Fortuna v prvním čtvrtletí vydělala 14 milionů eur, objem přijatých sázek vyskočil o 163,7 %

Sázková kancelář Fortuna v prvních třech měsících letošního roku vydělala 14,02 milionu eur. Loni za první kvartál vykázala zisk 1,37 milionu eur. Prudce se zvýšil také objem přijatých sázek.
Celková výše přijatých sázek byla 797 milionů eur, což je o 163,7 % více než v loňském prvním čtvrtletí. Nárůst byl způsoben hlavně organickým růstem on-line kurzových sázek na všech trzích a on-line hraním v Česku. Meziroční srovnání bylo ovlivněno také akvizicemi firmy Hattrick Sports Group a entit Fortbetu v Rumunsku.
Výše hrubých výher dosáhla v prvním čtvrtletí 110 milionů eur, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představuje nárůst o 157,6 %. Nárůst hrubých výher byl způsoben především růstem sázkových objemů a rovněž silnou výkonností klíčových ukazatelů.
Celková výše konsolidovaného zisku EBITDA dosáhla v prvním čtvrtletí 22,7 milionu eur, což znamená meziroční nárůst o 665,5 %. Za růstem stojí vyšší sázkové objemy, on-line casino a konsolidace firem Hattrick Sports Group a Fortuna Rumunsko. Zisk EBITDA očištěný o jednorázové náklady spojené s integrací dosáhl za první tři měsíce roku 22,8 milionu eur, meziročně o 723,9 % více.
Čistý zisk na úrovni 14,02 milionu eur byl meziročně vyšší o 923,6 %, a to zejména díky nárůstu ukazatele EBITDA. Po úpravě o vliv jednorázových položek spojených s akvizicemi a integrací byl čistý zisk 14,2 milionu eur, meziročně o 1 113,4 % vyšší.
"Výsledky odrážejí naši růstovou strategii prostřednictvím investic do provozní výkonnosti, nových platforem a regionální expanze. Díky tomu jsme zaznamenali výrazný nárůst všech klíčových parametrů," uvedl Per Widerström, výkonný ředitel a předseda představenstva Fortuny.
Společnost potvrdila svůj březnový výhled na celý letošní rok. Celkový objem přijatých sázek by měl dosáhnout až tří miliard eur a provozní zisk EBITDA by se měl meziročně zvýšit o 25-35 %. Kapitálové výdaje by podle managementu měly činit 20-24 milionů eur.
"Zveřejněná čísla potvrzují úspěšnou integraci akvizic a výrazný posun v hospodaření společnosti. Z pohledu ceny akcií je nyní důležité především to, za jakou cenu Fortbet vytěsní minoritní akcionáře poté, co získal více než 95% podíl ve společnosti," říká analytik Milan Lávička z J&T Banky.
Minoritní akcionáři již drží jen 4 % akcií
Firma Penta Investments, majoritní vlastník Fortuny, v lednu nabídla prostřednictvím své dceřiné společnosti Fortbet Holdings minoritním akcionářům Fortuny odkup akcií na českém trhu za cenu 182,50 Kč za akcii a na polském trhu za 29,80 PLN za kus. Před podáním nabídky Penta prostřednictvím Fortbetu držela více než 80 % akcií Fortuny.
Na začátku března Penta oznámila, že se jí podařilo získat i akcie firmy od největšího menšinového akcionáře Fortuny, investiční skupiny Franklin Templeton Investments, díky čemuž nyní ovládá bezmála 96 % Fortuny. Penta se netají záměrem získat i zbývající akcie firmy, a ovládnout ji tak úplně.
V polovině února navíc valná hromada společnosti rozhodla o stažení akcií Fortuny z pražské a varšavské burzy. Na konci dubna byly akcie firmy delistovány z trhu Prime Market, Burza cenných papírů Praha je ale obratem zařadila na alternativní trh Free Market, takže zbývající akcionáři nepřišli o možnost obchodovat s nimi na veřejném trhu. S titulem lze stále obchodovat také na burze RM-SYSTÉM.
Fortuna Entertainment Group, která se zaměřuje především na kurzové sázky, vznikla v roce 2009. Původně česká společnost s 25letou historií působila v České republice, na Slovensku a v Polsku. V posledním roce skupina posílila svou pozici v regionu, když expandovala na rumunský a chorvatský trh. Zároveň v Česku jako první tuzemská firma získala licenci k provozování hazardních her na internetu. Na pražskou a varšavskou burzu vstoupila společnost v roce 2010.
Zdroj: Fortuna, ČTK