Ruské ropné firmy se údajně rozcházejí v názoru na dohodu s OPEC

Středeční schůzka představitelů ruského ropného průmyslu s ministrem energetiky Alexandrem Novakem na téma dohody o omezování těžby ropy s Organizací zemí vyvážejících ropu skončila bez jasného závěru, zda by Moskva měla prodloužení dohody podpořit. Ve čtvrtek to napsal list Financial Times.
OPEC, Rusko a devět dalších producentských zemí už od letošního ledna snižují dodávky ropy o zhruba 1,8 milionu barelů denně. Platnost jejich dohody končí v březnu 2018, uvažují ale, že v ní budou pokračovat. Jednou už prodloužena byla, a to letos v květnu.
Díky omezování produkce se cena severomořské ropy Brent dostala v tomto týdnu poprvé za dva roky nad hranici 60 dolarů za barel. Ne všechny ruské ropné barony ale růst cen těší. Firmy, které citelně investují do výrobních kapacit a souvisejících projektů, tvrdí, že z jejich oběti mají prospěch pouze ostatní.
Cílem středeční schůzky bylo dosáhnout souladu před zasedáním OPEC, které je svoláno na 30. listopadu a na němž se mají projednávat právě produkční škrty a prodloužení stávající dohody. Některé ruské firmy se ale víc zajímaly o to, jakým způsobem omezování těžby ukončit, ruskou jedničku Rosněfť nevyjímaje. Přitom ruský ropný průmysl má jedny z nejnižších produkčních nákladů na světě. Pevninské těžbě stačí k ziskovosti cena nad 20 dolarů za barel.
Producenti si stěžují, že v případě prodloužení platnosti dohody budou muset odložit některé ze svých projektů. "Prospekce a rozvoj ropných ložisek stojí spoustu peněz. Projekty provádíme v očekávání, že náklady uhradíme těžbou. Když nemůžeme těžit tolik, kolik chceme, náklady jdou obvykle nahoru," uvedl jeden z představitelů ropného průmyslu v rozhovoru pro FT.
S tím souzní i investoři, zatímco S&P Global Oil Index, který měří výsledky 120 největších ropných a plynárenských firem světa, letos ztratil tři procenta, index tohoto sektoru na moskevské burze už ztratil deset procent. Jen akcie ruské jedničky Rosněfť oslabily o 27 procent.
Jak se Moskva nakonec rozhodne není jisté. Šéf Rosněfti Igor Sečin zastává názor, že růst těžby ropy z břidlic v USA, které nejsou signatářem dohody, podkopává její účinnost. Ředitel a největší akcionář Lukoilu Vagit Alekperov prohlásil, že zastává názor dohodu nejprve splnit a ukončit ji k 1. dubnu a teprve pak začít s analýzou jejích výsledků a diskusemi o budoucnosti.
Dokonce i ministr Novak, který dlouhodobě deklaruje své kladné stanovisko k prodloužení dohody, v říjnu řekl, že by bylo lepší rozhodnout o tom až počátkem příštího roku. Jak poznamenává list FT, s podporou Ruska dohoda producentských zemí stojí a padá.
Zdroj: ČTK