Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, za celý týden si připsaly necelé procento

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely převážné v plusu. Obchodování ovlivňovaly zejména dění na Wall Street a pokračující jednání ropného kartelu OPEC s nečlenskými exportéry černého zlata.
Regionální index STOXX Europe 600 v pátek vzrostl o 0,18 % na 342,45 bodu, když jej nahoru táhly akcie ze sektoru zdravotní péče, jenž si připsal 1,4 %. Zásluhu na tom měla především švýcarská biotechnologická firma Actelion, jejíž akcie vyletěly o téměř 17 % po oznámení, že se o ni zajímá americký farmaceutický koncern Johnson & Johnson.
Za celý týden index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,9 %. Britský FTSE 100 si v pátek polepšil o 0,17 % na 6 840,75 bodu (za celý týden se zvýšil o 0,96 %), francouzský CAC 40 rovněž stoupl o 0,17 % na 4 550,27 bodu (za celý týden +1,01 %) a německý DAX uzavřel se ziskem 0,09 % na 10 699,27 bodu (za celý týden +0,33 %).
Páteční seance byla poznamenána nižší aktivitou investorů, která byla způsobena zkrácenou seancí v USA, kde se v pátek obchodovalo po Dni díkůvzdání pouze do 19.00 SEČ. Pozitivní začátek obchodování na Wall Street okořeněný novými rekordy u všech tří hlavních benchmarků však evropským trhům pomohl.
Pozornost byla upřena také na pokračování jednání mezi ropným kartelem OPEC a nečlenskými zeměmi o snížení produkce. Saúdská Arábie údajně kvůli neschopnosti dosáhnout shody jednání opustila, v důsledku čehož ropa výrazně zlevnila.
V neposlední řadě se na investory ze všech stran hrnuly zprávy o Černém pátku, který bude zajímavý zejména z hlediska tržeb maloobchodních prodejců.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Islandská vláda podniká právní kroky proti britskému řetězci supermarketů Iceland Foods. Reykjavík požádal Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO), aby zrušil exkluzivní platnost této obchodní značky, protože to, jak si firma přivlastnila anglický název země, podle Islanďanů poškozuje islandské podniky.
- Důvěra francouzských spotřebitelů v tamní ekonomiku zůstala v listopadu beze změny. Index spotřebitelské důvěry podle očekávání analytiků stagnoval na 98 bodech.
- Společnost O2 Czech Republic informovala, že při nabývání vlastních akcií překročila 1% podíl na všech hlasovacích právech společnosti. O2 má schválen program odkupu až do 10 %.
- Tržby v italském průmyslu v září meziměsíčně klesly o 4,6 %, meziročně se snížily o 0,3 %.
- Vojtěch Benda, člen bankovní rady ČNB, v rozhovoru pro Hospodářské noviny mimo jiné uvedl, že preferuje, aby **skutečná inflace v době takzvaného exitu z kurzového závazku banky přestřelovala 2 %, ne aby ČNB pouze spoléhala na prognózu inflace nad touto hladinou.
- Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí podle předběžných dat expandovala tempem 0,5 % mezikvartálně. Analytici tuto hodnotu očekávali, předcházející odhad rovněž počítal s růstem o 0,5 %. Ve druhém čtvrtletí ekonomika Spojeného království rostla o 0,7 %. Meziročně HDP stoupl o 2,3 % po předchozím růstu o 2,1 %.
- Energetická společnost ČEZ kvůli přechodu na nový systém zákaznické podpory na týden zavírá všech svých 24 kamenných zákaznických center po celé republice. Mimo provoz budou také provozovny smluvních partnerů. ČTK o tom v pátek informoval mluvčí firmy Roman Gazdík. Pobočky ČEZ zavřel v pátek, znovu budou otevřeny v pondělí 5. prosince.
- Maloobchodní tržby v Itálii se v září snížily. Meziměsíčně podle očekávání analytiků klesly o 0,6 % po srpnovém poklesu o 0,2 % (odhad: 0 %). V meziročním srovnání se v září tržby italských maloobchodních prodejců snížily o 1,4 % po srpnovém snížení o 0,5 %.
- Švýcaři budou v neděli v referendu hlasovat o zkrácení životnosti svých pěti jaderných elektráren na 45 let. Pokud by iniciativu voliči schválili, přestaly by první tři elektrárny fungovat již příští rok a poslední by se od sítě odpojila v roce 2029. Podle aktuálního průzkumu veřejného mínění mají zastánci i odpůrci ukončení provozu elektráren zhruba stejnou podporu, informovala v pátek švýcarská média.
- Silnice, které mohou přenášet energii ze slunce do elektráren, by se již brzy mohly začít objevovat po celém světě. Firma Colas, dceřiná společnost francouzské stavební firmy Bouygues, vytvořila robustní solární panely, které jsou schopné odolat hmotnosti nákladního vozu s návěsem. Tyto panely se zabudují do povrchu vozovky, píše agentura Bloomberg.
- ČEZ podle radního Jana Wolfa (KDU-ČSL/Trojkoalice) přislíbil odložení termínu pro podání nabídek na koupi bytů v Písnici, pokud o ně městská část Praha-Libuš vysloví zájem a včas složí kauci. Wolf to řekl na pátečním jednání zastupitelstva hlavního města. Informace je podle něj uvedená v dopise, který měl dorazit starostovi Libuše Jiřímu Koubkovi (TOP 09). Libuš, pod kterou Písnice spadá, dřív účast v tendru odmítala.
- Německo bude mít příští rok i přes výrazně vyšší výdaje na zvládnutí migrace vyrovnaný státní rozpočet. Stane se tak počtvrté v řadě. Návrh rozpočtu, který očekává příjmy i výdaje ve výši 329,1 miliardy eur, v pátek schválil Spolkový sněm.
- Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) je připravena koupit podíl v největší státem vlastněné ukrajinské bance Oschadbank. Podmínkou jsou však změny v managementu a splnění požadovaných reforem. v pátek to uvedla agentura Reuters. Ukrajina se chystá očistit svůj bankovní sektor a zprivatizovat asi 20 % nejlepších bankovních ústavů.
- Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), chce do roku 2020 uspořit 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč). Ozdravný plán, který podle portálu Energia.sk vedení firmy představilo zaměstnancům, počítá i s propouštěním. Podnik, do jehož vlastnické struktury letos vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding (EPH), úsporná opatření blíže nekomentoval.
- Britské firmy po červnovém referendu o vystoupení Británie z Evropské unie výrazně zvýšily investice a přispěly ve třetím čtvrtletí k solidnímu růstu celé ekonomiky. Silně rostly i výdaje spotřebitelů a vývoz. Páteční zpřesněné údaje o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) Británie ukázaly, že firem ani spotřebitelů se nejistota kolem brexitu oproti všeobecným předpokladům zatím nijak nedotkla.
- Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell jedná s nejmenovaným zájemcem o prodeji svých aktivit v Gabonu. Cenu za ně odhadují zdroje agentury Reuters na zhruba 700 milionů dolarů (17,8 miliardy Kč); oficiální nabídku by měl uchazeč předložit v červnu příštího roku. Prodej aktivit v této západoafrické zemi je součástí plánu skupiny odprodat aktivity za celkem 30 miliard dolarů.
- Rusko a Ukrajina se sejdou v Bruselu spolu s úředníky Evropské komise, aby se dohodly na obnovení dodávek ruského plynu na Ukrajinu. V pátek to uvedl místopředseda Evropské komise a komisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič. Podle jeho slov pronesených po schůzce s ruským ministrem energetiky Alexandrem Novakem v Moskvě se schůzka uskuteční v nejbližších dnech. Dodávky byly přerušeny po anexi Krymu v roce 2014.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Rozhodnutí Polska snížit věk odchodu do důchodu oslabí veřejné finance, zpomalí hospodářský růst a mohlo by být jedním z důvodů ke snížení ratingu. Uvedla to v pondělí mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service.
- Nezaměstnanost na Slovensku v říjnu klesla na nové minimum od roku 2009, na 9,08 procenta ze zářijových 9,42 procenta. Vyplývá to z pondělních údajů slovenského úřadu práce.
- Americký chemický koncern Monsanto oznámil, že převzal VitalFields, estonského výrobce softwaru, jenž usnadňuje zemědělcům sledovat, kolik používají umělých hnojiv a pesticidů.
- Britské podniky by měly více investovat do inovací a zlepšit systém řízení, neboť britská ekonomika se stále potýká s nízkou produktivitou. V projevu na výročním zasedání Konfederace britského průmyslu (CBI) to v pondělí prohlásila britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová.
- Německá ekonomika by měla v posledních dvou měsících roku 2016 přidat na tempu růstu. Nasvědčují tomu příznivé údaje o spotřebitelských i průmyslových výdajích; ty by měly zemi dostat z jistého zpomalení, k němuž došlo v létě, tvrdí nejnovější prognóza Bundesbank.
- Švýcarský farmaceutický výrobce Novartis převzal americkou firmu Selexys Pharmaceuticals, jež vyvíjí léky proti krevním a zánětlivým onemocněním.
- Draghi versus Weidman: Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi v pátek prohlásil, že růst inflace v eurozóně je nadále značně tlumený. Podle jeho slov banka stále nevidí trvalé posilování proinflačních tlaků. Šéf německé centrální banky a člen řídícího výboru centrální banky eurozóny Jens Weidmann ale naopak v pátek řekl, že inflační tlaky se nakonec v ekonomice eurozóny prosadí, a nekonvenční měnová politika by proto měla být používána s mimořádnou obezřetností.
- Zatčení ruského ministra hospodářství Alexeje Uljukajeva kvůli obvinění z korupce nemá žádný dopad na současné privatizační plány, ani na prodej podílu v největší ruské ropné společnosti Rosněfť. Na tiskové konferenci po skončení summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Limě to řekl ruský prezident Vladimir Putin.
- Palubní personál německých nízkonákladových aerolinek Eurowings v úterý na letištích v Düsseldorfu a Hamburku vstoupil do stávky. Kvůli protestu byly ráno zrušeny desítky letů, včetně letu z Düsseldorfu do Prahy. Aerolinky Eurowings jsou dceřinou společností největšího německého leteckého přepravce Lufthansa.
- Dlouholetý spor mezi Agrofertem a polskou firmou PKN Orlen, ve kterém jde o 20 miliard korun, bude řešit Ústavní soud (ÚS). Obdržel stížnost Agrofertu. Informaci patrnou z otevřené justiční databáze potvrdila ČTK bez dalších podrobností mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková. Stížnost dostal na starost soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.
- Nastupující americký prezident Donald Trump v pondělí na Twitteru napsal, že by za vhodného kandidáta na velvyslance Spojeného království ve Spojených státech považoval bývalého předsedu Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a jednu z tváří kampaně za brexit Nigela Farage. Kancelář britské premiérky Theresy Mayové však v úterý uvedla, že na této pozici již mají výborného velvyslance, a nevidí tak důvod pro změnu. v úterý uvedla, že na této pozici již mají výborného velvyslance, a nevidí tak důvod pro změnu.
- Podle nigerijského delegáta Ibrahima Waya ropný kartel OPEC dolaďuje detaily dohody o snížení produkce ropy, ke které se zástupci zemí vyvážejících ropu zavázali na setkání v Alžírsku. Podle Waya jsou všichni členové kartelu na jedné lodi, neboť si uvědomují potřebu dohody. Analytici a investoři v důsledku aktuálního dění věří, že dohoda skutečně přinese reálné výsledky, na což reagují i ceny ropy, které od pátku strmě rostou.
- V Maďarsku se v příštích dvou letech výrazně zvýší minimální mzda, naopak daň ze mzdy se sníží. Vláda se na tom dohodla se zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců, oznámil v úterý ministr hospodářství Mihály Varga. Minimální mzda nekvalifikovaných zaměstnanců se v příštím roce zvýší o 15 % z letošních 111 000 forintů (9 740 Kč) měsíčně a v roce 2018 vzroste o dalších 8 %.
- Významný růst ceny akcií Monety Money Bank od jejich vstupu na burzu je jasným důkazem toho, že investoři v portfoliu banky vidí potenciál pro růst a dlouhodobou hodnotu. V úterní tiskové zprávě vydané u příležitosti zařazení cenných papírů Monety do indexu MSCI Czech Republic to uvedl výkonný ředitel banky Tomáš Spurný. Vstup akcií Monety do MSCI pouze šest měsíců po IPO je podle Spurného velkým úspěchem.
- Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá ze své hlavní značky VW do roku 2025 učinit světovou jedničku v oblasti elektrického pohonu aut. Při prezentaci dlouhodobých strategických plánů s označením Transform 2025+ to v úterý řekl šéf značky VW Herbert Diess.
- Evropská unie pokládá Ukrajinu za tranzitní zemi s klíčovým významem pro nepřerušené dodávky plynu do Evropy v letošní zimě. Význam země jako strategického partnera EU v energetice zdůrazní podpis příslušného memoranda o porozumění na summitu EU-Ukrajina tento čtvrtek v Bruselu. Novinářům to v úterý řekli vysocí unijní činitelé obeznámení s přípravou schůzky.
- Německá automobilka Daimler v Číně odvolala vysoce postaveného manažera. Reagovala tak na incident, při němž tento zaměstnanec minulý týden na parkovišti údajně pronášel rasistické poznámky o Číňanech a použil na přihlížející pepřový sprej. V úterý o tom informovala agentura AP. O incidentu hojně psala čínská státní média a vášnivé reakce vzbudil i na sociálních sítích.
- Ekologové chtějí po vládě, aby připravila alternativní variantu Státní energetické koncepce (SEK), která by nepočítala s rozvojem jaderné energetiky v České republice. Na úterní tiskové konferenci to uvedli zástupci Hnutí DUHA. Podle nejreálnějšího scénáře koncepce, kterou kabinet schválil loni, má přitom od druhé poloviny 20. let tohoto století jádro předehnat uhlí a tvořit největší část elektřiny vyrobené v ČR. V polovině 21. století pak mají jaderné zdroje zajišťovat polovinu v tuzemsku vyrobené elektřiny.
- Slovenská divize německé automobilky Volkswagen investuje zhruba 5,5 milionu eur (téměř 149 milionů Kč) do rozšíření výroby součástek. Vyplývá to ze záměru, který společnost předložila slovenským úřadům.
- Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v úterý řekl, že výtky Evropské komise směrem k fiskální politice Německa jsou neopodstatněné. EK v minulém týdnu vyzvala Německo k většímu utrácení, když doporučila eurozóně jako celku uvolnění veřejných financí v rozsahu 0,5 % hrubého domácího produktu (HDP). To má podle komise přispět k podpoře reforem a hospodářského růstu. Schäuble však v úterý uvedl, že Německo v posledním desetiletí zvýšilo investice více, než je průměr eurozóny.
- Maďarská centrální banka podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,9 %.
- Téměř polovina britských domácností se domnívá, že rozhodnutí opustit Evropskou unii v dlouhodobém horizontu poškodí ekonomiku. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Markit. Britové se pro odchod své země z EU vyslovili v červnovém referendu.
- Budoucnost pojišťovacího trhu ovlivní zejména nástup nových technologií, které výrazně sníží rizikovost některých produktů, například pojištění automobilů. Pojišťovny se musí také připravit na rozmach sdílené ekonomiky. Na odborné konferenci Pojišťovnictví jako garant bezpečné budoucnosti klienta se na tom shodli šéfové největších tuzemských pojišťoven.
- Ropa má v budoucnu do České republiky téct nově také ropovodem Adria z Chorvatska. Zástupci společnosti Unipetrol RPA, která je dceřinou firmou petrochemického holdingu Unipetrol, v úterý podepsali v Praze rámcovou smlouvu se společností Jadranski Naftovod, která umožní přepravu ropy po chorvatském úseku ropovodu. ČTK to sdělil mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda. Smlouva s chorvatskou stranou byla uzavřena na tři roky. Kdy začne ropa do Česka téct, firma neuvedla.
- Spotřebitelská důvěra v eurozóně se podle předběžných dat oproti říjnu v listopadu zvýšila, stále však zůstává hluboko v záporných hodnotách. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Evropská komise. Index důvěry se zvýšil na -6,1 bodu z říjnových -8 bodů. Analytici očekávali mírný růst na -7,8 bodu.
- Německému sektoru služeb se v listopadu opět dařilo. Index nákupních manažerů podle předběžných vzrostl na 55 bodů z 54,2 bodu v říjnu, analytici přitom odhadovali zpomalení růstu na 54 bodů. Ve zpracovatelském sektoru v listopadu aktivita naopak klesla - index zde spadl na 54,4 bodu z 55 bodů v říjnu. Odhady analytiků počítaly se snížením indexu na 54,7 bodu. Kompozitní index se mírně snížil na 54,9 bodu z 55,1 bodu v říjnu. Podle analytiků měl klesnout na 55 bodů.
- Zpracovatelský sektor v eurozóně podle předběžných dat agentury Markit v listopadu rostl více než v říjnu. Index nákupních manažerů vzrostl na 53,7 bodu z říjnových 53,5 bodu. Očekával se pokles na 53,3 bodu. Sektor služeb oproti říjnu rovněž expandoval rychleji. Index se zde zvýšil na 54,1 bodu z říjnových 52,8 bodu, očekávalo se mírné zvýšení na 53 bodů. Kompozitní index vzrostl na 54,1 bodu z říjnových 53,3 bodu (odhad: 53,3 bodu).
- Morgan Stanley snížila cílovou cenu akcií Komerční banky na 788 z 887 Kč.
- Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu řekla, že Německo musí zvýšit výdaje na obranu tak, aby se přiblížily 2 % hodnoty německého HDP, což je požadavek organizace NATO. Upozornila však, že není možné očekávat dosažení tohoto cíle v blízké budoucnosti. "Náš rozpočet na obranu ukazuje, že jsme se ještě nedostali na úroveň, kterou od nás očekávají spojenci z organizace NATO," uvedla kancléřka.
- Ve středu ráno dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín zavážení paliva do odstaveného reaktoru prvního bloku. Elektřinu by měl blok začít vyrábět v polovině prosince. Manipulace s palivem trvaly čtyři dny a do reaktoru bylo přesunuto 163 palivových souborů. Následovat bude montáž reaktoru a kontroly v jaderné a nejaderné části elektrárny. ČTK to řekl tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták.
- Šéf italské pojišťovny Generali Philippe Donnet ve středu řekl, že v Itálii budou pokračovat reformy nezávisle na výsledku prosincového referenda. To je naplánované na 4. prosince a občané by se v něm měli vyjádřit k úpravám ústavy, které by mimo jiné měly zaručit omezení vlivu Senátu. Investory však referendum znepokojuje zejména z toho důvodu, že s jeho výsledkem spojil svou politickou kariéru italský premiér Matteo Renzi.
- Britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) zhoršil odhad vývoje ekonomiky na příští dva roky. Při prezentaci své první zprávy o státním rozpočtu to ve středu v parlamentu řekl britský ministr financí Philip Hammond. Zároveň slíbil, že během příštích pěti let podpoří ekonomiku investicemi do inovací a rozvoje infrastruktury v objemu 23 miliard liber (728 miliard Kč). Potvrdil i plány na zvýšení minimální mzdy a snížení daně ze zisků firem.
- Evropská komise ve středu navrhla poměrně rozsáhlé doplnění stávajících evropských bankovních pravidel. Cílem je podle eurokomisaře pro finanční stabilitu, služby a euro Valdise Dombrovskise snížit rizika evropského bankovního sektoru a posílením jeho schopností v Evropě podpořit hospodářský růst.
- Společnost OKD ukončí těžbu černého uhlí ve ztrátovém Dole Paskov 31. března příštího roku. Co nejvíce zaměstnanců chce přesunout do karvinské části revíru. Návrh představenstva firmy ve středu schválil věřitelský výbor. ČTK to potvrdil mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň. OKD je od května v úpadku, v srpnu věřitelé schválili jeho reorganizaci. Zavření ztrátové šachty, která táhla dolů celý podnik, je součástí restrukturalizace.
- Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) zvažuje přesun až stovek zaměstnanců ze své londýnské centrály. Důvodem jsou úsporná opatření, která banka zahájila v letošním roce. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené s plány banky. Finanční ředitel András Simor podle nich začal situaci vyhodnocovat a ve druhém pololetí příštího roku se závěry seznámí 65 vlád, které jsou akcionáři EBRD.
- Uvažované sloučení výrobce letadel Airbus s mateřskou skupinou Airbus Group a s ním spojená restrukturalizace by mohly stát až 780 pracovních míst. Ve středu to napsal francouzský ekonomický list Les Echos, který citoval odhady odborové organizace CFTC.
- Česká republika byla v roce 2015 čtvrtou nejrychleji rostoucí ekonomikou EU. Růst HDP loni činil 4,5 %. Nejrychleji rostlo Irsko o výjimečných 26,3 %. Následují Malta s 6,4 % a Lucembursko se 4,8 %. Naopak pokles hrubého domácího produktu loni zaznamenalo Řecko, a to o 0,2 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad ve Statistické ročence 2016. Ekonomika celé EU stoupla loni o 2 % a eurozóny o 1,7 %.
- Největší řecká sázková společnost OPAP začne na konci prvního čtvrtletí příštího roku v zemi provozovat videoloterijní terminály (VLT). Firma, kterou spoluvlastní investiční skupina KKCG podnikatele Karla Komárka a společnost EMMA Capital dalšího Čecha Jiřího Šmejce, to uvedla ve středečním sdělení. Pro podnik, jehož ziskovost nyní podkopává zvýšené zdanění herních výnosů, to bude nový zdroj růstu, řekli analytici agentuře Reuters.
- Evropská komise vydá povolení k podpoře většiny obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Česku v pondělí 28. listopadu. Provozovatelé podporovaných zdrojů by na základě toho měli během příštího roku získat přes 40 miliard korun. ČTK to ve středu sdělilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Schválením EK podmiňoval výplatu peněz Energetický regulační úřad (ERÚ).
- Turecká centrální banka ve čtvrtek poprvé za téměř tři roky zvýšila úrokové sazby. Vzepřela se tím tlaku prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na zlevňování úvěrů. Banka zpřísnila měnovou politiku zejména proto, aby zastavila propad měny, která letos kvůli zhoršení domácí politické a bezpečnostní situace ztratila asi 14 procent hodnoty.
- Akcionáři největší řecké elektrárenské společnosti Public Power Corp (PPC) ve čtvrtek schválili prodej téměř čtvrtinového podílu v provozovateli přenosové sítě ADMIE čínské firmě State Grid International Development. Informovala o tom agentura Reuters.
- Automobilka Fiat Chrysler Automobiles vytvoří ve své továrně na výrobu vozu Alfa Romeo v jihoitalském Cassinu do roku 2018 na 2000 nových pracovních míst. Řekl to ve čtvrtek na tiskové konferenci v továrně italský premiér Matteo Renzi.
- Index výhledu spotřebitelské důvěry v německou ekonomiku od GfK na prosinec stoupl na hodnotu 9,8 bodu z listopadových 9,7 bodu. Trh přitom očekával, že listopadová hodnota vydrží i v prosinci.
- Slovensko vyjednává s japonským koncernem Minebea, který podniká v oblasti elektrotechniky, o jeho investici v zemi pod Tatrami. Společnost by mohla na východě Slovenska investovat několik desítek milionů eur.
- Podnikatelská důvěra v Německu v listopadu zůstala na nejvyšší úrovni za zhruba dva a půl roku. Vyplývá to z průzkumu institutu Ifo. Údaje signalizují, že šéfové německých podniků jsou i nadále optimističtí ohledně vyhlídek největší evropské ekonomiky, a to navzdory rostoucí politické nejistotě.
- Ve středu se na Blooombergu objevila informace, že ECB by mohla rozšířit portfolio dluhopisů, které je ochotna půjčovat bankám. Zatím sice nejde o oficiální informaci, pokud by nicméně ECB k takovému kroku opravdu přistoupila, pravděpodobně by tím částečně minimalizovala problém nedostatku státních dluhopisů na trhu, kterému mohou čelit některé komerční finanční domy v eurozóně.
- Do druhého dne vstoupila ve čtvrtek stávka pilotů německých aerolinek Lufthansa. Opět se dotkne desítek tisíc cestujících v Evropě i na dalších kontinentech. Firma zrušila 912 čtvrtečních letů. Stávka, kterou se piloti chtějí domoci výrazného zvýšení platů, má pokračovat i v pátek.
- Hrubý domácí produkt Německa ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům stoupl o 0,2 %. Tempo růstu tak zpomalilo na polovinu z 0,4 % ve druhém kvartálu. Uvedl to spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje z poloviny listopadu.
- Listopadový index důvěry francouzských podnikatelů v ekonomiku jejich země dosáhl hodnoty 103 bodů. Poté, co stejné hodnoty dosáhl i v říjnu (revidováno ze 102 bodů), očekával trh hodnotu 102 bodů.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Britský obchodník s energetickými službami Mitie prodělal za první letošní pololetí 100,4 milionu liber (loni: +45,1 milionu GBP). Jeho tržby v témže období poklesly na 1,09 miliardy liber z loňských 1,12 miliardy liber. Firma oznámila, že značnou část ztráty má na svědomí plánované opuštění trhu se zdravotnickými zařízeními.
- Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku hrubé předepsané pojistné 6,96 miliardy eur. V meziročním srovnání jde o navýšení o 0,7 %. Výrazný nárůst společnost zaznamenala na úrovni zisku před zdaněním a čistého zisku. Slušný růst vykazují zejména menší trhy.
- Čistý zisk britské cestovní kanceláře Thomas Cook se v uplynulém finančním roce snížil o více než polovinu na devět milionů liber (284 milionů Kč). Firma ve středu uvedla, že na její hospodaření měly negativní dopady teroristické útoky v Evropě a politická nestabilita v Turecku.
- Francouzský výrobce likérů a koňaků Rémy Cointreau vykázal za první finanční pololetí končící v září 7% nárůst provozního zisku na 123,9 milionu eur. Likérka profitovala ze zvýšeného zájmu o koňak v Číně a ze zvýšeného zájmu o prémiové značky na klíčovém trhu ve Spojených státech.
Zdroj: CNBC
Aktuality
