Evropské akcie ve středu zdražily, oficiální zahájení brexitu nechalo investory chladnými

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu v zelených číslech. Nic na tom nezměnilo ani oficiální zahájení procesu odchodu Spojeného království z Evropské unie aktivací článku 50 Lisabonské smlouvy.
Britský FTSE 100 posílil o 0,41 % na 7 373,72 bodu, francouzský CAC 40 přidal 0,45 % na 5 069,04 bodu a německý DAX uzavřel se ziskem 0,44 % na 12 203 bodů. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,33 % na 378,53 bodu.
Evropské akcie (29. března 2017), zdroj: Google
Hlavní událostí dne byla aktivace článku 50 Lisabosnké smlouvy ze strany Spojeného království, čímž byl oficiálně zahájen proces, na jehož konci země opustí Evropskou unii. Britská premiérka Theresa Mayová před poslanci britského parlamentu zopakovala, že chce mít s Evropskou unií "nový, speciální a hluboký vztah".
Mayová podepsala žádost o aktivaci článku 50 dopoledne, předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi dopis přinesl ve 13.30 SELČ britský velvyslanec při EU Tim Barrow.
"Ostatní členské státy Evropské unie by v návaznosti na zahájení procesu brexitu do Bruselu měly zaslat své instrukce pro vyjednávání s Londýnem. Vznikne tak ucelený dokument, který bude prezentován předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Následně se v evropském společenství roztočí politický kolotoč jednání a hlasování, na jehož konci by měla být jasná strategie pro jednání s britskou protistranou. Teprve poté se role ujme britské ministerstvo pro zahraniční věci, které musí plán posvětit, čímž bude zahájeno dvoustranné vyjednávání. To se pravděpodobně nějakou chvíli potáhne, obě strany totiž přirozeně budou chtít maximalizovat své zisky," naznačuje další vývoj analytik z České spořitelny Jan Šumbera.
"Pro Brity jsou tématy zejména imigrace, volný obchod a udržení pozice bankovní velmoci. Naproti tomu Evropská unie potřebuje jasně deklarovat, že opuštěním jejích struktur členové ztrácejí nárok na jakékoli výhody," dodává Šumbera.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu odpoledne obdržel dopis od britské premiérky Theresy Mayové, který aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy. Oficiálně tím byl zahájen proces odchodu Spojeného království z EU.
- Britský ministr financí Philip Hammond ve středu v televizi Sky News řekl, že Británie bude muset dělat při vyjednávání s Evropskou unií ústupky, aby získala co nejlepší možnou dohodu o budoucích vztazích s Bruselem po takzvaném brexitu. Dohoda musí být podle Hammonda taková, aby vyhovovala "jak Británii, tak jejím partnerům z Evropské unie".
-
Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou akciovou burzou London Stock Exchange. Své rozhodnutí zdůvodnila obavami z negativních dopadů na hospodářskou soutěž.
- Řecko se dohodlo se svými věřiteli na reformách, škrtech a odprodeji elektráren, uvádějí zdroje blízké vyjednávání. Mluvčí Evropské komise však nepotvrdila, že k dohodě skutečně došlo. Na dohodě o reformách závisí uvolnění peněz ze třetího záchranného programu, o němž mají jednat ministři financí eurozóny již 7. dubna.
- Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s přehříváním a bezpečnostní problémy s airbagy. S odkazem na čínský dozorčí orgán nad kvalitou o tom ve středu informovala agentura DPA.
Zdroj: CNBC