Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, indexy S&P 500 a Nasdaq Composite ale přesto posunuly svá zavírací maxima

Akciové trhy ve Spojených státech uzavřely v pátek poblíž nuly, indexy S&P 500 a Nasdaq Composite ale i tak posunuly svá zavírací maxima. Za celý týden indexy Dow a S&P 500 stouply o více než procento a Nasdaq Composite přidal více než dvě procenta.
Index Dow oslabil o 0,01 % na 21 080,28 bodu, širší S&P 500 přidal 0,03 % na nové zavírací maximum 2 415,82 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,08 % na nové zavírací maximum 6 210,19 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,8 % na 9,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelý bazický bod na 2,247 %. Objem obchodů byl o něco slabší, protože v pondělí bude ve Spojených státech svátek a trhy zůstanou zavřené.
V plusu skončila většina hlavních sektorů indexu S&P 500. Nejvýrazněji se zvýšily sektory necyklického a cyklického spotřebního zboží a odvětví základních materiálů, pod nulou seanci zakončily realitní odvětví, sektor zdravotní péče, technologické odvětví a finanční sektor.
Americké akcie (26. května 2017), zdroj: Google
Za celý uplynulý týden Dow stoupl o 1,32 %, S&P 500 posílil o 1,43 % a Nasdaq Composite zpevnil o 2,08 %.
Americké akcie (týden do 26. května 2017), zdroj: Google
Ministerstvo obchodu USA v pátek uvedlo, že růst ekonomiky zvolnil v prvním čtvrtletí na 1,2 % z 2,1 % v předešlém kvartálu. Zpřesněné údaje byly podstatně lepší než předběžná čísla z konce dubna, podle nichž hrubý domácí produkt v celoročním přepočtu stoupl jenom o 0,7 %, byla ovšem v souladu s očekáváním analytiků.
V indexu Dow nejvýrazněji zpevnily akcie mediálního konglomerátu Walt Disney (+1,06 %), výrobce stavební a těžební techniky Caterpillar (+0,61 %) a chemické firmy DuPont (+0,59 %). Nedařilo se cenným papírům řetězce hobby marketů Home Depot (-1,00 %), farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (-0,48 %) nebo počítačového obra IBM (-0,46 %).
Dolar po slušných datech zpevnil
Dolar v reakci na zprávu o vývoji HDP posílil. Podle analytiků byly údaje pro trh příjemným překvapením a podporují názor, že zpomalení růstu ekonomiky je zřejmě jen přechodné. Obchodníci však rovněž upozorňují, že objem obchodů byl před prodlouženým víkendem v USA velmi nízký, což obvykle zkresluje vývoj na trhu.
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,3 % na 97,46 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,4 % na 1,117 USD a dolar k jenu zpevnil o půl procenta na 111,26 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o 0,9 % na 124,29 JPY.
Ceny ropy na světových trzích v pátek po čtvrtečním výrazném propadu kolísaly a nakonec stouply. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další země ve čtvrtek podle očekávání prodloužily omezení těžby o devět měsíců, podle investorů to však k dostatečnému snížení světových zásob vytěžené ropy stačit nebude.
Severomořská ropa Brent kolem 20.00 SELČ zdražovala o 0,62 % na 52,07 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI přidávala zhruba 1,2 % na 49,74 USD za barel. Za celý týden Brent ztratil zhruba čtyři procenta a ropa WTI zlevnila o 2,5 %.
Těžařské země byly přesvědčeny, že jejich krokem se zásoby ve světě postupně sníží na pětiletý průměr, zejména když půlroční plnění této dohody bylo takřka stoprocentní. Propad cen tak byl pro OPEC šokem.
Trh ale vzhledem k signálům z OPEC doufal, že se na poslední chvíli navíc podaří sjednat dohodu o důraznějších krocích. Předtím se totiž objevovaly zprávy, že omezení produkce černého zlata by mohlo být výraznější a že by mohlo být prodlouženo o 12 měsíců. "Očekávání byla tak vysoká, že pouhé potvrzení statu quo o devět měsíců vedlo ke zklamání," uvedli analytici z německého finančního domu Commerzbank.
Původní dohodu OPEC a další země uzavřely na konci loňského roku, což tehdy vytlačilo ceny ropy nad 50 USD za barel, dál už ale ceny kvůli stále vysokým zásobám nerostly. Saúdská Arábie a Rusko se proto v polovině května shodly na potřebě dohodu prodloužit o dalších devět měsíců, aby se zásoby konečně podstatně snížily a tím se obnovila rovnováha na trhu. To v následujících dnech zvedlo ceny znovu nad 50 dolarů, ve čtvrtek ale ropa o většinu těchto zisků přišla.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump chce povolit těžbu ropy v chráněné Arktické národní rezervaci (Arctic National Wildlife Refuge - ANWR) na Aljašce. Podle návrhu rozpočtu by ropa a zemní plyn z rezervace měly státu vydělat během příštích deseti let téměř dvě miliardy dolarů.
- Americký soud nařídil zasilatelské společnosti United Parcel Service (UPS), aby zaplatila 247 milionů dolarů jako pokutu a odškodné za nezákonnou přepravu velkého množství nezdaněných cigaret. UPS se proti rozhodnutí soudu hodlá odvolat.
- Americký internetový prodejce Amazon otevřel ve čtvrtek v New Yorku své sedmé knihkupectví. Plánuje, že do konce letošního roku jich ve Spojených státech bude provozovat 13.
- Růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 1,2 % z 2,1 % v předešlém čtvrtletí. Ukázal to páteční zpřesněný odhad amerického ministerstva obchodu. Analytici počítali s růstem o 0,9 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v prvním čtvrtletí stouply o 2,1 % po 2% zvýšení v předchozím období (odhad: +2 %).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v dubnu klesly o 0,7 % po březnovém revidovaném růstu o 2,3 % (revidováno z +1,7 %), očekával se pokles o 1,4 %. Po očištění o dopravní prostředky se objednávky snížily o 0,4 % po březnovém zvýšení o 0,8 % (revidováno z -0,2 %, odhad: +0,4 %).
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v květnu stoupl na 97,1 bodu z 97 bodů v dubnu. Vyplývá to z finálních údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje. Analytici počítali s růstem na 97,5 bodu.
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií Qualcommu na 65 z 56 USD.
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií Costco Wholesale na 191 ze 185 USD.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu zvýšil již po devatenácté v řadě, tentokrát o dva na 722. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu vzrostl o sedm na 908. Oznámila to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Chemická společnost Huntsman se sídlem v USA a švýcarská Clariant AG se spojují do subjektu s tržní hodnotou přes 14 miliard USD. Společnosti v pondělí oznámily, že fúze "rovnocenných" firem má být uzavřena do konce letošního roku. Nový podnik se bude nazývat HuntsmanClariant.
- Americká automobilka Ford Motor odvolá výkonného ředitele Marka Fieldse a nahradí jej Jimem Hackettem, dosavadním ředitelem divize vývoje autonomních vozů. Společnost tímto krokem reaguje na klesající cenu akcií a propad prodeje, uvedl v pondělí list The New York Times. Změn mají doznat i další posty v řízení podniku. Společnost zprávu odpoledne potvrdila.
- Index aktivity chicagského Fedu v dubnu stoupl na 0,49 bodu (březen: 0,07 bodu).
- RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií Applu na 168 ze 157 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Qualcommu na "overweight" z "neutral", jejich cílovou cenu zvýšila na 68 z 50 USD.
- Finská společnost Nokia a americká technologická firma Apple urovnaly patentový spor a podepsaly novou mnohaletou licenční dohodu. Zpráva překvapila investory, kteří očekávali, že spor mezi oběma společnostmi oznámený loni v prosinci se povleče dlouhou dobu.
- Americká internetová společnost Google dosud monitorovala jen internetové nákupy, s cílem prodat více webové reklamy však nyní hodlá sledovat i nákupy v kamenných obchodech. Data jí mají ukázat příčinný vztah mezi on-line reklamou a offline prodejem.
- Americké ministerstvo spravedlnosti hodlá podat civilní žalobu na italsko-americkou automobilku Fiat Chrysler Automobiles (FCA) kvůli nadměrným emisím naftových vozů. Podle agentury Reuters to v úterý oznámila Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA).
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v květnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na 52,5 bodu z dubnových 52,8 bodu. Analytici počítali s růstem na 53 bodů. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se naopak zvýšil na 54 bodů z 53,1 bodu v předchozím měsíci. Analytici očekávali stagnaci indexu. Kompozitní PMI stoupl na 53,9 bodu z 53,2 bodu.
- Prodeje nových domů v USA se v dubnu meziměsíčně snížily o 11,4 % na celoročně přepočítané tempo 569 tisíc jednotek. Jedná se o nejhlubší propad za více než dva roky. Trh vyhlížel pokles o 1,5 % po březnovém revidovaném růstu o 5,8 % na 642 tisíc jednotek (revidováno z 621 tisíc jednotek).
- Index aktivity richmondského Fedu v květnu klesl na 1 bod (odhad: 15 bodů, duben: 20 bodů).
Členové měnového výboru americké centrální banky (Fed) se shodují, že by se měli zdržet dalšího zvyšování úrokových sazeb, dokud se nepotvrdí, že nedávné zpomalení růstu HDP bylo jen přechodné. Vyplývá to ze zápisu z posledního zasedání Fedu, které se uskutečnilo na začátku května.
Čistý zisk amerických bank v prvním čtvrtletí vzrostl o 12,7 % na 44 miliard dolarů a počet problémových bank je nejnižší za devět let. Růst objemu poskytnutých úvěrů však druhé čtvrtletí za sebou zpomalil. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
- Americký prezident Donald Trump hodlá omezit příspěvky na nákup zbraní pro značnou část spojeneckých zemí. Úspora plánovaná v rámci Trumpem prosazovaného snížení příspěvků na zahraniční pomoc se dotkne například Ukrajiny, Gruzie či Pákistánu. Podle amerických médií to vyplývá z interního dokumentu ministerstva zahraničí.
- Americký softwarový gigant Microsoft se dohodl, že zaplatí 100 milionů dolarů za převzetí společnosti Hexadite, která působí v oblasti kybernetické bezpečnosti. Ve středu o tom informoval izraelský finanční server Calcalist.
Francouzská banka BNP Paribas zaplatí v USA pokutu 350 milionů USD za to, že umožnila nepoctivé obchody na devizovém trhu. Podle úřadu finančních služeb (DFS) státu New York banka špatně dohlížela na globální devizové obchody, a umožnila tak obchodníkům manipulovat s vývojem kurzů.
Zásoby ropy na území Spojených států se v minulém týdnu snížily o 4,432 milionu barelů. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřad pro energetické informace (EIA). Čekalo se, že zásoby klesnou o 2,419 milionu barelů po poklesu o 1,753 milionu barelů v předchozím týdnu.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 19. května po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 4,4 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Index cen domů v USA od FHFA v březnu meziměsíčně stoupl o 0,6 %, meziročně vzrostl o 6,2 % (únor: +6,4 %).
- Prodeje starších domů v USA v dubnu meziměsíčně klesly o 2,3 % na celoročně přepočítané tempo 5,57 milionu jednotek. Čekal se pokles o 1,1 % na 5,65 milionu jednotek. V březnu prodeje o 4,2 % stouply a dosáhly tempa 5,7 milionu jednotek.
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií Yahoo! na 58 z 50 USD.
- Americký výrobce motocyklů Harley Davidson postaví továrnu v Thajsku, aby mohl lépe obsluhovat rostoucí odbytiště v jihovýchodní Asii. Společnost to uvedla ve svém čtvrtečním prohlášení. Krok kritizují americké odbory.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 20. května stoupl na 234 tisíc z 233 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 232 tisíc). Trh čekal růst na 238 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 13. května stoupl na 1,923 milionu z 1,899 milionu (revidováno z 1,898 milionu), očekávalo se 1,925 milionu.
- Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se rozhodla prodloužit dohodu o omezení těžby černého zlata o devět měsíců do března příštího roku. K dohodě se po jednáních ve Vídni později připojila také zhruba desítka dalších zemí mimo ropný kartel v čele s Ruskem, řekli delegáti agentuře Reuters. Ceny ropy reagovaly na všeobecně očekávanou zprávu výrazným poklesem, protože trh doufal v prohloubení těžebních škrtů.
- Americká automobilka Ford Motor, která na počátku tohoto týdne vyměnila generálního ředitele, pokračuje ve změnách v nejvyšším vedením. Druhý největší výrobce aut v USA ve čtvrtek jmenoval nové šéfy pro oblast Evropy, Blízkého východu a Afriky a pro oblast Asie, Tichomoří a Čínu a také nového prezidenta pro Severní Ameriku. Vyplývá to ze čtvrtečního prohlášení firmy.
- Americká automobilka General Motors čelí obvinění, že u stovek tisíc svých vozů s naftovým motorem používala podobné zařízení jako Volkswagen, aby prošla emisními testy. U soudu v Michiganu ve čtvrtek byla podána hromadná žaloba jménem majitelů a pronajímatelů více než 705 000 vozů Silverado a Sierra s naftovým motorem z modelových let 2011 až 2016. GM označila žalobu za neopodstatněnou.
- Obchodní bilance USA v segmentu zboží skončila v dubnu se schodkem 68 miliard USD (odhad: -64,7 miliardy USD, březen: -65 miliard USD).
- Objem zásob ve skladech amerických velkoobchodníků v dubnu meziměsíčně klesl o 0,3 %. Po březnovém nárůstu o 0,1 % (revidováno z +0,2 %) očekávali analytici navýšení zásob o 0,2 %.
- Index aktivity kansaského Fedu v květnu klesl na -1 bod z 12 bodů v dubnu.
- Stifel Nicolaus snížila doporučení na akcie PayPal Holdings na "hold" z "buy".
- RBC Capital snížila cílovou cenu akcií Tiffany & Co. na 88 z 93 USD.
- Raymond James snížila cílovou cenu akcií Advance Auto Parts na 170 ze 180 USD.
- Morgan Stanley zvýšila cílovou cenu akcií Broadcom na 265 z 245 USD.
Výsledková sezóna v tomto týdnu
- Výsledky AutoZone v 3QFY2017: Zisk na akcii 11,44 USD (odhad: 11,99 USD), tržby 2,62 miliardy USD (odhad: 2,71 miliardy USD).
- Tržby luxusního klenotnictví Tiffany činily v prvním čtvrtletí 899,6 milionu dolarů, a nedostály tak očekávání. Menší zájem o šperky projevovali turisté a domácí v USA, nejdůležitějším trhu značky.
- Výsledky Lowe’s Companies v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,06 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 16,9 miliardy USD (odhad: 16,96 miliardy USD).
- Výsledky HP v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,39 USD), tržby 12,4 miliardy USD (odhad: 11,9 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +3 %.
- Výsledky Guess? v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,24 USD (odhad: -0,32 USD), tržby 458,6 milionu USD (odhad: 449 milionů USD). Akcie ve středečním after-marketu +16,5 %.
- Výsledky NetApp v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,86 USD (odhad: 0,82 USD), tržby 1,48 miliardy USD (odhad: 1,44 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -3,5 %.
- Výsledky Hormel Foods v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,40 USD, loni: 0,40 USD), tržby 2,19 miliardy USD (odhad: 2,23 miliardy USD, loni: 2,3 miliardy USD).
- Výsledky Best Buy v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,60 USD (odhad: 0,40 USD, loni: 0,70 USD), tržby 8,53 miliardy USD (odhad: 8,28 miliardy USD, loni: 8,44 miliardy USD).
- Výsledky Abercrombie & Fitch v 1Q: Čistá ztráta na akcii 0,91 USD (odhad: -0,70 USD, loni: -0,59 USD), tržby 661,1 milionu USD (odhad: 651,5 milionu USD, meziročně: -4 %).
- Výsledky Dollar Tree v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,98 USD (v souladu s odhady, loni: 0,98 USD), tržby 5,29 miliardy USD (v souladu s odhady, loni 5,09 miliardy USD).
- Výsledky Costco Wholesale v 3QFY2017: Zisk na akcii 1,59 USD (odhad: 1,30 USD), tržby 28,22 miliardy USD (odhad: 28,6 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +2 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
