Americké akcie v pátek vystoupily na nové rekordní hodnoty, začátek vánoční nákupní sezóny podpořil maloobchodníky

Hlavní americké akciové indexy zakončily zkrácený týden dalším vzestupem na nové rekordní hodnoty. Seance byla ale po čtvrtečním svátku klidnější a netradičně skončila již v 19.00 SEČ. Trh na prahu předvánoční sezóny táhly vzhůru zejména akcie maloobchodních prodejců a producentů spotřebního zboží.
Index Dow v pátek vzrostl o 0,36 % na nové zavírací maximum 19 152,14 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,39 % na nové zavírací maximum 2 213,35 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite připsal 0,34 % na nové zavírací maximum 5 398,92 bodu. Pro všechny tři indexy jsou závěrečné hodnoty zároveň absolutními maximy.
Index volatility VIX se snížil o 0,72 % na 12,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelý jeden bazický bod na 2,357 %.
Index menších společností Russell 2000 stoupl již popatnácté v řadě, tentokrát se zvýšil o 0,38 % na 1 347,20 bodu. Od začátku nejdelší růstové série od února 1996 se index zvýšil o 16,4 %.
V plusu skončilo deset z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500, nejvýrazněji stouply síťové odvětví, průmyslový sektor a odvětví necyklického spotřebního zboží. Pod nulou skončilo energetické odvětví.
V odvětví spotřebního zboží, jehož dílčí index posílil o 0,8 %, se dařilo především akciím firem Coca-Cola (+1 %) a Procter & Gamble (+0,94 %). Mírně posílil také index maloobchodních prodejců a dobře si vedl i technologický sektor.
Akcie světově největšího maloobchodního řetězce Wal-Mart Stores (+0,56 %) přidaly zhruba šest desetin procenta, cenné papíry prodejce Macy's (-1,71 %) ale naopak ztratily téměř dvě procenta.
Společnost Adobe Systems v pátek uvedla, že Američané během čtvrtečního Dne díkůvzdání utratili v e-shopech více než 1,15 miliardy dolarů. Proti loňskému roku se celkové tržby za Den díkůvzdání zvýšily o 13,6 %, uvedla firma, jež vychází z analýzy návštěvnosti e-shopů. Tržby za zboží objednané přes mobilní zařízení dosáhly rekordních 449 milionů dolarů.
V indexu Dow nejvýrazněji zdražily akcie technologické firmy Cisco Systems (+1,28 %), Coca-Coly a chemického obra DuPont (+0,97 %). V mínusu skončilo jen pět titulů, nejslabší výkon podaly cenné papíry zdravotnické skupiny UnitedHealth Group (-0,48 %), banky Goldman Sachs (-0,44 %) a výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-0,38 %).
Za celý týden index Dow vzrostl o 1,51 %, S&P 500 přidal 1,44 % a Nasdaq Composite zpevnil o 1,45 %.
Americké akciové indexy stoupají od amerických prezidentských voleb v naději, že plány nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa na snižování daní, zvyšování výdajů na infrastrukturu a deregulace některých odvětví podpoří hospodářský růst v USA.
Dolar v pátek mírně oslabil, ceny ropy se svezly o 4 %
Na devizovém trhu v pátek dolar proti hlavním měnám oslabil a sestoupil z maxima za téměř 14 let. Investoři na konci týdne poznamenaného svátkem v USA sbírali zisky z předešlých dvou týdnů dolarového růstu. Americkou měnu od Trumpova zvolení táhnou vzhůru vyhlídky na růst inflace a úrokových sazeb v USA.
Index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ke konci obchodování oslaboval o 0,3 % a zaznamenával nejvýraznější jednodenní ztrátu od počátku listopadu.
Euro k dolaru posílilo o 0,4 % na 1,06 USD, jednotná evropská měna tak ožila z minima od března 2015, kde byla ve čtvrtek. Japonský jen vůči dolaru zpevnil o 0,3 % na 112,98 JPY.
Ceny ropy na světových trzích v pátek klesaly, oba hlavní typy suroviny večer ztrácely kolem čtyř procent. Dolů je stahovaly silný dolar a nejistota, zda se členové kartelu OPEC příští týden na schůzce ve Vídni skutečně dohodnou na omezení těžby.
Většina expertů očekává, že OPEC nějakou formu útlumu těžby dohodne, není ale jisté, zda to bude stačit. "Reakce trhu s ropou závisí na důvěryhodnosti toho, co se dohodne," uvedli analytici investiční společnosti Jefferies. Trh s černým zlatem se už více než dva roky potýká s přetlakem nabídky.
Zlato v pátek večer zdražovalo o necelý dolar na 1 185 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o 19 centů na 16,53 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americký farmaceutický koncern Johnson & Johnson má zájem o převzetí rychle rostoucí švýcarské biotechnologické firmy Actelion. Nabízí za ni kolem 17 miliard dolarů. Agenturám Bloomberg a Reuters to sdělily informované zdroje, podle nichž se zástupci americké skupiny s vedením Actelionu již sešli. Actelion později potvrdil, že jej americký podnik oslovil.
- Americký maloobchodní prodejce Target oznámil, že v rámci slevové akcie Black Friday registruje velmi silné tržby, a uvedl, že jeho webové stránky target.com registrují rekordní návštěvnost. Společnost začala zlevněné zboží nabízet již ve středu. Takzvaný Černý pátek je považován za start vánoční nákupní sezóny.
- Americký internetový obchod Amazon.com jedná o koupi dubajského internetového prodejce Souq.com za zhruba jednu miliardu dolarů. Americký gigant v oblasti internetového prodeje by tak pronikl na vysoce růstový trh Blízkého východu, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA sestavovaný společností Markit Economics v listopadu podle předběžných údajů dosáhl 54,7 bodu (říjen: 54,8 bodu, odhad: 54,8 bodu). Kompozitní PMI dosáhl stejně jako v říjnu hodnoty 54,9 bodu.
- SunTrust snížila doporučení na akcie Juno Therapeutics na "hold" z "buy".
- Přeshraniční obchod Spojených států se zbožím v říjnu skončil se schodkem 62 miliard USD (odhad: -59,2 miliardy USD, září: -56 miliard USD).
- Velkoobchodní skladové zásoby ve Spojených státech v říjnu podle předběžných dat klesly o 0,4 % (odhad: +0,3 %, září: +0,1 %).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Seznam systémově důležitých globálních finančních domů vede kromě americké banky JPMorgan Chase nově také Citigroup. JPMorgan v čele seznamu zůstala, Citigroup vystřídala britskou HSBC. To znamená, že Citigroup bude muset od roku 2019 držet vyšší objem dodatečného kapitálu, který jí v případě problémů pomůže ochránit finanční stabilitu. Aktualizovaný seznam finančních institucí považovaných v globálním měřítku za systémově důležité v pondělí zveřejnil Výbor pro finanční stabilitu (FSB).
- Fiskální politika může být nápomocná při oživování americké ekonomiky a může ulevit monetární politice, jež "byla v rukou Fedu po několik let tím jediným, oč se ve Washingtonu hrálo". V pondělí to prohlásil viceguvernér Fedu Stanley Fischer.
- Chemický koncern Monsanto oznámil, že převzal VitalFields, estonského výrobce softwaru, jenž usnadňuje zemědělcům sledovat, kolik používají umělých hnojiv a pesticidů.
- Technologická společnost Apple nabízí bezplatnou výměnu baterií u menšího počtu telefonů iPhone 6S, které se mohou nečekaně vypnout. Firma uvedla, že opatření se týká přístrojů vyrobených v září a říjnu loňského roku.
- Stahování smartphonů Galaxy Note 7 kvůli problémům s baterií zřejmě v USA nepodkopalo zájem spotřebitelů o telefony Samsungu. Ukázal to průzkum, který uskutečnila agentura Reuters ve spolupráci se společností Ipsos.
- Švýcarský farmaceutický výrobce Novartis převzal americkou firmu Selexys Pharmaceuticals, která vyvíjí léky proti krevním a zánětlivým onemocněním.
- Sociální síť Facebook otevře příští rok v Británii nové ústředí a přijme zhruba 500 pracovníků. Počet jejích zaměstnanců v Británii se tak zvýší asi o polovinu.
- Vývojář bezpečnostního softwaru Symantec koupí za 2,3 miliardy dolarů firmu LifeLock. Ta se zabývá ochranou před krádeží identity. Symantec uvedl, že od převzetí LifeLocku očekává podporu tržeb své divize pro kybernetickou bezpečnost.
- Hormel Foods zvyšuje čtvrtletně vyplácenou dividendu o 17 % na 68 centů na akcii.
- Nastupující americký prezident Donald Trump v pondělí na Twitteru napsal, že by za vhodného kandidáta na velvyslance Spojeného království ve Spojených státech považoval bývalého předsedu Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a jednu z tváří kampaně za brexit Nigela Farage. Kancelář britské premiérky Theresy Mayové však v úterý uvedla, že na této pozici již mají výborného velvyslance, a nevidí tak důvod pro změnu.
- Podle nigerijského delegáta Ibrahima Waya ropný kartel OPEC dolaďuje detaily dohody o snížení produkce ropy, ke které se zástupci zemí vyvážejících surovinu zavázali na setkání v Alžírsku. Podle Waya jsou všichni členové kartelu na jedné lodi, neboť si uvědomují potřebu dohody. Analytici a investoři v důsledku aktuálního dění věří, že dohoda skutečně přinese reálné výsledky, na což reagují také ceny ropy.
- Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá ze své hlavní značky VW do roku 2025 učinit světovou jedničku v oblasti elektrického pohonu aut. Při prezentaci dlouhodobých strategických plánů s označením Transform 2025+ to v úterý řekl šéf značky VW Herbert Diess.
- Americká nápojářská společnost Dr Pepper Snapple Group koupí za 1,7 miliardy dolarů výrobce nápojů s antioxidanty Bai Brands. Firma to uvedla v úterní tiskové zprávě. Dr Pepper, který vyrábí i nápoje 7UP a Schweppes, tak reaguje na rostoucí poptávku po neslazených nápojích.
- Prodeje starších domů v USA v říjnu vzrostly o 2 % na celoročně přepočítané tempo 5,6 milionu jednotek. Analytici očekávali 5,43 milionu jednotek. Zářijová hodnota byla revidována na +3,6 % z původních +3,2 %, což představuje 5,49 milionu jednotek (revidováno z 5,47 milionu jednotek).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v listopadu vzrostl na 4 body z říjnových -4 bodů.
- Mexickou ekonomiku bude ohrožovat očekávaný obchodní protekcionismus ze strany Spojených států. Její výkon tak poroste v letošním a příštím roce pomaleji, než se čekalo. V úterý to předpověděl Mezinárodní měnový fond (MMF).
- Členové měnového výboru americké centrální banky vyjadřovali na posledním zasedání přesvědčení, že domácí ekonomika roste dostatečně silně na to, aby to odůvodňovalo brzké zvýšení úrokových sazeb. Plyne to ze zápisu ze zasedání výboru na počátku listopadu.
- Americká internetová společnost Facebook v tichosti vyvinula cenzorský software, který by měl firmě pomoci vrátit se na čínský trh. S odvoláním na současné i bývalé zaměstnance podniku, kteří si nepřáli být jmenováni, o tom informoval list The New York Times.
- Mexická cementárna se nabídla, že dodá materiál pro stavbu zdi na hranici Mexika a Spojených států, o které hovořil budoucí americký prezident Donald Trump. Ve středu to podle španělského listu El País uvedl ředitel firmy Grupo Cementos de Chihuahua, která více než polovinu obchodu realizuje v USA a zbytek v Mexiku.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně stouply o 4,8 %. Trh počítal s růstem o 1,5 % po předchozím revidovaném růstu o 0,4 % (revidováno z -0,3 %). Po očištění o dopravu objednávky vzrostly o 1 % po zářijovém revidovaném růstu o 0,2 % (revidováno z +0,1 %). Objednávky očištěné o vojenskou a leteckou techniku v říjnu vzrostly o 5,2 % po předchozím revidovaném zvýšení o 1,4 %.
- V týdnu do 19. listopadu si v USA podalo novou žádost o podporu v nezaměstnanosti 251 tisíc lidí. V předcházejícím týdnu bylo nových žádostí 233 tisíc (revidováno z 235 tisíc), analytici očekávali tento týden 250 tisíc žádostí. Počet pokračujících žádostí o podporu byl v týdnu do 12. listopadu 2,043 milionu (odhad: 2,030 milionu, předcházející týden: 1,983 milionu).
- Index cen domů FHFA v září meziměsíčně stoupl o 0,6 % (odhad: +0,5 %, srpen: +0,7 %).
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v listopadu podle předběžných údajů společnosti Markit vzrostl na 53,9 bodu z říjnových 53,4 bodu. Analytici očekávali setrvání ukazatele na říjnové hodnotě.
- Prodeje nových domu v USA v říjnu klesly o 1,9 % na celoročně přepočítané tempo 563 tisíc jednotek. Trh vyhlížel 0,3% růst na 593 tisíc jednotek po zářijovém revidovaném růstu o 1,2 % na 574 tisíc (revidováno z 593 tisíc).
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 18. listopadu vzrostl o 5,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity se v listopadu zvýšil na 93,8 bodu z říjnových 91,6 bodu.
- Vítěz amerických prezidentských voleb Donald Trump naznačuje, že nehodlá přerušit vztahy se svým obchodním impériem, jak v předvolební kampani sliboval. Napsal to americký ekonomický list The Wall Street Journal. Od voleb se Trump setkal s několika svými zahraničními obchodními partnery, přestože slíbil, že svůj byznys předá dětem. Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu vzrostl o 3 na 474. V předchozím týdnu se počet aktivních ropných vrtů zvýšil o 19. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se v uplynulém týdnu zvýšil o 5 na 593. Oznámila to společnost Baker Hughes, která je třetím největším poskytovatelem služeb pro těžaře ropy a plynu.
- Zásoby ropy v USA se v posledním týdnu snížily o 1,255 milionu barelů.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Tyson Foods v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 1,16 USD), tržby 9,16 miliardy USD (loni: 10,51 miliardy USD, odhad: 9,4 miliardy USD).
- Výsledky Palo Alto Networks v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 400 milionů USD (odhad: 426 milionů USD). Akcie v pondělním after-marketu -13 %.
- Výsledky Weibo v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,24 USD (odhad: 0,17 USD), tržby 176,9 milionu USD (odhad: 173,4 milionu USD). Akcie v pondělním after-marketu -2,5 %.
- Výsledky Hormel Foods v 3Q: Zisk na akcii: 0,45 USD (odhad: 0,45 USD, loni: 0,35 USD), tržby 2,63 miliardy USD (odhad: 2,62 miliardy USD, loni: 2,4 miliardy USD).
- Výsledky Dollar Tree v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 5 miliard USD (odhad: 4,95 miliardy USD).
- Výsledky HP v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,36 USD (odhad firmy: 0,34-0,37 USD, odhad trhu: 0,37 USD), tržby 12,51 miliardy USD (odhad: 11,83 miliardy USD, loni: 12,27 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -2,5 %.
- Výsledky Hewlett Packard Enterprise v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,61 USD (odhad: 0,60 USD), tržby 12,48 miliardy USD (odhad: 12,79 miliardy USD, loni: 13,45 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -1,5 %.
- Výsledky Urban Outfitters v 3Q: Zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 862 milionů USD (odhad: 869 milionů USD). Akcie v úterním after-marketu -10,5 %.
- Výsledky GameStop v 3Q: Zisk na akcii 0,49 USD (odhad: 0,47 USD), tržby 1,96 miliardy USD (odhad: 1,98 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu +1,5 %.
- Výsledky Deere & Co ve 4Q: Zisk na akcii 0,9 USD (odhad: 0,4 USD), tržby 5,65 miliardy USD (odhad: 5,35 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
