Evropské burzy v pátek uzavřely na nule, za celý týden zpevnily o více než půl procenta

Evropští akcioví investoři sice v pátek po většinu seance pokračovali ve vybírání zisků po rally ze začátku týdne, seanci nicméně západoevropské indexy zakončily na nule. Pomyslným vítězem dne byly akcie společnosti Unilever. Ty vyletěly vzhůru po zprávě, že o spojení s britsko-nizozemským výrobcem spotřebního zboží usiluje americká potravinářská společnost Kraft Heinz.
Unilever údajně nabídku odmítl, jeho akcie zdražily o více než 14 %. Potravinářský gigant Kraft Heinz podle pátečního prohlášení hodlá i nadále pracovat na dosažení dohody mezi oběma společnostmi.
Regionální index STOXX Europe 600 v pátek získal 0,03 % na 370,22 bodu a za celý týden zpevnil o 0,77 %. Většina jeho sektorů byla lehce pod nulou, nejhůře se vedlo bankovnímu odvětví. Francouzský CAC 40 klesl o 0,65 % na 4 867,58 bodu (za celý týden +0,81 %), německý index DAX seanci zakončil na nule (za celý týden +0,77 %) a britský FTSE 100 si polepšil o 0,3 % na 7 299,96 bodu (za celý týden +0,45 %).
Z výsledkové sezóny investory zaujala především čísla největší evropské pojišťovny Allianz. Ta v loňském roce zvýšila čistý zisk o 4 % na 6,9 miliardy eur. V samotném čtvrtém čtvrtletí zisk firmě meziročně stoupl o 23 % na 1,7 miliardy eur. Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 1,54 miliardy eur. Akcie společnosti na zveřejnění výsledků zareagovaly mírným posílením.
Z korporátních zpráv rezonovaly také údaje o lednových prodejích největší evropské automobilky Volkswagen. Německému koncernu v lednu meziročně klesl odbyt o 4 % na 813 tisíc vozů, především kvůli slabší poptávce v Číně, kde odbyt klesl o 14 %. Akcie společnosti v pátek uzavřely se ztrátou necelých 2 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Rozdělení polostátní energetické skupiny ČEZ, které by mohlo být řešením sporů mezi majoritním akcionářem podniku, kterým je stát, a minoritními podílníky, je pouze jednou z hypotetických možností. Uvedl to generální ředitel společnosti Daniel Beneš. Dále Beneš řekl, že pokud se rozhodně o dostavbě jaderných elektráren, měl by se na tento projekt vypsat tendr, nikoli jednat na základě mezivládních dohod.
- Německému automobilovému koncernu Volkswagen v lednu meziročně klesl odbyt o 4 % na 813 000 vozů, především kvůli slabší poptávce v Číně. V pátek to oznámila firma, jejíž součástí je i mladoboleslavská Škoda Auto.
- Potravinářská skupina Kraft Heinz v pátek oznámila, že má zájem o sloučení s nadnárodním koncernem Unilever. Globální výrobce spotřebního zboží sice nabídku odmítl, potravinářský gigant však podle pátečního prohlášení hodlá i nadále pracovat na dosažení dohody mezi oběma společnostmi. Mluvčí Unileveru se k celé záležitosti odmítl vyjádřit.
- Lidé v současné době, kdy ekonomika roste, sice hodně utrácejí, naspoří ale více, než si vypůjčí. Úspory domácností v bankách se za loňský rok zvýšily o 156 miliard korun, dluhy vzrostly meziročně o 99 miliard korun, vyplývá z dat České národní banky. Své závazky domácnosti podle inkasních agentur navíc splácely lépe a počet neplatičů klesl. Domácnosti nyní dluží bankám 1,41 bilionu korun, naproti tomu mají v bankách úspory 2 biliony korun.
- Morgan Stanley zvýšila doporučení na akcie Credit Suisse na "overweight" z "equalweight", jejich cílová cena byla zvýšena na 18,5 CHF z 17,5 CHF.
- RBC Capital snížila cílovou cenu akcií Nestlé na 77 z 82 CHF, doporučení bylo sníženo na "outperform" z "top pick".
Výsledková sezóna
- Největší evropská pojišťovna Allianz v loňském roce zvýšila čistý zisk o čtyři procenta na 6,9 miliardy eur. V samotném čtvrtém čtvrtletí zisk meziročně stoupl o 23 procent na 1,7 miliardy eur. Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 1,54 miliardy eur.
Hlavní události na evropských trzích za uplynulý týden
- Po zprávách o tom, že management společnosti ČEZ uvažuje o alternativách rozdělení firmy, ministr financí Andrej Babiš uvedl, že s ním žádné návrhy diskutovány nebyly. Sám si ale dovede představit rozdělení ČEZ na část, jejíž součástí bude česká energetika a distribuce, a část zabývající se obnovitelnými zdroji a zahraničními akvizicemi.
- Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, za loňský rok skončil podle předběžných údajů v rekordním přebytku 73,6 miliardy korun. Přebytkový byl potřetí za sebou. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka.
- Hospodářský růst v České republice v loňském roce podle odhadů Evropské komise zpomalil na 2,4 % z předloňských 4,5 %. Příznivý vliv spotřeby domácností totiž podkopala slabší investiční aktivita. Letos by měl růst díky oživení investic zrychlit na 2,6 %, v příštím roce by pak měl činit 2,7 %, uvedla v pondělí komise ve své zimní makroekonomické prognóze. Předpověděla také, že průměrná inflace v Česku letos vystoupí na 2 % z loňských 0,6 %.
- Hospodářství Evropské unie letos i příští rok vykáže růst o 1,8 %, uvedla v pondělí ve své pravidelné zimní makroekonomické předpovědi Evropská komise. Pro eurozónu letos uvádí růst o 1,6 % a v roce příštím o 1,8 %. Poprvé za téměř deset let čeká prognóza růst ekonomiky všech zemí EU po celé sledované období, tedy od roku 2016 až do roku 2018.
- Česká národní banka (ČNB) bude nadále provádět devizové intervence nejméně do konce prvního čtvrtletí. Nic se tak nemění na prohlášení Bankovní rady ČNB z počátku února. Na tiskové konferenci po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to v pondělí řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Sobotka pak ocenil dobrou spolupráci mezi vládou a ČNB, která je nezávislou institucí.
- Analytici z banky Citigroup v pondělí snížili doporučení na akcie Monety Money Bank na "neutral" z "buy". Cílová cena byla ponechána na 89 Kč.
- Růst české ekonomiky loni zpomalil na 2,3 %. Předloni růst činil 4,6 %. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu (HDP), který v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Růst HDP zpomalil také ve 4. čtvrtletí roku 2016, když meziročně stoupl o 1,7 %. Mezičtvrtletní růst stagnoval na 0,2 %.
- ČSSD navrhuje ve svém volebním programu zavedení zvláštní bankovní daně. Návrh počítá se zavedením čtyř sazeb podle výše aktiv. Nejvyšší sazba 0,3 % by byla pro banky s aktivy nad 300 miliard korun, nejnižší 0,05 % pro banky s aktivy do 50 miliard korun. Na tiskové konferenci o tom v úterý informoval premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
- Největším rizikem pro české exportéry není zpevnění koruny po ukončení intervencí, ale to, aby nenastala fluktuace kurzu měny kvůli spekulantům. Na tiskové konferenci agentury CzechTrade to v úterý uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). ČR podle něj také chce tzv. "velvet brexit", tedy sametový rozvod s Velkou Británií.
- Analytici z Deutsche Bank zvýšili cílovou cenu akcií finanční skupiny Erste Group Bank z 27 eur na 28 eur. Doporučení ponechali na stupni "držet".
- Největší americká automobilka General Motors (GM) jedná o spojení své evropské divize Opel s francouzskou firmou PSA Group, která vyrábí vozy Peugeot a Citroën. Agentuře Reuters to v úterý řekly zdroje obeznámené se situací. Dohoda o spojení Opelu s PSA by podle nich mohla být oznámena již v příštích dnech.
- Míra inflace v Německu v lednu podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie meziročně dosáhla 1,9 %, a je tak nejvyšší za 3,5 roku. Proti prosinci se ale ceny o 0,8 % snížily, oznámil v úterý ve své konečné zprávě německý statistický úřad. Nejvíce se během ledna zvyšovaly ceny potravin, alkoholových nápojů, tabáku a dopravy.
- Polostátní energetická společnost ČEZ vybere v příštím roce dodavatele na stavbu jaderného bloku v Dukovanech. Podle ředitele ČEZ Daniela Beneše bude firma hledat dodavatele na klíč, dokumentace na zadání zakázky v hodnotě 120 miliard korun se připravuje. Česko chce kvůli ní u Evropské komise vyjednat takzvanou sektorovou výjimku, tedy aby měl zadavatel volné ruce při stanovování parametrů výběru. Píší o tom středeční Lidové noviny.
- Počet zaměstnaných v Británii po dvou měsících poklesu obnovil v posledních třech měsících loňského roku růst a míra nezaměstnanosti zůstala na jedenáctiletém minimu 4,8 %. Středeční údaje britského statistického úřadu potvrzují, že trh práce zůstává silný i po červnovém referendu o vystoupení Británie z EU.
- Německá letecká společnost Lufthansa a její piloti dosáhli po letech sporů a řadě stávek dohody o platech. Ve středu o tom informovala veřejnoprávní televize ARD, podle níž obě strany přijaly návrh zprostředkovatele. Dohoda počítá s několikafázovým nárůstem platů pilotů celkem o 8,7 %.
- Německá vláda jedná s americkou automobilkou General Motors (GM) a francouzskou PSA Group o budoucnosti továren německé značky Opel v případě, že PSA tuto firmu od Američanů koupí. Ve středu to oznámila německá ministryně práce Andrea Nahlesová. Šéf PSA Carlos Tavares mezitím dal na vědomí, že se chce v brzké době sejít s německými činiteli a jednat s nimi o možné koupi Opelu a dalších aktivit evropské divize GM.
- Meziroční míra inflace na Slovensku v lednu dosáhla 0,7 procenta a zvýšila se z 0,2 procenta, kde byla v prosinci. Spotřebitelské ceny v zemi tak rostly nejrychleji od září 2013. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil slovenský statistický úřad.
- Zápis z posledního zasedání Evropské centrální banky (ECB) signalizuje, že její představitelé zatím nemají chuť omezovat stimulační opatření. Domnívají se, že současný růst inflace je pouze dočasný a že hospodářské oživení stále čelí rizikům. Ponechávají dokonce prostor pro případné rozšíření stimulačních opatření.
- Čistý zisk Evropské centrální banky (ECB) v loňském roce stoupl zhruba o desetinu na 1,19 miliardy eur (přes 32 miliard Kč). K jeho růstu přispěly vyšší výnosy z cenných papírů, které ECB nakupuje v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a inflace v eurozóně.
- Italský parlament ve čtvrtek schválil vládní plán na vytvoření fondu v objemu 20 miliard eur (540 miliard Kč) na podporu bankovního sektoru. Předpokládá se, že jako první bude z fondu čerpat banka Monte dei Paschi di Siena, která si loni nedokázala od soukromých investorů zajistit finanční prostředky na nutné zvýšení kapitálu. Uvedla to agentura Reuters.
- Ředitel energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš potvrdil, že je elektromobilita pro největší českou energetickou společnost velkou příležitostí. ČEZ a Škoda Auto spojí síly a budou společně investovat do rozvoje elektromobilů. Škoda Auto, která zatím elektromobily nevyrábí, začne s jejich vývojem a výrobou a ČEZ bude rozšiřovat síť dobíjecích stanic, kterých zatím provozuje v České republice 70.
- Po letech stagnace loni mzdy v Česku vzrostly o 10 až 15 %, nejvíce absolventům, naopak nejméně vrcholovým manažerům. Vyplývá to z platového průzkumu personálně poradenské společnosti Hays, který vznikl vyhodnocením 6 000 registrovaných pracovních nabídek a dat poskytnutých 20 000 uchazeči o pracovní místa.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Čistá ztráta druhé největší švýcarské banky Credit Suisse v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně klesla o 60 % na 2,35 miliardy švýcarských franků (59,5 miliardy Kč). Na hospodaření měla negativní vliv vysoká pokuta, kterou banka musí zaplatit v USA. Firma ve své výsledkové zprávě v úterý také oznámila, že v letošním roce zruší dalších 5 500 pracovních míst.
- Britský výrobce leteckých motorů Rolls-Royce se v loňském roce propadl do rekordní ztráty 4,6 miliardy liber (146 miliard Kč). Vliv na slabší čísla měly negativní dopady slabé libry a náklady na urovnání obvinění z korupce. Firma v úterý také uvedla, že bude muset přikročit k dalšímu snižování nákladů.
- Čistý zisk nizozemské pivovarské společnosti Heineken za loňský rok vzrostl o 8,5 % na 2,1 miliardy eur (56,7 miliardy Kč), a mírně tak překonal odhady analytiků. Prodej piva rostl zejména v Asii, druhý největší světový výrobce piva si však vedl dobře i na velkých evropských trzích. Heineken to uvedl ve středečním sdělení.
- Čistý zisk švýcarského potravinářského gigantu Nestlé v loňském roce klesl o 6 % na 8,5 miliardy švýcarských franků (216 miliard Kč). Firma ve své výsledkové zprávě ve čtvrtek také uvedla, že zesílí snahu o snižování nákladů. Zisk výrazně zaostal za očekáváním analytiků, kteří počítali s jeho nárůstem v průměru na téměř 9,6 miliardy švýcarských franků z 9,1 miliardy v předchozím roce.
- Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM v loňském roce zvýšila provozní zisk zhruba o třetinu na 1,049 miliardy eur (přes 28 miliard Kč). K růstu zisku přispěly mimo jiné nízké ceny ropy. Firma to oznámila ve čtvrtek.
Zdroj: CNBC