Americké akcie ve čtvrtek oslabily Trumpovy výroky o mezinárodním obchodu

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek v závěru obchodování oslabily výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa o mezinárodním obchodu. Především díky růstu výnosů amerických dluhopisů na devizových trzích zpevňoval dolar.
Index Dow klesl o 0,22 % na 24 713,98 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,09 % na 2 720,13 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil 0,21 % na 7 382,47 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,07 % na 13,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 3,111 %.
Dařilo se energetickému sektoru, průmyslovému odvětví a sektoru základních materiálů. Výrazně naopak klesly sektor veřejných služeb, realitní odvětví a technologický sektor.
Donald Trump novinářům řekl, že nevěří, že ve čtvrtek zahájené druhé kolo obchodních rozhovorů mezi Čínou a Spojenými státy, které se mají pokusit odvrátit hrozící obchodní válku mezi oběma zeměmi, dopadne k jeho spokojenosti. Čína a další státy včetně Evropské unie jsou podle jeho názoru, pokud jde o obchod, "velmi rozmazlené", protože od Spojených států vždy dostanou vše, co požadují.
Pokles zaznamenaly po ohlášení hospodářských výsledků akcie největšího maloobchodní řetězec světa Walmart (-1,90 %) a technologické firmy Cisco Systems (-3,76 %). Walmartu klesl v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 29 % na 2,13 miliardy dolarů, Cisco Systems sice ve stejném období překonala odhady analytiků jak u zisku tak tržeb, investoři však mají pocit, že firma ztrácí podíl na trhu.
Dolar posiloval, Brent stoupl na 80 USD
Americký dolar ve čtvrtek na devizových trzích zpevňoval. Pomáhal mu růst výnosů amerických dluhopisů, který povzbuzuje očekávání ohledně dalšího výhledu největší světové ekonomiky. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, přidával kolem 22.00 SELČ zhruba 0,1 % na 93,50 bodu.
Poblíž pětiměsíčního minima se k dolaru pohybovalo euro. Měnu sráží politická situace v Itálii. Vznikající vláda protiimigrační a euroskeptické Ligy severu a protestního Hnutí pěti hvězd by mohla požádat Evropskou centrální banku, aby zemi odpustila dluh ve výši 250 miliard eur.
Cena severomořské ropy Brent se ve čtvrtek kvůli neklidu na Středním východě poprvé od listopadu 2014 vyšplhala na 80 USD za barel. Trh se obává poklesu vývozu suroviny z Íránu po obnovení amerických sankcí v době, kdy dodávky ropy na trh jsou již tak dost napjaté. Nejvýše byla od listopadu 2014 i cena severoamerické lehké ropy WTI.
Na druhé straně globální zásoby suroviny a produktů z ní v posledních měsících prudce klesly kvůli vysoké poptávce a omezení těžby ze strany největších světových producentů. Analytici očekávají, že zásoby se budou dále snižovat, protože se blíží letní sezóna, kdy roste poptávka po benzinu.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Evropská unie je připravena k jednáním o recipročním snižování bariér ve vzájemném obchodování se Spojenými státy. Při příchodu na summit EU a zemí západního Balkánu to ve čtvrtek v Sofii prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Po středeční večeři šéfů států a vlád bloku, kde se téma probíralo, ale Merkelová zopakovala, že unie také od Spojených států čeká trvalé vyjmutí z vysokých dovozních cel na ocel a hliník.
- Americký kavárenský řetězec Starbucks chce téměř zdvojnásobit počet svých provozoven v Číně. Zatímco v současné době jich tam má zhruba 3 300, do konce roku 2022 by jich mělo být 6 000, informoval server CNN.
- Internetový portál YouTube společnosti Google ze skupiny Alphabet spustí 22. května novou hudební streamovací službu YouTube Music. Ta kromě jiného nabídne personalizované seznamy skladeb založené na historii jednotlivých uživatelů na YouTube, oznámil server na svém blogu.
- Americký internetový prodejce Amazon přišel o dalšího klíčového muže, v dubnu firmu opustil Jim Freeman, který stál za virtuální asistentkou Alexa. Za poslední měsíce tak Amazon opustilo více než deset předních manažerů, napsal server CNBC. Podle personalistů je důvodem takzvaný syndrom vyhoření a také velký zájem jiných firem o zaměstnance světové jedničky.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 12. května 222 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 211 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 215 tisíc nových žádostí.
- Spojené státy se obávají bezpečnostních rizik spojených s projektem plynovodu Nord Stream II mezi Ruskem a Německem a jsou proti němu, protože by mohl zvýšit neblahý vliv Ruska v Evropě. Prohlásila to ve čtvrtek v Berlíně expertka na energetickou politiku na americkém ministerstvu zahraničí Sandra Oudkirková, která v této souvislosti hovořila také o možnosti zavedení amerických sankcí.
Výsledková sezóna
- Největšímu maloobchodnímu řetězci světa Walmart klesl ve fiskálním prvním čtvrtletí čistý zisk o 29 % na 2,13 miliardy USD. Výsledky nicméně překonaly očekávání analytiků a příjmy vzrostly.
- Výsledky J.C. Penney v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,22 USD (odhad -0,23 USD), tržby 2,67 miliardy USD (odhad: 2,61 miliardy USD).
- Výsledky Nordstrom v 1Q: Zisk na akcii 0,51 USD (odhad: 0,43 USD), tržby 3,47 miliardy USD (odhad: 3,46 miliardy USD).
- Výsledky Applied Materials v 2QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,22 USD (odhad: 1,14 USD), tržby 4,57 miliardy USD (loni: 3,55 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
