Ranní analytická poznámka (19. dubna): Theresa Mayová ukázkově kličkuje mezi vlastními vyjádřeními. Nejdříve předčasné volby nechtěla, teď se na ně těší

Jak pružní jsou (nebo spíše musejí být) politici ve svých názorech, předvedla britská premiérka Theresa Mayová. Ta v úterý oznámila, že by na 8. června chtěla vypsat předčasné parlamentní volby. Přitom ještě před měsícem se vyjadřovala v tom smyslu, že mimořádné volby nemají smysl a jen by destabilizovaly zemi.
Co se změnilo? Náskok konzervativců nad labouristy. Podle posledních průzkumů by si konzervativci polepšili o 56 křesel, v drtivé většině právě na úkor Labour Party. Současné premiérce by vítězství navíc zajistilo větší moc uvnitř vlastní strany. Po všech stránkách by si tak vylepšila pozici ve vyjednáváních s Evropskou unií.
Na základě této logiky posílila britská libra. To se odrazilo i na akciích, které v důsledku silnější měny oslabovaly. Mohlo by se však stát, že se Mayová přepočítá. Nebylo by to ostatně poprvé. Její předchůdce David Cameron také slíbil referendum v domnění, že odchod z EU si Británie nikdy neodhlasuje. A všechno dopadlo jinak.
Navíc si lze jen těžko představit, že nyní bude Mayová schopna odolat hlasům Skotska o vyhlášení dalšího referenda. "Když vy můžete znovu rozdat karty, tak my přece taky." Mayová však v tuto chvíli nejspíš hledí jen na svou pozici. Do voleb zbývají necelé dva měsíce. Opoziční Labour Party je v rozkladu a za tak krátkou dobu se asi jen těžko zmůže k většímu odporu. Nyní se však pozornost přesune z Británie zpět na kontinent. Zde, konkrétně ve Francii, začne o víkendu první kolo hlasování o budoucnosti Evropské unie.