Americké akcie v pátek nepatrně klesly, v červených číslech skončily všechny tři hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie uzavřely páteční obchodování s mírnými ztrátami, i když během dne byly přechodně i v zisku. Investoři reagovali jednak na útok USA na Sýrii, jednak na horší statistiku z amerického trhu práce, byť míra nezaměstnanosti klesla na takřka desetileté minimum 4,5 %.
Index Dow v pátek odepsal 0,03 % na 20 656,10 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,08 % na 2 355,54 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zakončil obchodování se ztrátou 0,02 % na 5 877,81 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,87 % na 12,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,38 %.
Dařilo se sektoru necyklického spotřebního zboží, odvětví zdravotní péče, průmyslovému sektoru a realitnímu odvětví. Nejvýraznější pokles naopak zaznamenaly sektor veřejných služeb, finanční odvětví a energetický sektor.
Americké akcie (7. dubna 2017), zdroj: Google
Akcie začaly sestupovat z denních maxim po komentáři prezidenta Fedu v New Yorku Williama Dudleyho. Ten mluvil o plánech americké centrální banky na omezení bilanční sumy, která se po finanční krizi zvýšila asi na trojnásobek.
Obchodování v závěru týdne ovlivňovala také zpráva o situaci na americkém trhu práce. Míra nezaměstnanosti v březnu klesla o dvě desetiny procentního bodu na téměř 10leté minimum 4,5 %. Zklamáním však byla tvorba nových pracovních míst, která výrazně zaostala za očekáváním a byla nejslabší za poslední rok.
V indexu Dow v pátek nejvýrazněji klesly akcie chemické firmy DuPont (-0,73 %), mediálního konglomerátu Walt Disney (-0,42 %) a kartové firmy Visa (-0,39 %). Dařilo se naopak cenným papírům maloobchodního řetězce Wal-Mart (+2,06 %), výrobce letecké techniky Boeing (+0,83 %) nebo technologického a průmyslového konglomerátu United Technologies (+0,52 %).
Za celý týden Dow klesl o 0,03 % a S&P 500 odepsal 0,3 %. Nejvýraznější týdenní ztrátu zaznamenal index Nasdaq Composite, který odepsal 0,57 %.
Americké akcie (7. dubna 2017), zdroj: Google
Náladu na Wall Street v závěru týdne srážel i útok Spojených států na leteckou základnu syrské armády v provincii Homs. Americký prezident Donald Trump nařídil cílený útok na leteckou základnu na západě Sýrie v reakci na úterní chemický útok v provincii Idlíb, ze kterého USA obviňují režim syrského prezidenta Bašára Asada.
Názory analytiků na další vývoj se liší. Například Frank Klumpp z finančního ústavu Landesbank Baden-Württemberg ve Stuttgartu se domnívá, že zpráva vrací do hry geopolitická rizika. Jiní analytici jsou však opatrnější.
Dolar v pátek posílil, ropa zdražila
Dolar v pátek na devizových trzích mírně posiloval, neuškodila mu ani méně příznivá statistika z trhu práce. Investoři stále věří, že Fed letos ještě ve dvou krocích zvýší základní úrok, což je v posledních měsících jeden z hlavních důvodů posilování americké měny.
Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, v pátek vystoupil na třítýdenní maximum 101,26 bodu. V době, kdy končilo obchodování v New Yorku, vykazoval růst o 0,5 % na 101,16 bodu. Dolar k japonskému jenu si připisoval 0,3 % na 111,16 bodu, euro vůči dolaru kleslo na čtyřtýdenní minimum a večer odepisovalo 0,5 % na 1,0587 USD.
Ceny ropy na světových trzích v pátek pokračovaly v růstu, v ranních hodinách přidávaly více než dvě procenta. Reagovaly tak na zprávu, že americké vojenské síly zaútočily na leteckou základnu v Sýrii. Později cenový růst polevil, trh se ale stále obává, aby se konflikt v Sýrii nerozšířil do dalších blízkovýchodních zemí, odkud se na světový trh dostávají značné objemy černého zlata.
Kolem 20.00 SELČ severomořská ropa Brent vykazovala růst o 0,5 % na 55,21 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI rostla o 0,87 % na 52,18 USD za barel.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v březnu mimo zemědělství vytvořila jen zhruba 98 tisíc pracovních míst. To je nejslabší tvorba míst za poslední rok. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 180 tisíc míst po přibližně 219 tisících v únoru (revidováno z 235 tisíc). Míra nezaměstnanosti ale nečekaně klesla o dvě desetiny procentního bodu na takřka desetileté minimum 4,5 %. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Míra meziročního růstu mezd klesla z 2,8 % na 2,7 %.
- Šéf firmy Amazon Jeff Bezos chce od příštího roku nabízet turistické lety do vesmíru se svou vesmírnou cestovní společností Blue Origin. Aby je mohl financovat, bude ročně odprodávat akcie Amazonu za jednu miliardu dolarů. Bezos to uvedl na vesmírné konferenci v Colorado Springs. Podle aktuálního odhadu agentury Bloomberg vlastní šéf největšího internetového obchodu na světě majetek v hodnotě kolem 78 miliard dolarů.
- Regulátoři Evropské unie v pátek schválili převzetí britské televizní společnosti Sky TV americkou mediální skupinou 21st Century Fox. Skupina, kterou vlastní mediální magnát Rupert Murdoch, má ve Sky dlouhodobě podíl 39,1 %, v závěru loňského roku však nabídla britské společnosti úplné převzetí. Hodnota transakce by měla činit 11,7 miliardy liber.
- Firma provozující sociální síť Twitter zažalovala Spojené státy poté, co ji údajně jejich vláda nutila vydat uživatelská data k účtu, na kterém se objevuje kritika prezidenta Donalda Trumpa. Podle pátečních informací světových agentur to vyplývá z dokumentů, které firma ve čtvrtek místního času podala u soudu v San Franciscu.
- Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v únoru podle očekávání vzrostl ve srovnání s lednem o 0,4 %. V lednu se objem skladových zásob snížil o 0,2 %.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu stoupl o 10 na 672. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu vzrostl o 15 na 839. Oznámila to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Americký výrobce elektromobilů Tesla v prvním čtvrtletí dodal zákazníkům rekordních 25 000 vozů. Odbyt se tak meziročně zvýšil o 69 %, zatímco v předchozím kvartálu o 9 % klesl. Údaje signalizují, že firma je na cestě ke splnění svého plánu pro letošní první pololetí.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 53,3 bodu z únorových 54,2 bodu. Analytici počítali s poklesem na 53,5 bodu. Podle indexu nákupních manažerů od institutu ISM v březnu expanze v americkém zpracovatelském sektoru zpomalila, ukazatel klesl na 57,2 bodu z 57,7 bodu v únoru (odhad: 57 bodů).
- Stavební výdaje v únoru meziměsíčně stouply o 0,8 % (odhad: +1 %, leden revidován z -1 % na -0,4 %).
- Skupina technologických podniků, akademických institucí a neziskových organizací vytvořila fond v hodnotě 14 milionů dolarů na podporu nového projektu s názvem News Integrity Initiative, který má za úkol zvyšovat zpravodajskou gramotnost a posilovat důvěru v žurnalistiku. Mezi přispěvatele do fondu patří například internetová sociální síť Facebook či softwarová společnost Mozilla, která je autorem internetového prohlížeče Firefox.
- Prodeje aut ve Spojených státech v březnu dosáhly v celoročním přepočtu 16,62 milionu jednotek. Vyplývá to z údajů společnosti Autodata. Čekal se výsledek 17,5 milionu jednotek. V únoru činily anualizované prodeje 17,58 milionu.
- Wedbush Securities zvýšila cílovou cenu akcií Harley-Davidson na 55 z 53 USD.
Tržní hodnota amerického výrobce elektrických vozů Tesla se v úterý přiblížila hodnotě největší americké automobilky General Motors. V pondělí podle tržní hodnoty předstihla Tesla automobilku Ford Motor. Akcie Tesly zamířily na počátku týdne vzhůru v reakci na zprávu o prudkém růstu jejího odbytu v prvním čtvrtletí.
- Spojené státy končí s finanční podporou Populačního fondu Organizace spojených národů (UNFPA), který je zaměřen na otázky rodinného plánování a péče o matky a děti ve více než 150 zemích světa. Uvedlo to americké ministerstvo zahraničí, které krok zdůvodnilo tím, že fond "podporuje či se podílí na řízení programu nucených potratů a nedobrovolné sterilizace". Podle agentury Reuters jde o první ze slíbených kroků prezidenta Donalda Trumpa, který je odpůrcem potratů a chce omezit americké financování programů OSN.
- Americký telekomunikační operátor Verizon Communications spojí přebírané aktivity internetové firmy Yahoo! s operacemi své internetové divize AOL do nové společnosti jménem Oath. Značky AOL a Yahoo! by ale měly zůstat, sdělil Verizon.
- Podle americké investiční banky Jefferies by technologický gigant Apple mohl koupit britskou firmu Imagination Technologies, jejíž akcie se v pondělí propadly o více než 60 % po oznámení, že Apple přestane v telefonech iPhone a dalších produktech využívat její grafické technologie.
- Deficit zahraničního obchodu Spojených států v září klesl na 43,6 miliardy USD z 48,2 miliardy USD v lednu (revidováno z 48,5 miliardy USD). Analytici počítali s poklesem na 44,9 miliardy USD. Za snížením schodku stál rekordní propad dovozu z Číny.
- Investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta zruší v novinách, které vlastní, téměř 300 pracovních míst. Důvodem je pokles příjmů z reklamy a prodeje novin, napsala agentura AP.
- Americká oděvní společnost Ralph Lauren zavře svou vlajkovou prodejnu na obchodní třídě Fifth Avenue v New Yorku a bude propouštět. Díky těmto krokům by měla společnost ušetřit až 240 milionů dolarů ročně.
- Objem amerických továrních objednávek v únoru podle očekávání meziměsíčně vzrostl o 1 % po lednovém revidovaném růstu o 1,5 % (revidováno z +1,2 %). Bez dopravních prostředků únorové objednávky stouply o 0,4 % po +0,5 % v lednu.
- Prezident richmondské pobočky americké centrální banky Jeffrey Lacker v úterý s okamžitou platností rezignoval na svoji funkci. V dopise zaslaném vedení Fedu Lacker vysvětlil, že v roce 2012 vyzradil v rozhovoru s nejmenovanou analytičkou citlivé informace, na základě kterých mohlo následně dojít k pohybům na trzích. Lacker tak v čele richmondského Fedu skončil půl roku před plánovaným odchodem do důchodu.
- Index ekonomického optimismu v USA v dubnu klesl na 51,7 bodu z 55,3 bodu v březnu.
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku se v březnu zvýšil na 56,5 bodu (únor: 51,3 bodu).
- Pacific Crest snížila doporučení na akcie NVIDIA na "underweight" ze "sector weight".
- Citigroup snížila doporučení na akcie Bank of America na "neutral" z "buy".
- BMO Capital Markets snížila doporučení na akcie Alphabet na "market perform" z "outperform".
- Berenberg začala nově pokrývat akcie Cisco Systems s doporučením "hold" a cílovou cenou 35 USD.
- Goldman Sach přidala akcie Caterpillar na seznam nejatraktivnějších titulů k nákupu.
- Většina členů měnového výboru americké centrální banky by ještě v tomto roce chtěla začít s omezováním bilance Fedu, která prudce vzrostla kvůli nákupům dluhopisů v letech po poslední finanční krizi. Vyplývá to ze zápisu z posledního zasedání měnového výboru, který byl zveřejněn ve středu večer.
- Plechovky a půllitrové lahve Coca-Coly s třešňovou příchutí bude na čínském trhu zdobit tvář slavného amerického investora Warrena Buffetta. Ten je známým fanouškem takzvané Cherry Coke a jeho investiční společnost Berkshire Hathaway je největším akcionářem nápojového gigantu Coca-Cola.
- Německá investiční firma JAB Holdings, která vlastní řetězce Krispy Kreme a Caribou Coffee, koupí za 7,2 miliardy dolarů síť kaváren a pekářství Panera Bread. Uvedly to ve středu obě společnosti. Transakce je dosud největším spojením restauračních sítí ve Spojených státech.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 31. března po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 1,6 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Podle zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v březnu 263 tisíc nových pracovních míst. Jedná se o největší přírůstek od prosince 2014. Očekávalo se 187 tisíc. V únoru v soukromém sektoru vzniklo podle ADP 245 tisíc nových míst (revidováno ze 298 tisíc).
- Růst aktivity v americkém sektoru služeb v březnu zpomalil. Index nákupních manažerů v sektoru služeb klesl na 52,8 bodu z únorové úrovně 53,8 bodu. Vyplývá to ze středeční zprávy společnosti Markit Economics. Čekal se naopak růst indexu na 53,1 bodu. Kompozitní index nákupních manažerů klesl na 53 bodů z 54,1 bodu v únoru.
- Deutsche Bank začala nově pokrývat akcie UnitedHealth Group s doporučením "buy" a cílovou cenou 183 USD.
- MGM Holdings koupí od svých partnerů Viacom a Lionsgate Entertainment zbývající podíl 81 % v prémiovém americkém televizním kanálu Epix za zhruba jednu miliardu dolarů. Dohodou MGM Holding, která je mateřskou společností filmového studia Metro-Goldwyn-Mayer, posílí své televizní aktivity v době, kdy se snaží vytvořit silnější platformu pro distribuci svého obsahu.
- Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa zatím Čínu z manipulací s měnou v nadcházející pravidelné zprávě zřejmě nenařkne. Do budoucna ale bude ministerstvo financí, které pololetní zprávu o manipulacích s měnami ve světě zpracovává, uvažovat o změnách kritérií pro označení určité země za měnového manipulátora, řekli experti agentuře Reuters.
- Japonská společnost Seven & i Holdings, která provozuje řetězec prodejen zboží denní spotřeby 7-Eleven, koupí od americké firmy Sunoco za zhruba 3,3 miliardy dolarů prodejny a čerpací stanice. Japonská skupina ve čtvrtek uvedla, že nákupem zhruba 1 100 provozoven v Texasu a dalších státech si rozšíří operace na americkém trhu.
- Australské úřady podaly žalobu na amerického výrobce elektronických zařízení Apple za blokování přístroj iPad a iPhone v případě, že si jejich majitelé nechali provádět servis mimo prodejny Applu. Takové přístroje ukázaly chybovou hlášku a přestaly fungovat.
- Americký diskontní maloobchodní řetězec Dollar General ve čtvrtek potvrdil, že dosáhl dohody s vlastníky konkurenčního řetězce Dollar Express o převzetí kompletní sítě jeho 323 obchodů na území USA. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily.
- Velké americké firmy v březnu informovaly o plánech na propuštění 43 tisíc zaměstnanců, o 17 % více než v únoru (37 tisíc lidí). Nejvíce propouštění zasáhne telekomunikace, školství a maloobchod.
- Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 1. dubna klesl na 234 tisíc. Očekával se pokles na 250 tisíc z 259 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 258 tisíc). Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti se pak snížily v týdnu do 25. dubna na 2,028 milionu z 2,052 milionu, čekal se pokles na 2,04 milionu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Walgreens Boots Alliance v 2QFY2017: Upravený zisk na akcii 1,36 USD (odhad: 1,36 USD), tržby 29,4 miliardy USD (odhad: 30,28 miliardy USD).
- Výsledky Monsanto v 2QFY2017: Upravený zisk na akcii 3,19 USD (odhad: 2,79 USD), tržby 5,07 miliardy USD (odhad: 4,73 miliardy USD).
- Výsledky Constellation Brands ve 4Q: Upravený zisk na akcii 2,26 USD (odhad: 1,36 USD), tržby 1,63 miliardy USD (odhad: 1,59 miliardy USD).
- Výsledky CarMax ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,79 USD), tržby 4,05 miliardy USD (odhad: 3,94 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK