Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden zdražily o více než procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusu, když se na ně přelil pozitivní sentiment z Wall Street. Investoři se vraceli ke čtvrtečním zasedáním centrálních bank a vyhodnocovali také řadu amerických makrodat.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,35 % na 377,85 bodu, za celý týden pak získal 1,09 %. Britský FTSE 100 vzrostl o 0,31 % na 7 304,04 bodu (týden: +0,36 %), francouzský CAC 40 zpevnil o 0,46 % na 5 352,57 bodu (týden: +1,91 %) a německý DAX si polepšil o 0,57 % na 12 124,33 bodu (týden: +1,38 %).
V pozitivním pásmu obchodování zakončily téměř všechny sektory s výjimkou médií, utilit a maloobchodu. Dařilo se zejména akciím těžařských firem a automobilek, které těžily z částečného uvolnění obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou.
Proti trendu šly cenné papíry maloobchodní společnosti Ahold Delhaize, které zlevnily o 4,4 % poté, co na ně snížila doporučení švýcarská banka UBS. Ze stupně "neutral" srazila rating na stupeň "sell".
Nedařilo se ani dánské bankovní společnosti Danske Bank, kterou podle páteční zprávy listu The Wall Street Journal vyšetřují americké orgány činné v trestním řízení. Důvodem je podezření, že banka přes estonskou pobočku prala ve značných objemech špinavé peníze z Ruska a bývalých sovětských republik. Akcie banky v pátek odepsaly zhruba procento.
Evropské akcie (14. září 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Průměrné hodinové náklady na práci v eurozóně zaznamenaly v letošním druhém čtvrtletí nejrychlejší růst za téměř šest let. Podle údajů statistického úřadu Eurostat se meziročně zvýšily o 2,2 procenta, zatímco v předchozím kvartálu to bylo 2,1 procenta. Tento vývoj je pro Evropskou centrální banku potvrzením, že cesta omezování ekonomických stimulů je správná, uvedla agentura Reuters. Náklady na práci se zvýšily i v celé EU, v České republice o 9,3 procenta.
- Česko doplatilo na pád velké americké banky Lehman Brothers, který spustil před deseti lety světovou finanční krizi, propadem ekonomiky. Její výkonnost se dostala na předkrizovou úroveň až v roce 2014, shodují se analytici. České hospodářství se kvůli krizi stalo závislejší na ekonomice eurozóny. Tuzemský finanční sektor jí ale přežil bez úhony a je podle nich dále vzorem stability. Světová hospodářská krize naplno vypukla 15. září 2008 bankrotem americké investiční banky Lehman Brothers.
- Spor Kyjeva a Moskvy o úhradu dluhu ve výši tří miliard dolarů, který má Ukrajina vůči Rusku, by měl být předmětem plného soudního řízení. K tomuto závěru podle Ukrajiny dospěl britský odvolací soud. Zrušil tím loňské rozhodnutí soudu v přípravném řízení, podle něhož Ukrajina nedokázala uspokojivě vysvětlit, proč dluh z roku 2013 nesplatila. Uvedla to v pátek agentura Reuters a list Financial Times.
- Německý průmyslový koncern ThyssenKrupp hodlá v rámci restrukturalizace oddělit loďařskou část od problematické divize Industrial Solutions. Tento krok by mohl rozhodnout o osudu prozatímního generálního ředitele Guida Kerkhoffa a rovněž připravit prodej této části, uvedla v pátek agentura Reuters.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Ruský plynárenský gigant Gazprom údajně nemá na evropském trhu s plynem konkurenci. Agentuře Reuters to v pondělí sdělila exportní divize podniku s odkazem na rekordní objemy vývozu do Evropy. Gazprom je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí, včetně České republiky.
- V dolnosaském Braunschweigu začal v pondělí velmi sledovaný vzorový soudní proces, v němž se investiční společnost Deka Investment domáhá od koncernu Volkswagen odškodného za ztráty způsobené skandálem kolem manipulací s měřením emisí. Podobný požadavek vzneslo i dalších asi 1700 držitelů akcií koncernu, kteří celkem požadují devět miliard eur.
-
Hedgeový fond Tiger Global Management zvýšil podíl v automobilce Fiat Chrysler Automobiles (FCA) na jednu miliardu dolarů a stal se jejím čtvrtým největším investorem. Agentura Bloomberg v pondělí uvedla, že fond miliardáře Chase Colemana podíl v automobilce od konce června více než zdvojnásobil.
- Plán Polska snížit do roku 2050 podíl uhlí na výrobě elektřiny na polovinu si vyžádá investice v objemu až 70 miliard eur. Agentuře Reuters to v pondělí v Kodani řekl polský ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski. Uhlí se v současnosti na výrobě elektřiny v Polsku podílí zhruba 80 procenty.
- Šéfkuchař a podnikatel Jamie Oliver začal spolupracovat s britským maloobchodním řetězcem Tesco. Vytvořil pro něj sérii tipů a receptů a poprvé bude propagovat potravinové produkty této společnosti.
- Ruský rubl se v pondělí dostal na nejslabší úroveň za poslední dva a půl roku. Ruská měna je pod tlakem kvůli západním sankcím. Podle listu Financial Times tlačí rubl dolů rovněž obavy ohledně nezávislosti ruské centrální banky. Od začátku letošního roku ztrácí rubl vůči dolaru zhruba 19 procent.
- Odborová konfederace doporučila odborovým vyjednavačům, aby začali se zaměstnavateli ve firmách jednat o růstu platů pro příští rok o sedm až devět procent. Odbory budou usilovat také o zkrácení pracovní doby bez snížení výdělků. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požadavky zveřejnila na shromáždění v Praze, na které dorazilo 1 300 odborářů a odborářek z celé republiky. Podle šéfa Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého zaměstnavatelé přidávají nyní sami a odboráři se vlamují do otevřených dveří.
- Evropská unie je ohrožena podléháním extremismu, nacionalismu a populismu a musí se vrátit k základním hodnotám: solidaritě a blahobytu pro všechny, zdůraznil v úterý řecký premiér Alexis Tsipras v Evropském parlamentu. V rozpravě pak od europoslanců sklízel jak pochvaly, tak kritiku za způsob, jakým vyvedl Řecko z nejhlubší krize. Minulý měsíc Tsipras slavnostně oznámil odchod ze záchranného programu.
- Zaměstnanost v eurozóně i v celé Evropské unii se ve druhém čtvrtletí vyšplhala na další rekord. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil statistický úřad Eurostat. V EU se počet zaměstnaných proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,4 procenta na 238,9 milionu. V samotné eurozóně činil počet zaměstnaných 158 milionů, což představuje rovněž nárůst o 0,4 procenta.
- Šéf britské centrální banky Mark Carney souhlasil s prodloužením svého funkčního období do konce ledna 2020. Chce tak pomoci zajistit hladký průběh odchodu Británie z Evropské unie. Oznámilo to v úterý britské ministerstvo financí. Podle dosavadních plánů měl Carney z funkce odejít v červnu příštího roku.
- Německý svaz na ochranu spotřebitelů VZBV a německý autoklub ADAC předloží 1. listopadu soudu v Braunschweigu žalobu, jejímž prostřednictvím chtějí zákazníkům automobilového koncernu Volkswagen zajistit odškodné za emisní skandál. Informoval o tom ADAC ve svém středečním tiskovém prohlášení. Volkswagen však nadále považuje zákaznické žaloby v Německu za neopodstatněné.
- Ruský ministr hospodářství Maxim Oreškin předpovídá v příštích měsících posílení rublu. Kurz ruské měny podle něj v současnosti neodpovídá ekonomickým faktorům. Oreškin to ve středu řekl na okraj mezinárodní hospodářské konference ve Vladivostoku.
- Česká národní banka by do konce letošního roku mohla ještě dvakrát zvýšit své úrokové sazby. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Bankovní rada ČNB začátkem srpna zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta. Podle Rusnoka by se další zvýšení úroků mohlo uskutečnit již tento měsíc.
- Britští zaměstnanci vydělávají po krizi o tři procenta méně, roční rozdíl činí 800 liber zjistila studie, kterou respektovanému Institutu pro rozpočtová studia (IFS) zadala BBC. Nejpostiženější skupinou jsou lidé mezi 30 a 39 lety, jejich příjmy klesly ve srovnání s jejich vrstevníky před rokem 2008 o 2 100 liber, tedy dokonce o 7,2 procenta.
- Evropská centrální banka na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Zároveň zopakovala, že sazby zůstanou na současných úrovních minimálně do konce příštího léta, a potvrdila, že příští měsíc dále utlumí program kvantitativního uvolňování a v roce 2019 už v něm pokračovat nebude.
- Britská centrální banka na zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. V srpnu Bank of England sazbu zvýšila o 25 bazických bodů, poprvé od loňského listopadu. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP zůstává po zářijovém zasedání rovněž beze změny.
- Odchod Británie z Evropské unie bez dohody se stává čím dál pravděpodobnějším scénářem. Vyplývá to analýzy, kterou ve čtvrtek zveřejnila mezinárodní ratingová agentura Moody's. Takový brexit by měl podle ní "zásadně negativní důsledky" jak na britské hospodářství, tak na ekonomiku některých členských států EU.
- Britům by v zemích Evropské unie nemusely platit řidičské průkazy, hrozily by jim příplatky za roaming, britské zboží putující do EU od strojů až po hračky by se muselo znovu testovat podle unijních standardů. Takové scénáře mimo jiné zmiňuje nová várka dokumentů zveřejněná ve čtvrtek britskou vládou s cílem připravit zemi na možnost odchodu z EU bez dohody o podmínkách rozluky.
- Německá automobilka Daimler koupí 20procentní podíl v portálu ojetin Heycar. Oznámil to ve čtvrtek její rival Volkswagen, který platformu před rokem sám vytvořil. Potvrdil tak srpnovou informaci listu Handelsblatt. Vstup Daimleru se uskuteční zvýšením kapitálu, dodala finanční divize Volkswagenu v Braunschweigu. Informace k ceně se však obě strany rozhodly neposkytnout.
- Sedm odborových svazů palubního personálu irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair v pěti evropských zemích hodlá 28. září uspořádat 24hodinovou stávku. Oznámil to ve čtvrtek mluvčí belgických odborů. Stávka se podle něj bude konat ve Španělsku, Portugalsku, Belgii, Nizozemsku a v Itálii, kde se k protestu hodlají připojit rovněž piloti Ryanairu.
- Britská placená televize Sky se ve spolupráci s produkční společností Skybound Entertainment chystá vytvořit své první hry pro mobilní telefony, v nichž využije obsah svých původních televizních pořadů. Firma ve čtvrtek oznámila, že hry společného podniku Skybound Stories uživateli umožní stát se hlavní postavou příběhu a určovat jeho děj.
- Turecká centrální banka ve čtvrtek zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 6,25 procentního bodu na 24 procent, a to navzdory výzvám prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby sazby naopak snížila. Centrální banka změnou úroků reaguje na pokles kurzu domácí měny a na vysokou inflaci. Ve svém čtvrtečním sdělení navíc uvedla, že v případě potřeby přikročí k dalšímu zpřísnění měnové politiky.
- Rakouská bankovní skupina Erste Group vybrala nástupce svého dlouhodobého ředitele Andrease Treichla (66), kterému příští rok skončí funkční období. Od ledna 2020 ho v čele skupiny nahradí Bernhard Spalt (50), který nyní pracuje jako šéf oddělení řízení rizika v Erste Bank Oesterreich. Informovala o tom ve čtvrtek dozorčí rada. Erste Group se angažuje na trzích střední Evropy, mimo jiné ovládá také Českou spořitelnu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Čistý zisk majitele módního řetězce Zara se v prvním fiskálním pololetí meziročně zvýšil o tři procenta na 1,41 miliardy eur. Ve druhé části roku počínaje srpnem čeká španělský prodejce oděvů Inditex a hlavní konkurent švédského rivala H&M nově až šestiprocentní nárůst prodeje a vyšší ziskovost navzdory silnému euru. Společnost ovládaná nejbohatším mužem Evropy Amanciem Ortegou to uvedla ve svém středečním sdělení.
Zdroj: CNBC