US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Ministři financí EU v úterý potvrdí černý seznam daňových rájů

Přibližně 20 ekonomik se podle diplomatických zdrojů dostane na černou listinu daňových rájů, kterou v úterý s největší pravděpodobností potvrdí ministři financí Evropské unie. Finální soupis bude výsledkem mnohaměsíční snahy EU dobrat se lepší spolupráce se zeměmi, jejichž pravidla umožňovala evropským firmám i některým občanům platit jen velmi nízké daně.

Redakce IW
Redakce IW
1. 12. 2017 | 11:45
Evropská unie

Kromě samotné černé listiny vzniká také druhá, takzvaná šedá listina. Na ní budou státy, které Evropské unii slíbily, že s ní budou v daňové problematice spolupracovat. Unie bude pečlivě sledovat, zda tyto země své sliby a závazky skutečně plní, řekl v pátek novinářům dobře informovaný diplomatický zdroj.

Konečná podoba seznamu není ještě hotová. Státy totiž už řadu měsíců vědí, že jsou ze strany EU prověřována jejich daňová pravidla. Do úterního rána - tedy v zásadě do chvíle těsně před ministerskou schůzkou - mají ještě čas slíbit, že svůj přístup změní a s Evropou začnou spolupracovat. A na poslední chvíli to mnohé z nich skutečně dělají.

U osmi karibských zemí, které letos postihl ničivý hurikán, navíc Evropská unie prověřování jejich daňových pravidel posunula až do února příštího roku.

Problematiku daňových úniků a daňových rájů řeší Brusel déle než rok, kdy Evropská komise věc zahájila zveřejněním seznamu skoro stovky zemí, u nichž podle expertů existovalo vyšší riziko obcházení daňových povinností. EU se následně domluvila na hodnoticích kritériích a země vyzvala k tomu, aby spolupracovat začaly. Počet kandidátů k zařazení na černou listinu postupně klesl na nynějších několik desítek.

Téma nabralo novou intenzitu letos na podzim, kdy zveřejnění velké série dokumentů označovaných jako Paradise Papers ukázalo, jak vlivní a velmi bohatí lidé tajně investují obrovské sumy v daňových rájích.

Pro státy, které s EU v této oblasti nechtějí spolupracovat, by podle diplomatů mělo být jistým trestem už samotné zařazení na seznam. Mezi sankcemi, které to může znamenat, je ale třeba i těžší přístup k evropským penězům, třeba z unijních fondů či z Evropské investiční banky (EIB).

V EU je daňová problematika svrchovanou věcí členských zemí, státy unie si tak budou moci samy z doporučeného seznamu opatření vybrat, jak se chtějí k daňovým rájům chovat. Diplomaté naznačují například možnost, že by národní daňové úřady pečlivěji prověřovaly společnosti, které v zemích ze seznamu mají své sídlo.

Zdroj: ČTK

DaněEvropská unie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně