US MARKETOtevírá za: 9 h 19 m
DOW JONES+0,32 %
NASDAQ+0,02 %
S&P 500+0,09 %
META+0,01 %
TSLA-2,25 %
AAPL-1,17 %

J&T: CEFC před vstupem musí vyvrátit pochybnosti o problémech

Pokud čínská investiční skupina CEFC uspokojivě nevyvrátí zprávy o zásadních ekonomických problémech skupiny a jasně nevysvětlí důvody údajného stíhání jejího vrcholového představitele, je dokončení dlouho připravované transakce vstupu do J&T Finance Group nepřijatelné. V pondělí to oznámili zástupci J&T. CEFC pokládá požadavek J&T za oprávněný, uvedla pro ČTK.

Redakce IW
Redakce IW
12. 3. 2018 | 11:59
Čína

"Očekávání J&T FG považujeme za zcela legitimní, ale nebudeme s našimi partnery komunikovat cestou sdělovacích prostředků," reagovala CEFC Group (Europe) Company.

Předminulý týden se objevila informace, že předseda představenstva CEFC (China Energy Company Limited) Jie Ťien-ming, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, je vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality. Agentura Reuters v pondělí uvedla, že CEFC China Energy si v poslední době byla ochotna krátkodobě půjčovat peníze za mimořádně vysoké úroky, a to až ve výši 36 procent ročně. Takový postup podle Reuters odráží problémy podniku s hotovostí.

Server Neovlivni.cz v pondělí napsal, že únorové zatčení Jie Ťien-minga potvrdili podnikatelé a státní úředníci, kteří podrobnosti zjišťovali přímo v Číně. Firma ani čínské úřady dosud zatčení nepotvrdily.

Dceřiná firma CEFC Group (Europe) Company původně ve finanční skupině J&T Finance Group držela desetiprocentní podíl, předloni v březnu se obě strany dohodly, že získá polovinu. Měla za něj zaplatit 980 milionů eur. Česká národní banka podle serveru Echo24.cz na přelomu roku odmítla vydat souhlas s tím, aby CEFC získala 50procentní podíl. Podle ČNB mimo jiné dostatečně neprokázala původ peněz. Rozhodnutí ale není konečné a CEFC se proti němu odvolala.

CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. CEFC Group (Europe) Company k 1. březnu posílila kapitál o 13,5 miliardy Kč na 14,65 miliardy Kč. V pátek oznámila, že beze změn řídí své investiční portfolio v oblastech financí, letectví a cestovního ruchu, průmyslu a výrobě, nemovitostí či sportu.

"Mateřská společnost se sídlem v Hongkongu vyjádřila posílením kapitálu firmy důležitost, jakou evropským projektům přikládá. Zároveň tím posílila samostatnost CEFC Europe. Navýšení vlastního kapitálu firmy je signálem, že společnost je stabilním a kredibilním partnerem," uvedla v pátek firma.

V posledních dnech je společnost pod vlivem spekulativní mediální kampaně, řekla v pátek viceprezidentka CEFC Group (Europe) Company Marcela Hrdá. Zdůraznila, že CEFC Europe je samostatná entita, její projekty, které provozuje v sedmi evropských zemích, fungují nezávisle na mateřské společnosti. Odmítla zároveň spekulace médií o tom, že by jakékoliv její společnosti (SK Slavia Praha, Eden Arena a další) čelily finančním či jiným problémům.

Tyto události mohou podle analytika Cyrrusu Lukáše Kovandy ovlivnit fungování CEFC Europe v ČR. "Neumím si představit, že by taková situace negativně nepoznamenala jakoukoli dceřinou společnost CEFC. Určitě to nemusí znamenat konec CEFC, ale reputační újma by v takovém případě byla značná a každý čínský i zahraniční subjekt by si dvakrát rozmyslel, zda půjde do byznysu se společností, jejíž klíčový muž se ocitl v nemilosti čínského režimu, dodal.

V Česku CEFC Group (Europe) Company koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, kde má mít poloviční podíl, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slávie i stadionu v Edenu. CEFC Europe spravuje nyní v ČR aktiva přes 1,5 miliardy eur.

Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Na počátku března se objevily spekulace, že vedení a provoz společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. Mluvčí CEFC China Energy však agentuře Reuters řekl, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.

Zdroj: ČTK

BankyČínaEvropské banky
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika