Evropské trhy se v pátek na směru neshodly, za celý týden přišly zhruba o 0,3 %

Evropské akciové trhy v závěru týdne uzavřely smíšeně. Investoři se soustředili na napjatou situaci ve Španělsku, kde pokračují slovní přestřelky mezi katalánskou vládou a Madridem, a vyhodnocovali také hospodářské výsledky několika velkých firem.
Regionální index STOXX Europe 600 si polepšil o 0,26 % na 390,13 bodu, za celý týden pak klesl o 0,33 %. Britský FTSE 100 uzavřel na zelené nule (7 523,23 bodu; za celý týden -0,21 %), francouzský CAC 40 zpevnil o 0,08 % na 5 372,38 bodu (za celý týden +0,39 %) a německý DAX získal 0,01 % na 12 991,28 bodu (za celý týden zůstal beze změny). Dařilo se zejména finančnímu sektoru, jenž vzrostl zhruba o 1 %, a také těžařským firmám, kterým pomohl růst ceny mědi.
Švédská automobilka Volvo v pátek zveřejnila lepší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí, na což její akcie zareagovaly růstem zhruba o 8 %.
O necelé procento naopak zlevnily cenné papíry německého automobilového koncernu Daimler. Skupina v pátek oznámila, že jí ve třetím čtvrtletí klesl provozní zisk o 14 % na 3,46 miliardy eur. Na výsledky měly dopad náklady na modernizaci vozů s naftovým motorem, vyšší výdaje na technologie a náklady na svolávání aut, které převážily i nad rekordním prodejem luxusních vozů Mercedes-Benz.
Evropské akcie (20. října 2017), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
Evropská komise se začne zabývat možnostmi, jak snížit finanční pomoc, která nyní putuje do Turecka v souvislosti s jednáními o vstupu země do Evropské unie. Novinářům to po konci prvního dne jednání summitu EU řekli německá kancléřka Angela Merkelová a rakouský předseda vlády Christian Kern.
Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září klesla na nové historické minimum v novodobé historii země. Dosáhla 6,42 % ve srovnání s 6,54 % v srpnu. Informovalo o tom v pátek slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí úřady práce. Nezaměstnanost na Slovensku nepřetržitě klesá od loňského léta.
První jaderná elektrárna v Turecku získala počáteční stavební povolení a úplné povolení by měla získat v první polovině příštího roku. V pátek to uvedla turecká divize ruského Rosatomu, která má elektrárnu postavit.
Více než polovina Čechů vidí jako reálnou možnost příchodu krize Evropské unie a západní civilizace. Podle 32 procent se EU i Západ radikálně promění, ale až v příštích desetiletích. Desetina lidí míní, že Evropa má dostatečné ochranné mechanismy. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS pro investiční konferenci Vyšehradské fórum mezi tisícovkou respondentů.
Výsledková sezóna
- Německé automobilové skupině Daimler klesl v třetím čtvrtletí provozní zisk o 14 % na 3,46 miliardy eur. Na výsledky měly dopad náklady na modernizaci vozů s naftovým motorem, vyšší výdaje na technologie a náklady na svolávání aut, které převážily i nad rekordním prodejem luxusních vozů Mercedes-Benz. Vyplývá to z pátečního prohlášení společnosti.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Vítězem rakouských parlamentních voleb se podle očekávání stala Rakouská lidová strana v čele s mladým Sebastianem Kurzem. Volební účast byla vysoká, dosáhla 80 %.
- Německo: Index velkoobchodních cen v září meziročně stoupl o 3,4 % (srpen: +3,2 %). Meziměsíčně se index zvýšil o 0,6 % (odhad: +0,4 %, srpen: +0,3 %).
- Britský výrobce aut Vauxhall zruší v britské továrně v Ellesmere Port zhruba 400 pracovním míst. Důvodem je pokles prodeje, uvedla BBC. Vauxhall má v Británii 4 500 zaměstnanců, z toho 1 800 v Ellesmere Port. Vauxhall patří francouzské automobilové skupině PSA Group. Mluvčí uvedl, že automobilka čelí obtížným podmínkám na evropském trhu.
- Meziroční růst průmyslových cen v ČR v září zrychlil na 1,7 % ze srpnových 1,4 %. Proti loňskému září se zvýšily i ceny v zemědělství, stavebnictví a službách. Nejvíce, téměř o 11 %, zdražili zemědělští výrobci. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ), který současně zveřejnil srpnové výsledky zahraničního obchodu - vývozní ceny klesly meziročně o 1,2 %, dovozní ceny se snížily o 1,1 %.
- Německé aerolinky Lufthansa předloží nabídku na převzetí velké části zkrachovalé italské společnosti Alitalia, za kterou je německý podnik ochoten zaplatit 500 milionů eur. S odvoláním na tři informované zdroje to uvedl italský list Corriere della Sera. Pondělí je konečným termínem pro předložení závazných nabídek na Alitalii.
- Německý výrobce automobilů Daimler zahájil proces restrukturalizace, která předpokládá, že divize osobních aut Mercedes-Benz a nákladních aut a autobusů se stanou právně nezávislými subjekty. Spadat ale budou pod Daimler. Automobilka v pondělí uvedla, že se neplánuje žádné ze svých divizí zbavit a že cílem změny je poskytnout divizím flexibilitu, aby mohly lépe reagovat na rychle se měnící podnikatelské prostředí.
- Tempo meziročního růstu cen v eurozóně v září zůstalo v souladu s odhady na srpnových 1,5 %. Meziměsíčně se ceny zvýšily rovněž v souladu s odhady o 0,4 % poté, co v srpnu stouply o 0,3 %. K růstu cen v eurozóně nejvíce přispěly pohonné hmoty, jejichž ceny se zvýšily o 0,2 %.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v říjnu zvýšila. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Index ekonomického sentimentu vzrostl na 17,6 bodu ze 17 bodů v září. Analytici odhadovali, že se zvýšil na 20 bodů. Index pro celou eurozónu ale klesl na 26,7 bodu z 31,7 bodu v září, čekal se naopak růst na 34,2 bodu.
- Tempo meziroční britské inflace v září podle očekávání stouplo na 3 % z 2,9 % v srpnu. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,3 %, v srpnu stouply o 0,6 %. Inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin zůstala podle očekávání na 2,7 %. Zveřejněny byly v úterý i index výrobních cen, index cen v maloobchodě a index cen domů od DCLG.
- Kvůli nejistému vývoji v Katalánsku se rozhodlo přesunout své sídlo z tohoto autonomního regionu do jiné části Španělska už téměř 700 společností. S odvoláním na ředitelku španělského obchodního rejstříku o tom v úterý informoval španělský deník El País.
- Evropské podnikatelské sdružení BusinessEurope je velmi znepokojeno pomalým tempem jednání o odchodu Británie z Evropské unie. V úterním prohlášení vyzvalo britskou vládu, aby urychleně přišla s návrhy, které by jednání uspíšily. BusinessEurope je lobbistickou skupinou, která mluví za firmy všech velikostí ve 34 evropských zemích, včetně Británie.
- Pokud by se Británie odvrátila od plánovaného odchodu z Evropské unie, znamenalo by to výraznou podporu pro její ekonomiku. Uvedla to v úterý Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v analýze britského hospodářství.
- Řecká ekonomika byla loni proti očekávání v recesi. Statistický úřad ELSTAT v úterý zveřejnil revidovanou zprávu, podle níž se hrubý domácí produkt země snížil o 0,2 %. Zahraniční věřitelé Řecka přitom očekávali, ze loni řecká ekonomika mírně vzrostla, a statistický úřad v březnu odhadoval, že ekonomika stagnovala. Revizi směrem dolů způsobila spotřeba domácností.
- Španělská vláda kvůli nejistotě kolem budoucnosti Katalánska zhoršila odhad růstu španělské ekonomiky pro příští rok. V nové prognóze předpokládá, že hrubý domácí produkt Španělska se napřesrok zvýší pouze o 2,3 % namísto dříve očekávaného růstu o 2,6 %. Vyplývá to podle agentury DPA z nového rozpočtového plánu ministerstva hospodářství předloženého Evropské komisi.
- Evropský výrobce letadel Airbus získal kontrolní podíl v programu výroby letounů CSeries kanadského výrobce Bombardier. Dohoda kanadské firmě dává nečekanou vzpruhu v jejím nákladném obchodním sporu s americkým konkurentem Boeing, informovala v úterý agentura Reuters.
- Německý ústavní soud ve středu zamítl novou žádost o zrušení účasti německé centrální banky v programu nákupů dluhopisů a dalších aktiv za celkem 2,3 bilionu eur, který uplatňuje Evropská centrální banka. Rozhodnutí tak je na Evropském soudním dvoru, informovala ve středu agentura Reuters. ECB se nákupem dluhopisů snaží podpořit ekonomiku a také zvýšit inflaci.
- Největší německý stavební koncern Hochtief podal konkurenční návrh na převzetí španělského provozovatele placených silnic Abertis. Hochtief, jehož většinovým vlastníkem je španělská skupina ACS, ve středu oznámil, že za Abertis nabízí 17,1 miliardy eur.
- Navzdory krachu jednání s indickou Tata Motors pokračuje Volkswagen v plánu na vstup do segmentu levných aut. Do roku 2020 chce mít dvě nové modelové skupiny, určené k prodeji hlavně v Číně a Indii. V Indii chce Volkswagen nabízet vůz vyvinutý českou Škoda Auto za 5 000 eur, pro Čínu jsou v plánu dva modely SUV v ceně od 8 000 do 10 000 eur vyrobené ve spolupráci s čínským partnerem FAW.
- Španělská automobilka Seat už nebude hledat příležitosti na íránském trhu. Firma, která je součástí koncernu Volkswagen, se hodlá soustředit na svá hlavní odbytiště v Evropě a dalších regionech. Seat ve středu zdůraznil, že krok není reakcí na zpřísnění postoje Spojených států vůči Teheránu.
- Výrobce fitness náramků FitBit v současnosti rozšiřuje své operace v Rumunsku,čímž následuje celou řadu nadnárodních společností. V posledních letech zvýšily činnost v zemi značky Siemens, Ford či Bosch, a ještě více tak podpořily rychle rostoucí ekonomiku, napsal britský deník The Guardian.
- Britská společnost Reckitt Benckiser plánuje reorganizovat své podnikání do dvou rozdílných divizí. Jedna by se zaměřila na zdraví, druhá na hygienické potřeby a produkty pro domácnost. Cílem reorganizace je zlepšit výkon firmy a zajistit jí růst, informovala ve středu agentura Reuters.
- Španělská vláda premiéra Mariana Rajoye pohrozila Katalánsku, že pozastaví platnost jeho autonomního postavení v rámci španělského království, pokud katalánský prezident Carles Puigdemont neodvolá do čtvrteční 22. hodiny vyhlášení nezávislosti z minulého týdne.
- Německý průmyslový koncern Siemens plánuje reorganizaci své energetické a plynárenské divize Power & Gas, která bude zahrnovat také uzavření nebo prodej některých závodů a jejím výsledkem bude zrušení tisíců pracovních míst. Uvedl to ve čtvrtek německý měsíčník Manager Magazin s odvoláním na zdroje ze společnosti.
- Vedení automobilky Seat v minulých dnech údajně čelilo nátlaku na přesunutí sídla firmy z Katalánska do Madridu. Podle čtvrteční informace deníku El País to prohlásil předseda rady zaměstanců automobilky Matías Carnero. Uvedl rovněž, že politická situace kolem případného vyhlášení nezávislosti Katalánska nemá zatím vliv na výrobu, ani na prodeje automobilky.
- Světová banka ve čtvrtek zlepšila odhad letošního růstu polské ekonomiky na čtyři procenta, dosud počítala s růstem o 3,3 procenta. Země by měla těžit ze silného růstu spotřeby a z postupného zotavování investic. Proti růstu o 2,7 procenta loni by tak měl růst v tomto roce výrazně zrychlit.
- V Turíně se začátkem příštího týdne uskuteční celosvětově první aukce, na níž bude možné přihazovat i digitální měnou bitcoin. Dražit se budou designové předměty. S odkazem na italský deník La Stampa o tom informuje agentura APA.
- Předseda správní rady britské ropné společnosti BP Carl-Henric Svanberg se rozhodl odstoupit. Pětašedesátiletý manažer však zůstane ve funkci minimálně do výroční valné hromady, která bude příští rok v květnu. Funkci opustí, až BP najde vhodného nástupce, oznámila ve čtvrtek firma.
- Italský výrobce cukrovinek Ferrero pokračuje v rozšiřování svých aktivit ve Spojených státech. Firma se dohodla, že převezme amerického konkurenta Ferrara Candy. Finanční podmínky transakce ale nezveřejnila. Ferrara Candy je podle agentury APA třetím největším producentem cukrovinek v USA.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Francouzská potravinářská skupina Danone ve třetím čtvrtletí zvýšila tržby o 4,7 % na 6,45 miliardy eur. Je to mnohem výraznější růst, než jaký se čekal, přispěla k němu zejména silná poptávka po dětské výživě v Číně. Analytici odhadovali, že se tržby společnosti zvýšily o 2,8 %, v druhém čtvrtletí tržby stouply o 0,2 %.
- Největší polské rafinérské společnosti PKN Orlen stoupl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o pět procent na 1,603 miliardy zlotých. Růst podpořilo vyšší využití kapacit po loňském uzavření rafinerií a vyšší objem prodeje. Výsledky však zaostaly za očekáváním analytiků. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila společnost.
- Výsledky Roche Holding ve 3Q: Tržby 13,09 miliardy CHF (loni: 13,35 miliardy CHF, odhad: 13,12 miliardy CHF), tržby farmakologické divize 10,12 miliardy CHF (loni: 9,68 miliardy CHF).
- Výsledky Philips Lighting ve 3Q: Čistý zisk 113 milionů EUR (loni: 55 milionů EUR), tržby 1,68 miliardy EUR (meziročně -3,5 %).
- Výsledky SAP ve 3Q: Čistý zisk 983 milionů EUR (loni: 725 milionů EUR, odhad: 822 milionů EUR), tržby 5,59 miliardy EUR (meziročně +4 %).
- Výsledky Pernod Ricard v 1QFY2017: Čistý zisk meziročně +2,0 %, tržby 2,29 miliardy EUR (loni: 2,25 miliardy EUR, odhad: 2,25 miliardy EUR).
Zdroj: CNBC