Ranní analytická poznámka (13. dubna): Geopolitické napětí roste, v neděli pod kotel zřejmě přiloží Erdoğan

Situace na geopolitické šachovnici se vyostřuje. Rezoluce proti Sýrii, za kterou se svorně postavila trojice USA, Francie, Velká Británie, byla na půdě Organizace spojených národů vetována Ruskem. Tomu se nelíbilo, že návrh údajně uvaluje vinu za nedávný chemický útok na bedra Asadova režimu bez důkladného vyšetřování.
Nicméně právě možnost celou situaci důkladně prošetřit byla součástí požadavků rezoluce. Donald Trump v návaznosti na tvrdé rétorické střety označil stávající vztahy s Moskvou za historicky nejhorší.
Americký prezident taktéž "zaintervenoval" proti dolaru. Učinil tak slovně, a to vyjádřením, že zámořská měna je příliš silná a Fed by měl udržovat nízké úrokové sazby. Dolar v reakci oslabil na pětiměsíční minimum v páru s japonským jenem.
Napětí na trzích dodává růstový hormon také blížící se série voleb. Už v neděli k urnám zamíří turecký národ, který bude hlasovat o rozšíření pravomocí prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Jeho mocenský vzestup loni podpořil pokus o státní převrat (jakkoliv se často skloňuje právě Erdoğan jakožto jeho tajný strůjce), po němž následovaly hromadné čistky. Nyní si turecká hlava státu umínila, že svůj triumf završí. Po jeho vítězství by kupříkladu byla zrušena funkce premiéra a do čela vlády by se postavil sám prezident. Ze své vůle by poté mohl například rozpustit parlament. Hlavní volební událostí přelomu dubna a května budou prezidentské volby ve Francii.