstu americké ekonomiky mírným tempem po dobu následujících pěti až deseti let a setrvání nezaměstnanosti na úrovních kolem 5 %," prohlásil také Dudley.
- Počet žádostí o hypotéku se ve Spojených státech v týdnu do 7. října proti předchozímu týdnu snížil o 6 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v srpnu 5,443 milionu (odhad: 5,8 milionu, červenec: 5,831 milionu, revidováno z 5,871 milionu).
- Americký internetový obchod Amazon ve středu spustil novou službu, která umožní neomezené přehrávání hudby za měsíční paušální poplatek. Majitele chytrých reproduktorů Amazon Echo bude tato služba stát měsíčně jen asi čtyři dolary.
- Americký výrobce elektrického nářadí Stanley Black & Decker koupí za 1,95 miliardy dolarů divizi nářadí od společnosti Newell Brands. Akvírované aktivity vytvořily v posledních 12 měsících tržby zhruba 760 milionů dolarů, sdělily ve středu firmy.
- Stifel Nicolaus snížila cílovou cenu akcií American Airlines na 45 ze 60 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Yum! Brands na 99 z 94 USD a snížila doporučení na akcie LPL Financial na "neutral" z "overweight".
- RBC snížila cílovou cenu akcií Alcoy na 31 ze 33 USD.
- Credit Suisse zvýšila doporučení na akcie Advanced Micro Devices na "neutral" z "underperform".
- Zvyšující se inflace a klesající důvěra investorů ve schopnost centrálních bank oživit globální růst budou v příštích měsících působit jako významné katalyzátory růstu ceny zlata. Tvrdí to společnost Incrementum. Cena žlutého kovu by podle ní mohla v příštích dvou letech trhat rekordy.
- Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýšila v září svou celkovou těžbu na mnohaleté maximum 33,39 milionu barelů denně, 220 000 barelů nad srpnovou úroveň. OPEC to uvedl ve středeční měsíční zprávě. Ropný kartel rovněž předpověděl, že navzdory nedávné dohodě o snížení své produkce se přebytek suroviny na ropném trhu příští rok ještě zvýší, protože nečlenské země budou produkovat více suroviny.
- Neformální schůzka ministrů energetiky Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), Ruska a Mexika kvůli omezení těžby ropy má pozitivní výsledky. Na konci tohoto měsíce se uskuteční jednání na vysoké úrovni ve Vídni, na které bude přizváno více producentů. V Istanbulu to ve středu řekl katarský ministr energetiky Muhammad Sálih Sadá. Omezení těžby má pomoci zajistit růst cen suroviny.
- Americký internetový obchod Amazon.com hodlá do svých distribučních a zákaznických středisek ve Spojených státech na letošní vánoční sezónu najmout přes 120 000 sezónních pracovníků, tedy o pětinu více než loni, aby uspokojil rostoucí poptávku zákazníků.
- Generální ředitel americké banky Wells Fargo John Stumpf odstoupil. Ve funkci ho nahradí současný prezident a provozní ředitel banky Tim Sloan. Druhou největší bankou v USA nyní otřásá skandál kvůli jejím prodejním praktikám.
- V týdnu do 8. října si ve Spojených státech novou žádost o podporu v nezaměstnanosti podalo 246 tisíc lidí. Je to stejný počet jako v týdnu předcházejícím. Trh očekával 254 tisíc nových žádostí. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 1. října klesl na 2,046 milionu z 2,062 milionu, odhady mluvily o 2,053 milionu.
- Ačkoli na první pohled jsou v současnosti americké trhy vůči nervozitě imunní, jeden důležitý ukazatel tísně investorů je pozoruhodně vysoko, píše agentura Bloomberg. Náklady na hedgeování indexu S&P 500 jsou nejvyšší za posledních jedenáct let (přestože největší obava trhů - z případného vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách - pomalu mizí).
- Ceny amerických exportérů v září meziměsíčně stouply o 0,3 %. Po srpnovém poklesu o 0,8 % očekával trh stagnaci. Ceny importérů v témže období stouply o 0,1 %. Po poklesu o 0,2 % v srpnu očekával trh 0,2% růst.
- Spojené státy požádaly Světovou obchodní organizaci (WTO) o zřízení rozhodčího sboru, který by prozkoumal stížnost na Čínu kvůli tomu, že Peking omezuje vývoz 11 surovin. Šéf Úřadu obchodního zmocněnce USA Michael Froman označil ve čtvrtečním sdělení tato omezení za nekalá.
- Spojené státy budou moci zvýšit začínající vývoz zemního plynu z břidlicových ložisek na dvojnásobek. Americké regulační úřady totiž ve středu daly zelenou provozu druhého závodu firmy Cheniere Energy na zpracování zkapalněného zemního plynu (LNG) při terminálu Sabine Pass v Louisianě. Tento terminál začal letos v únoru jako první a zatím jediný v USA s vývozem LNG z břidlicového plynu, napsala agentura Bloomberg.
- Jefferies snížila doporučení na akcie farmaceutického výrobce Pfizer na "hold" z "buy".
- Výrobce cereálních potravin Kellogg převzal firmu Ritmo Investimentos, majoritního vlastníka brazilské potravinářské společnosti Parati. Kellogg také oznámil, že omezí vykupování vlastních akcií, aby si "zachoval finanční pružnost".
- Výrobce motocyklů Harley-Davidson plánuje, že se důsledněji zaměří na prodej v Asii. Řekl to výkonný ředitel firmy Matthew Levatich. Podle něho má firma našlápnuto k růstu na stávajících i asijských trzích.
- Výrobce módního oblečení Abercrombie & Fitch ohlásil změnu identity své značky, již má doprovodit bezprecedentně rozsáhlá reklamní - především digitální - kampaň.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Alcoa ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,32 USD (odhad: 0,34 USD), tržby 5,21 miliardy USD (odhad: 5,33 miliardy USD). Akcie Alcoy -11,42 %.
- Výsledky CSX Corp. ve 3Q: Zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 2,71 miliardy USD (odhad: 2,69 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +2,5 %.
- Výsledky Delta Air Lines ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,70 USD (odhad: 1,65 USD), tržby 1,48 miliardy USD (odhad: 10,53 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK