Americké akcie ve čtvrtek smazaly většinu úvodních ztrát, nad nulu se ale hlavní indexy dostat nedokázaly

Americké akcie ve čtvrtek oslabily, hlavní indexy dolů stáhl obnovený výprodej akcií předních technologických firem. Wall Street má po středečním kroku americké centrální banky také obavy z dalšího zvyšování úrokových sazeb.
Index Dow skončil se ztrátou 0,07 % na 21 359,90 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,22 % na 2 432,46 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,47 % na 6 165,50 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 2,44 % na 10,90 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o tři a půl bazického bodu na 2,162 %.
V plusu skončily pouze průmyslové odvětví, realitní sektor a odvětví veřejných služeb. Nejvýrazněji klesly sektor základních materiálů, energetické odvětví a technologický sektor.
Americké akcie (15. června 2017), zdroj: Google
Výprodej v technologickém sektoru začal na konci minulého týdne, když investoři začali vybírat zisky z jeho silného letošního růstu. Akcie gigantu Apple (-0,6 %) klesly o více než půl procenta, skupina Alphabet (-0,8 %) ztratila necelé procento. Trh tím podle agentury Reuters reagoval na analytické zprávy, které byly vůči těmto titulům nepříznivé.
Fed ve středu podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu a dal najevo, že bude v přitvrzování měnové politiky pokračovat. Čtvrteční zprávy z americké ekonomiky vesměs potvrdily, že Fed může pokračovat ve zdražování úvěrů, což může akciový trh vnímat obecně nelibě.
Dolar zpevnil, ropa mírně zlevnila
Dolar na devizovém trhu ve čtvrtek po příznivých zprávách z americké ekonomiky vzrostl na maxima za více než dva týdny. Dílčí statistiky ukázaly, že Fed bude moci dále přitvrzovat měnovou politiku.
Dolarový index uzavřel den se ziskem 0,5 % na 97,50 bodu, během dne se dostal až na 97,56 bodu, nejvýše od 30. května. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,6 % na 1,1146 USD.
Ceny ropy během čtvrtečního obchodování sestoupily na šestitýdenní minima. Dolů je tlačily pochybnosti o tom, zda se Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) podaří odstranit nadbytek suroviny na trhu.
Kolem 20.00 SELČ severomořská ropa Brent zlevňovala o 0,3 % na 46,85 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI klesala o 0,6 % na 44,46 USD za barel.
Ve středu se cena ropy Brent propadla o 3,5 % na 47 dolarů za barel. To představovalo její nejnižší závěrečnou hodnotu od 29. listopadu. "Ceny ropy se drží v blízkosti nejnižší úrovně za sedm měsíců," uvedl analytik Stephen Brennock ze společnosti PVM Oil Associates. Dodal, že ropný trh nevykazuje žádný výraznější růstový potenciál.
Zásoby ropy navzdory dohodě OPEC o omezení dodávek zůstávají v mnoha částech světa v blízkosti rekordních maxim. Snahu OPEC o podpoření cen ropy podkopává růst těžební aktivity ve Spojených státech. Produkci ropy navíc zvyšují také Libye a Nigérie, které sice jsou členy OPEC, ale nejsou vázány dohodou o omezení dodávek.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Americký technologický konglomerát Alphabet investuje spolu se švýcarským farmaceutickým koncernem Novartis 300 milionů dolarů do fondu investiční firmy Medicxi. Sází na to, že evropské biotechnologické společnosti vyvinou léky, které budou znamenat průlom v dosavadní léčbě pacientů, informovala ve čtvrtek agentura Reuters.
- Srdce a peněženky nadšenců kryptoměn po celém světě si získává další digitální měna - ethereum. Do konce roku 2018 by dokonce měna ethereum mohla překonat hodnotu bitcoinu, domnívá se generální ředitel hedgeového fondu Polychain Capital Olaf Carlson-Wee. Tento fond se zaměřuje právě na kryptoměny.
- Empire State index v červnu stoupl na 19,8 bodu (odhad: 4 body, květen: -1 bod).
- Index aktivity filadelfského Fedu ve zpracovatelském sektoru v červnu klesl na 27,6 bodu (odhad: 24 bodů, květen: 38,8 bodu).
- Index dovozních cen v květnu meziročně meziročně stoupl o 2,1 % (odhad: +2,8 %, duben: +3,6 %), index vývozních cen stoupl o 1,4 % (duben: +3,2 %). Meziměsíčně index dovozních cen klesl o 0,3 % (odhad: -0,1 %, duben: +0,2 %) a index vývozních cen klesl o 0,7 % (odhad: +0,1 %, duben: +0,2 %).
- Index cen trhu s nemovitostmi od NAHB v červnu klesl na 67 bodů (odhad: 70 bodů, květen: 69 bodů).
- Průmyslová výroba ve Spojených státech zůstala v květnu proti předešlému měsíci beze změny. Produkce zpracovatelského průmyslu ale podruhé za tři měsíce nečekaně klesla a snížila se zejména rozkolísaná výroba automobilů. Plyne to ze čtvrtečních údajů amerického Fedu.
- Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles svolá v Severní Americe do servisů 297 000 dodávkových vozů kvůli problémům s airbagy. Opatření se týká automobilů Dodge Grand Caravan z let 2011 a 2012. Zahrnuje zhruba 209 000 vozů ve Spojených státech a téměř 88 000 vozů v Kanadě.
- Americká společnost Nike v rámci reorganizace aktivit sníží počet svých zaměstnanců o zhruba dvě procenta. Oznámila to ve čtvrtek firma, která je největším výrobcem sportovního oblečení a obuvi na světě. Nike koncem finančního roku 2016 zaměstnávala přes 70 000 lidí. Ohlášené opatření by tak mělo vést ke zrušení zhruba 1 400 pracovních míst.
- Švýcarský potravinářský koncern Nestlé uvažuje o prodeji své americké divize cukrovinek, jejíž roční tržby se pohybují kolem 900 milionů švýcarských franků (21,8 miliardy Kč). Nestlé to uvedla ve čtvrtečním sdělení. Skupina ale ujistila, že své globální aktivity na poli cukrovinek hodlá nadále rozvíjet.
Výsledková sezóna
- Výsledky Kroger v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,58 USD), tržby 36,29 miliardy USD (odhad: 35,58 miliardy USD, loni: 34,6 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
