Evropské akcie v pátek klesaly kvůli hrozícím obchodním konfliktům

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy v pátek výrazně klesly kvůli sílícím obavám z obchodních válek, jež otřásají všemi světovými trhy.
Celoevropský index STOXX Europe 600 odepsal 0,9 %, londýnský index FTSE 100 klesl o 0,44 %, německý DAX přišel o 1,77 % a francouzský CAC 40 si pohoršil o 1,79 %.
K hlavním poraženým dne patřily evropské automobilky, které zakončily seanci se ztrátou 1,9 %. Analytici to připisovali hlavně obavám investorů z eskalace vzájemně nevýhodných opatření z obou stran Atlantiku i z Číny. Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek vystupňoval protičínskou rétoriku, což vyvolalo negativní reakci Pekingu.
Polepšil si naopak farmaceutický gigant GlaxoSmithKline poté, co zamítl plán na koupi divize zdravotní péče amerického konkurenta Pfizer.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Evropské unii a šesti dalším státům se podařilo získat dočasnou výjimku z amerických cen na dovoz ocele a hliníku, která platí do 1. května. Do té doby chtějí USA se všemi partnery vyjednat dlouhodobé dohody. Prezidenti a premiéři zemí EU v pátek na summitu v Bruselu vyzvali Spojené státy, aby výjimka byla trvalá. Čína, na kterou jsou cla převážně zaměřena, naopak pohrozila, že plánuje odvetná cla na dovoz americké zboží v hodnotě zhruba tři miliardy USD.
- Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera není v této chvíli realistické, že se všechny sporné obchodní otázky mezi EU a USA podaří vyřešit do 1. května. Juncker to prohlásil před novináři po skončení pátečního summitu EU v Bruselu.
- Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie dokázali v pátek dopoledne v Bruselu odsouhlasit svou společnou představu o tom, jak by měly po roce 2020 vypadat vzájemné vztahy EU a Británie, za pouhých několik minut. A rychle také souhlasili s pondělní dohodou vyjednávacích týmů o přechodném období, jež bude trvat od odchodu Británie z EU na konci března příštího roku právě do konce roku 2020.
- Reálné mzdy v Německu loni rostly nejpomaleji za poslední čtyři roky.Může za to vyšší inflace, uvedl v pátek německý statistický úřad. Růst reálných mezd loni zpomalil na 0,8 procenta z 1,8 procenta v roce 2016.
- Řecko dokončilo prodej svého podílu 67 procent v přístavu Soluň, který je druhým největším přístavem v zemi. Novým majitelem podílu je konsorcium vedené německou firmou Deutsche Invest, jež podepsalo dohodu o koupi v prosinci. Prodej je součástí privatizačního programu Řecka nařízeného zahraničními věřiteli.
- Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair začne provozovat lety z několika evropských měst na Ukrajinu. Na tiskové konferenci na mezinárodním letišti Boryspil to oznámili šéf Ryanairu Michael O'Leary a ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Zdroj: CNBC