Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden zažily nejvýraznější propad za dva roky

Evropské akciové trhy zakončily týden v červených číslech, investoři vyhodnocovali britská makrodata a sledovali výsledkovou sezónu na starém kontinentu i v USA. Celý týden byl pro západoevropské burzy nejhorší za dva roky.
Regionální index STOXX Europe 600 ztratil 1,45 % na 368,61 bodu, za celý týden pak přišel o 5,01 %. Britský FTSE 100 odevzdal 1,09 % na 7 092,43 bodu (za celý týden -4,91 %), francouzský CAC 40 klesl o 1,41 % na 5 079,21 bodu (za celý týden -5,33 %) a německý DAX odepsal 1,25 % na 12 107,48 bodu (za celý týden -5,3 %).
Globální trhy v uplynulém týdnu klesaly kvůli obavám investorů ze zvyšování úrokových sazeb v USA, ke kterému by mohla přistoupit tamní centrální banka v reakci na příznivý vývoj ekonomiky.
"Pro světové akcie to byl chaotický obchodní týden provázený obavami z rostoucích inflačních tlaků a vyšších úrokových sazeb," uvedl analytik Lukman Otunuga ze společnosti FXTM.
Investoři se obávají, že přísnější měnová politika Fedu by mohla mít negativní dopad na ceny akcií, které dlouho těžily z uvolněných finančních podmínek.
O necelých 6 % v pátek klesly akcie investiční společnost Amundi, jež zveřejnila horší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí. Mírně naopak zdražily akcie francouzského kosmetického gigantu L'Oréal, který oznámil, že jeho tržby ve čtvrtém čtvrtletí stouply o 5,5 %.
Z makrodat poutala pozornost zejména britská průmyslová výroba, která se v prosinci meziměsíčně snížila o 1,3 %. Investory nepotěšila ani britská bilance obchodu se zbožím a službami, jež vykázala deficit 4,9 miliardy liber, což je nejhorší výsledek od září 2016.
Evropské akcie (9. února 2018), CNBC
V poklesu v pátek pokračovaly rovněž akcie ve Spojených státech. Index S&P 500 kolem 19.00 SEČ odepisoval 1,25 %. Od začátku týdne ztrácí 7,7 %, takže je na cestě k nejhoršímu týdennímu výkonu od vrcholu finanční krize v roce 2008.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Dvoudenní schůze britských ministrů označovaná jako klíčový moment v utváření plánů na budoucnost Británie po odchodu z EU skončila bez zásadních závěrů, uvádí komentář zpravodajské společnosti BBC. Zároveň sílí hlasy z podnikatelské sféry, které od vlády Theresy Mayové požadují jasná slova o budoucích obchodních vztazích s unií.
- Na měnovém jednání Bankovní rady ČNB ve čtvrtek 1. února několikrát členové rady uvedli, že zvýšení úrokových sazeb je žádoucí nejen z pohledu měnové politiky, ale i z pohledu finanční stability. Vyplývá to ze zveřejněného záznamu z jednání bankovní rady. Rada na jednání minulý týden zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta. Pro zvýšení úrokových sazeb hlasovala bankovní rada jednomyslně.
- Odvolaný šéf polské rafinérské společnosti PKN Orlen Wojciech Jasiński podle předpokladů skončil také v dozorčí radě tuzemského petrochemického holdingu Unipetrol, které předsedal. Vyplývá to z oznámení na webu Unipetrolu. PKN je majoritním vlastníkem Unipetrolu. Podobný krok je běžnou praxí, například na konci roku 2015 rezignoval po odvolání z čela PKN na členství v dozorčí radě Unipetrol její tehdejší předseda Jacek Krawiec.
- Sázkařská společnost Fortuna po konci čtvrtečního obchodování zveřejnila stanovisko managementu k probíhajícímu odkupu svých akcií firmou Fortbet Holdings. V něm je drobným akcionářům doporučováno, aby nabídku akceptovali.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Přebytek obchodní bilance ČR za loňský rok činil 152,6 miliardy korun, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Výsledek je meziročně o 11,1 miliardy korun horší. V porovnání s rokem 2016 se zvýšil vývoz o 5,6 procenta a dovoz o 6,3 procenta.
- Export tuzemských firem byl loni rekordní. V přeshraničním pojetí se meziročně zvýšil o 5,7 procenta na 4,2 bilionu korun. O pětinu vzrostl export do Číny, do Německa české podniky vyvezly o 7,3 procenta zboží více. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.
- Britská premiérka Theresa Mayová kategoricky odmítá jakýkoli druh celní unie s EU po brexitu. V pondělí o tom informují s odvoláním na vládní kruhy britská média po několikadenních spekulacích, že by Londýn mohl usilovat o částečné zachování celní unie.
- Slovenská ekonomika podle odhadu tamního ministerstva financí loni rostla o 3,4 procenta, tedy rychleji než dosud předpokládaných 3,3 procenta. Pro letošní rok úřad ponechal výhled růstu hrubého domácího produktu země na 4,2 procenta. Novou prognózu ministerstvo zveřejnilo v pondělí, pro roky 2018 až 2020 očekává nejlepší výsledky hospodářství od globální ekonomické krize.
- Čínská automobilka Geely koupila akcie německého koncernu Daimler. V úterý to uvedla agentura Reuters s tím, že pravděpodobně jde o podíl nižší než tři procenta, protože větší nákup by Geely musela oznámit německému regulačnímu úřadu. Vlastník švédského Volva se tímto podle zdrojů agentury snaží o vytvoření aliance ve sféře elektromobilů. Akcie koncernu dopoledne v reakci oslabily o dvě procenta.
- Tržby v českém maloobchodě bez aut se loni zvýšily meziročně o 5,6 procenta, rostly stejně jako v roce 2016 ve všech měsících roku. V prosinci, kdy tradičně vrcholí vánoční nákupy, zvolnily meziroční růst na 4,7 procenta po listopadových 7,8 procenta. Nejvýrazněji, o víc než pětinu, loni stouply tržby za zboží prodávané přes internet a prostřednictvím zásilkové služby. V úterý to oznámil Český statistický úřad.
- Největší německé odbory IG Metall uzavřely po dlouhých jednáních a vlně stávek v noci na úterý se zaměstnavateli dohodu o mzdách a pracovní době průmyslových pracovníků v jihozápadním Německu. Mzdy se jim od dubna navýší o 4,3 procenta. Dohoda uzavřená v Bádensku-Württembersku by měla sloužit jako vzorová pro celkem 3,9 milionu zaměstnanců v německém kovoprůmyslu a elektrotechnice.
- Nezaměstnanost v lednu stoupla z prosincových 3,8 procenta na 3,9 procenta, vyplývá to z odhadů analytiků. Důvodem nárůstu jsou především sezónní faktory, v lednu totiž končí velká část pracovních smluv na dobu určitou. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za leden ve čtvrtek 8. února.
- Francouzská farmaceutická skupina Sanofi očekává, že dokončí dohodu o prodeji své evropské divize generických léků, kam spadá i česká Zentiva, ve třetím čtvrtletí letošního roku. Podle informovaných zdrojů jsou mezi zájemci soukromé investiční fondy Advent International, BC Partners, Carlyle Group a konsorcium tvořené firmami Blackstone Group a Nordic Capital a nejméně jedna farmaceutická firma, napsal list Financial Times.
- Významná debata o podobě evropských financí začne v Bruselu naplno ve druhé polovině února poté, co Evropská komise za týden ve středu nabídne svou první obecnou představu o tom, jak by měl vypadat další dlouhodobý unijní rozpočet. Její návrhy či okruhy témat k diskusi budou podkladem pro následnou debatu šéfů států a vlád EU, kteří se 23. února sejdou v Bruselu na neformálním summitu.
- Devizové rezervy České národní banky v lednu klesly o 1,55 miliardy na 121,8 miliardy eur. Meziročně naopak o 25,2 miliardy eur vzrostly. Vyplývá to z informací, které ve středu zveřejnila ČNB.
- Vláda sestaví tým, který bude s vedením energetické společnosti ČEZ hovořit o návrzích na rozdělení firmy. Budou v něm experti na energetiku a finance, uvedl ve středu po jednání kabinetu premiér v demisi Andrej Babiš. Majoritním akcionářem největší tuzemské energetické firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.
- Britská centrální banka na svém únorovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Trh tento výsledek očekával. Základní sazbu banka ponechala na úrovni 0,5 %, kam ji loni v listopadu zvýšila z historického minima 0,25 %. Beze změny zůstal také program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Hlasování měnového výboru bylo jednomyslné.
- Nezaměstnanost v Česku v lednu stoupla na 3,9 procenta z prosincových 3,8 procenta. Meziměsíční růst pokračoval, ale proti prosinci zpomalil. Jedná se navíc o nejnižší lednovou nezaměstnanost od roku 1998. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR. Bez práce bylo zhruba 289 000 lidí, volných míst přibylo na téměř 231 000. Meziročně nezaměstnanost stále klesá, loni v lednu činila 5,3 procenta.
- Přebytek bilance zahraničního obchodu Německa v loňském roce poprvé za osm let klesl. Vývoz i dovoz byly opět rekordní, dovoz do země však rostl rychleji než vývoz. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad. Zpráva naznačuje, že silná domácí poptávka vyvolává vyšší dovoz a snižuje závislost ekonomiky země na vývozu, uvedla agentura Reuters.
- Britská ekonomika v příštích dvou letech poroste rychleji, než se předpokládalo, a to zejména díky dobrému stavu světového hospodářství. Vyplývá to z nejnovějších prognóz britského institutu pro ekonomický a sociální výzkum NIESR. Institut nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt Británie se v letošním i příštím roce zvýší o 1,9 procenta. V předchozím listopadovém výhledu přitom pro oba roky předpovídal růst 1,7 procenta.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings zvýšila za třetí fiskální čtvrtletí zisk po zdanění meziročně o 12 procent na 106 milionů eur, přestože v tu dobu musela zrušit tisíce letů. V pondělí to oznámila firma s tím, že s odbory stále jedná a další problémy očekává kolem Velikonoc.
- Zisk ropné společnosti BP se v loňském roce více než zdvojnásobil na 6,2 miliardy dolarů. Firmě pomohla vyšší těžba ropy a plynu díky novým projektům a růst v divizi zpracování a prodeje ropy. Vyplývá to z úterního prohlášení firmy.
- Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za loňský rok čistý zisk 3,92 miliardy Kč. Meziročně se tak zisk bance snížil o 3,2 %. Nižší byly čistý úrokový příjem a výnosy z poplatků a provizí. Management banky navrhuje vyplacení dividendy v hrubé výši osm korun na akcii.
- Australsko-britské těžařské společnosti Rio Tinto stoupl v loňském roce očištěný zisk, který nezahrnuje odpisy a ztráty z vývoje směnných kurzů, o 69 procent na 8,63 miliardy USD. Silný růst podpořily vyšší ceny komodit, jako železné rudy a uhlí, a snížení nákladů. Firma díky vysokému růstu zisku vyplatí za loňský rok rekordní dividendu 2,9 dolaru na akcii, uvádí se ve středečním prohlášení.
- Britská ropná a plynárenská společnost Tullow Oil se vloni po třech letech ztrát dostala do černých čísel, díky zvýšení produkce a snížení nákladů vykázala provozní zisk 22 milionů dolarů po ztrátě 755 milionů v roce 2016. Analytici přitom očekávali ztrátu 103,6 milionu dolarů, uvedla agentura Reuters.
- Dánskému pivovaru Carlsberg klesl v loňském roce čistý zisk na 1,26 miliardy dánských korun (4,3 miliardy a Kč) z 4,49 miliardy předloni. Propad způsobil nižší prodej a odpisy na důležitém ruském trhu. Společnost, která je třetím největším producentem piva na světě, to uvedla ve středečním prohlášení.
- Komerční banka vykázala za rok 2017 čistý zisk 14 miliard korun. Oproti roku 2016 jí tak zisk bez započtení jednorázových příjmů za prodej podílů ve společnostech VISA Europe a Cataps v roce 2016 a bez vlivu přecenění a prodeje budov centrály v roce 2017 vyskočil o 15,2 %. Výsledek podpořilo snížení opravných položek.
- Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za loňský rok na úrovni čistého zisku kladný výsledek 49,43 milionu dolarů. Rok 2016 skupina uzavřela se ztrátou 180,6 milionu dolarů. Nejvíce se loni firmě dařilo v Rumunsku. Provozní zisk OIBDA loni společnosti stoupl ze 136,91 milionu dolarů na 165,53 milionu dolarů.
- Čistý zisk druhé největší německé banky Commerzbank se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku propadl o 51 procent na 90 milionů eur, i přesto překonal očekávání analytiků. Ti v průzkumu agentury Reuters předpovídali necelých 70 milionů eur. Hlavním důvodem poklesu zisku jsou podle čtvrtečního sdělení banky náklady na restrukturalizaci a slabý vývoj na trzích.
- Švédský výrobce osobních automobilů Volvo Car Group loni zvýšil provozní zisk o 28 procent na rekordních 14,1 miliardy švédských korun. Zasloužila se o to především silná poptávka po modelu SUV XC60 a vozech série 90 v Číně. Ve čtvrtek to oznámila automobilka, která je od roku 2010 v rukou čínské společnosti Zhejian Geely Holding Group.
Zdroj: CNBC, ČTK