Americké akcie v pátek posílily, všechny tři hlavní indexy se dostaly na nová rekordní maxima

Americké akcie zakončily týden v kladném pásmu, všechny tři hlavní indexy skončily na nových zavíracích maximech a výše posunuly i svá absolutní maxima. Obchodní aktivita ale byla před víkendem s blížícími se vánočními svátky slabší.
Index Dow v pátek posílil o 0,58 % na nové zavírací maximum 24 651,74 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,9 % na nové zavírací maximum 2 675,81 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 1,17 % na novém zavíracím maximu 6 936,58 bodu. Všechny tři hlavní indexy výše posunuly také svá absolutní maxima, Dow na 24 688,62 bodu, S&P 500 na 2 679,63 bodu a Nasdaq Composite na 6 945,82 bodu.
Index volatility VIX spadl o 10,2 % na 9,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně zvýšil na 2,351 %. V plusu skončily všechny hlavní sektory, nejvýrazněji se zvýšily sektor necyklického spotřebního zboží, technologické odvětví a sektor zdravotní péče.
V indexu S&P 500 nejvýrazněji zdražily akcie výrobce sportovního oblečení Under Armour (+9,77 %), nedařilo se naopak cenným papírům společností CSX (-7,64 %), Mattel (-4,68 %) či Centene (-4,2 %) a Oracle (-3,77 %).
Za celý uplynulý týden index Dow přidal 1,33 %, S&P 500 se zvýšil o 0,92 % a Nasdaq Composite posílil o 1,41 %.
Předpokládá se, že výbor republikánských zákonodárců ze Sněmovny reprezentantů a Senátu ještě před víkendem oznámí konečnou podobu společného návrhu daňové reformy zahrnující výrazné snížení daně z firemních zisků. Hlasování o návrhu v obou komorách se očekává příští týden.
Snížení daní by podle řady investorů mělo podpořit růst americké ekonomiky, což by vedlo k dalšímu zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech a k posilování dolaru.
Dolar zpevňoval, ceny ropy stagnovaly
Americký dolar v pátek mírně zpevňoval, objemy obchodů ale před vánočními svátky slábly. Dolar během týdne ztrácel po rozhodnutí americké centrální banky ponechat výhled vývoje úrokových sazeb beze změny, přestože bankéři počítají s krátkodobě silnějším růstem ekonomiky. Ten by měl být reakcí na navrhované snížení daní.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti světových měn, vykazoval kolem 22.00 SEČ růst o téměř půl procenta na 93,933 bodu. Euro vůči dolaru ve stejnou bodu ztrácelo 0,2 % na 1,1755 USD.
Výraznější impuls nedodala závěru týdne ani zpráva o vývoji průmyslové výroby ve Spojených státech. Ta se v listopadu opět zvýšila, avšak růst o 0,2 % zaostal za očekáváním analytiků.
Bitcoin od minulého pátku přidal necelých 10 % na 17 700 USD, kurz etherea stoupl o bezmála 50 % na 690 USD a bitcoin cash přidal zhruba 20 % na 1 780 USD.
Ceny ropy se v pátek pohybovaly bez jasného směru, zůstaly pod svými dvouletými maximy. Růst cen podporují zejména potíže kvůli výpadku ropovodu Forties v Severním moři a nižší dodávky od členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), na pokles naopak působí růst produkce ropy v USA.
Dodávky ropy z USA se svým objemem již téměř blíží úrovni největších producentů, Ruska a Saúdské Arábie. V první polovině příštího roku by tak podle nejnovějšího odhadu Mezinárodní agentury pro energii (IEA) mohl být ropy na trhu přebytek.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v listopadu vzrostla o 0,2 %. V pátek to oznámila americká centrální banka. Analytici počítali s růstem o 0,3 % po 1,2% zvýšení v říjnu.
- Index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v prosinci klesl na 18 bodů z 19,4 bodu v listopadu (odhad: 18,6 bodu).
- Stifel Nicolaus zvýšila doporučení na akcie Under Armour na "buy" z "hold".
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu snížil o čtyři na 747. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu klesl o jeden na 930. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
Americká technologická společnost Apple (v pondělí +1,95 %) se dohodla na převzetí aplikace pro rozpoznávání hudby Shazam. V pondělí to oznámila firma, která tak potvrdila dřívější zprávy médií. Nezveřejnila však finanční podmínky transakce.
- Americký dodavatel autodílů a příslušenství LKQ (v pondělé +0,30 %) koupí za zhruba 1,5 miliardy eur německou firmu Stahlgruber a převezme i její dluh. Chce tak rozšířit své aktivity v Evropě, uvedla v pondělí firma se sídlem v Chicagu.
- Ministři financí pěti předních evropských ekonomik vyzvali Spojené státy k přehodnocení připravované daňové reformy, která by podle nich byla diskriminační a mohla by poškodit finanční sektor a mezinárodní obchod. Vyplývá to z dopisu, ke kterému získala přístup agentura Reuters.
- Termínový kontrakt na internetovou měnu bitcoin při svém debutu ve Spojených státech zpevnil o více než 20 %. S takzvanými futures se splatností v lednu se na burze CBOE začalo obchodovat o půlnoci SEČ za cenu nad 15 000 USD, postupně však bitcoin vystoupil až na 18 700 USD, uvedla agentura Reuters.
- USA: JOLTs (Job Openings and Labor Turnover Survey) v říjnu 5,996 milionu (odhad: 6,09 milionu, září: 6,093 milionu).
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Caterpillar (v pondělí -0,06 %) na 144 ze 135 USD.
- Společnost PepsiCo (v úterý +0,01 %) si od amerického výrobce elektromobilů Tesla (+3,68 %) objednala 100 elektrických nákladních vozů Tesla Semi. Výrobce nealkoholických nápojů z USA tak hodlá snížit emise a náklady na palivo, řekl agentuře Reuters jeho zástupce. Jde o dosud největší známou zakázku na tento typ elektrovozu.
Americká společnost Facebook (v úterý -1,16 %) po tlaku veřejnosti a některých evropských vlád změní způsob, jakým odvádí daně. Více příjmů z reklamy začne danit v zemích, kde je vydělala, oznámil v úterý finanční ředitel Dave Wehner. Podle něj to zvýší transparentnost. Experti ale upozorňují, že to nutně neznamená, že Facebook začne skutečně platit více na daních. Firma dosud přiznávala příjmy prostřednictvím své mezinárodní centrály v Irsku.
- Index výrobních cen ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně stoupl o 0,4 % (odhad: +0,3 %, říjen: +0,4 %). Meziročně se ukazatel v listopadu zvýšil o 3,1 % po 2,8% růstu v předchozím měsíci. Analytici očekávali +2,9 %. Jádrový index výrobních cen se meziročně zvýšil o 2,4 % (odhad: 2,3 %), v meziměsíčním srovnání stoupl o 0,3 % (odhad: +0,2 %).
- USA: NFIB index optimismu malých firem v listopadu stoupl na 107,5 bodu ze 103,8 bodu (odhad: 104,6 bodu).
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Boeing (v úterý +2,42 %) na 325 z 300 USD.
- Americká centrální banka na svém prosincovém zasedání podle očekávání upravila rozpětí pro základní úrokovou sazbu z 1,00-1,25 % na 1,25-1,5 %. Výhled růstu úroků v příštím roce ponechala banka beze změny, přestože předpokládá zrychlení ekonomického růstu.
- Obě komory amerického Kongresu se v dohodovacím řízení shodly na podobě daňové reformy. Oznámila to ve středu agentura AP s odvoláním na parlamentní zdroje. Konečná verze by měla spatřit světlo světa v pátek, hlasování v plénu Senátu a Sněmovny reprezentantů i prezidentský podpis by se podle AP mohly stihnout příští týden. Prezident Donald Trump ve středečním prohlášení v Bílém domě vyjádřil naději, že reforma začne platit v únoru.
- Společnost Google, která je součástí americké skupiny Alphabet, otevře v Číně výzkumné centrum umělé inteligence. Chce využít místních talentů, a to i přesto, že její vyhledávací služby jsou v zemi blokovány. Ve svém středečním sdělení Google uvedl, že půjde o první výzkumné středisko tohoto druhu v Asii a tvořit jej bude malý tým, který bude pracovat ve stávajících firemních kancelářích v Pekingu.
Výrobce optických komponentů Finisar získá investici 390 milionů USD od firmy Apple. Peníze použije na otevření továrny v Texasu a zvýšení výroby čipů, které jsou důležité pro vyspělé funkce nového telefonu iPhone X, jako je třeba odemykání telefonu obličejem.
- Index spotřebitelských cen v USA v listopadu meziročně stoupl o 2,2 % po 2% růstu v říjnu. Analytici tento růst očekávali. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v listopadu zvýšily o 0,4 % po růstu o 0,1 % v říjnu. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání klesla na 1,7 % z 1,8 % v říjnu. Informovalo o tom americké ministerstvo práce.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 8. prosince po sezónním očištění stoupl proti předchozímu týdnu o 2,3 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 5,117 milionu barelů (odhad: -3,78 milionu barelů, předchozí týden: -5,61 milionu barelů).
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Nike na 60 z 54 USD.
- Americký zábavní gigant Walt Disney koupí za 52,4 miliardy dolarů většinu aktivit 21st Century Fox. Akcionáři 21st Century Fox získají za každou svou akcii 0,2745 akcie Disneyho. Walt Disney získá filmová a televizní studia, kabelové stanice a zahraniční televizní stanice z impéria mediálního magnáta Ruperta Murdocha.
- Americká letecká společnost Delta Air Lines koupí 100 letadel A321 od evropského výrobce Airbus. Druhý největší letecký přepravce v USA podle počtu přepravených pasažérů to oznámil před svou čtvrteční výroční valnou hromadou.
- Instalace nových solárních elektráren ve Spojených státech letos klesne mnohem více, než se čekalo. Důvodem jsou pokles poptávky po systémech pro bytové domy a zpoždění velkých projektů kvůli obavám, že prezident Donald Trump zavede cla na dovážené panely, což zvýší náklady.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 9. prosince asi 225 tisíc nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V předcházejícím týdnu to bylo 236 tisíc, trh očekával mírný nárůst na 239 tisíc žádostí.
- Index nákupních manažerů v americkém sektoru služeb v prosinci podle prvních údajů společnosti IHS Markit klesl na 52,4 bodu z listopadových 54,5 bodu. Analytici počítali s nárůstem na 55 bodů. Kompozitní PMI klesl na 53 bodů z 54,5 bodu v předchozím měsíci.
- Tržby amerických maloobchodníků vzrostly v listopadu ve srovnání s říjnem o 0,8 %. V říjnu vzrostly proti září o 0,5 %. Trh očekával, že v listopadu budou vyšší pouze o 0,3 %.
- Ceny amerických exportérů byly v listopadu o 0,5 % vyšší než v říjnu. Po říjnovém meziměsíčním nárůstu o 0,1 % očekával trh jejich vzestup o 0,2 %. Ceny dovozců byly ve shodě s očekáváním analytiků o 0,7 % vyšší než v říjnu, kdy zaznamenaly vzestup o 0,1 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
